Rodzaje programów komputerowych — konspekt zajęc z informatyki (SP)

Data dodania: 2010-06-13 11:54:42

Autor: Lesław Gutwiński

Konspekt i scenariusz zajęć z informatyki (SP) pt. rodzaje programów komputerowych.

Konspekt do przeprowadzenia zajęć
z informatyki
w klasie VI SP

 

 

 


mgr inż. Lesław Gutwiński

 

 

 

 

 

Bytom 2010


Konspekt do przeprowadzenia zajęć z informatyki
w klasie III gimnazjum 

 

 

Informacje Podstawowe

 

Temat :Rodzaje programów komputerowych.

Czas trwania lekcji: 2x45 min

Data lekcji: luty 2008 r.

Miejsce lekcji: pracownia komputerowa

Cele lekcji:

-          uczeń poznaje pojęcie klasycznej animacji poklatkowej

-          uczeń rozumie sens tworzenia animacji za pomocą komputera (narzędzie ułatwiające pracę nad animacją)

-          uczeń potrafi sam wymyślić (wyreżyserować) krótką animowaną scenkę

-          uczeń potrafi sam obsługiwać program wspomagający tworzenie animacji–„edytor postaci– logomocji”

-          uczeń rozumie i właściwie reaguje na sygnały i polecenia nauczyciela

-          uczeń potrafi znaleźć możliwości zastosowania stworzonej przez siebie animacji (animowane obrazki na strony WWW i prezentacje, animowane kurosy myszy

-          uczeń rozumie potrzebę zaplanowania scenki np. przy pomocy klasycznych narzędzi (kartka i ołówek)

 

Metody nauczania: krótka pogadanka, ćwiczenia praktyczne

 

Formy pracy: praca indywidualna oraz w zespołach dwuosobowych

 

Środki dydaktyczne: prezentacja, przygotowane arkusze pomocnicze  

 

 

Przebieg lekcji — scenariusz

1.       Część organizacyjna: 

 

Animacja– seria obrazów, zwanych klatkami, która odtwarzana ze stałą prędkością stwarza wrażenie ruchu. W ciągu jednej sekundy filmu, aby u osoby oglądającej wywołać złudzenie płynności ruchu, jest wyświetlanych około 25 klatek. Obecnie obrazy te są tworzone i odtwarzane za pomocą komputerów o dużej mocy. Twórca filmu nie musi już wypełniać wszystkich szczegółów, podaje jedynie początkową i końcową klatkę jakiejś sceny, np. wejście aktora po schodach, a odpowiednie oprogramowanie tworzy klatki pośrednie.

 

2.       Podanie tematu bieżących zajęć i uświadomienie celów lekcji: 

 

3.       Przyswajanie nowego materiału:

 

a)       omówienie zasad tworzenia animowanych scen

b)       pogadanka na temat stworzenia przykładowej animacji– uczniowie pomagają w stworzeniu przykładowych klatek animacji na tablicy

c)       przedstawienie programu„edytor postaci”

d)       uczniowie wykonują animację z tablicy oraz planują i wykonują własny projekt

 

  1. 4.       Ocenienie osiągnięć uczniów

 

5.       Zakończenie zajęć

 

6.       Materiały wykorzystane na lekcji

 

Dane autora: Lesław Gutwiński