Data dodania: 2010-06-13 16:56:31
Przedstawiam Państwu scenariusz zajęć rewalidacyjnych.
Scenariusz zajęć korekcyjno-kompensacyjnych
Zajęcia przeznaczone dla grupy 4 uczniów klasy II szkoły podstawowej.
Temat: Kasztankowe zabawy
Czas trwania: 45 min.
Cele:
- ćwiczenie koordynacji ruchowo-słuchowej
- rozwijanie sprawności ruchowej i manualnej
- usprawnianie spostrzegania wzrokowego i koordynacji wzrokowo-słuchowej
- usprawnianie narządów artykulacyjnych
- kształcenie zdolności improwizacji ruchowej
- wzbogacanie słownictwa
Pomoce:
- pianino
- pocięty obrazek„jesienny krajobraz” + wzór
- kartki z wzorem szlaczka
- teksty piosenki„Kasztanki”
- kredki (czerwone i zielone)
- bębenki (lub inne instrumenty perkusyjne)
Przebieg zajęć:
1. Opowieść ruchowa pt.„Jesienny spacer”.
Ruchowa realizacja wartości rytmicznych: ćwierćnut,ósemek, szesnastek.
- Dźwięki niskie dzieci realizują poprzez„zbieranie” kasztanów, żołędzi, grzybów.
- Dźwięki wysokie dzieci realizują„zrywaniem” z drzew kolorowych liści do bukietu.
2. Układanie pociętego obrazka
Dzieci układają obrazek przedstawiający jesienny krajobraz, korzystając ze wzoru.
3. Rysowanie szlaczka
Dzieci odwzorowują po śladzie szlaczek przygotowujący do pisania dwuznaku„sz”.
4.Piosenka pt.„Kasztanki”
Nauczyciel prezentuje piosenkę. Następnie dzieci otrzymują teksty i słuchając piosenki po raz drugi zaznaczają w wyrazach dwuznaki„cz” na czerwono i„sz” na zielono. Tekst piosenki:
Wiatr pogłaskał stary kasztan
po złotej czuprynie,
a kasztanki już w ogródku
skaczą po ścieżynie.
Ref. (x 2)
Kto się z nami bawić chce
w kasztankową grę?
Jeden w prawo, drugi w lewo,
trzeci skoczył boczkiem.
Ten malutki, okrąglutki
w trawie błyszczy oczkiem.
Dzieci notują w zeszytach wyrazy zawierające dwuznaki„sz” i„cz” z piosenki oraz wymyślają kilka własnych przykładów. Następnie uczniowie ćwiczą wymowę głosek„sz” i„cz” przed lustrem oraz wymawiają zapisane w zeszytach wyrazy.
5. Interpretacja ruchowa piosenki
Dzieci tworzą własną interpretację ruchową piosenki i ćwiczą ją z nauczycielem.
6. Podsumowanie
Dzieci słuchają piosenki śpiewanej przez nauczyciela uderzając w bębenki za każdym razem gdy słyszą głoskę„sz” lub„cz”.
Dane autora: Kinga Banasik-Janik