Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie

Odgłosy i kolory wiosny - scenariusz zajęć dla dzieci głębiej upośledzonych umysłowo

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2010-06-08 15:36:11
Autor: Kinga Banasik-Janik

Przedstawiam Państwu scenariusz zajęć przeznaczonych dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Scenariusz zajęć

Metodyka wychowania i nauczania uczniów głębiej upośledzonych umysłowo

DATA: 1 kwietnia 2008

UCZEŃ: Dominik, lat 13

LICZBA GODZIN: 3 x 45minut

TEMAT KRĘGU: Wiosna

TEMAT ZAJĘĆ: Odgłosy i kolory wiosny

CELE:

 1. Poznawcze

— uczeń poznaje nazwę miesiąca

— uczeń poznaje nazwy ptaków związanych z wiosną

— uczeń uczy się nowej piosenki

— uczeń zapoznaje się z nową techniką plastyczną

 2. Kształcące

— kształcenie wrażliwości muzycznej

— doskonalenie poczucia rytmu i słuchu muzycznego

— doskonalenie pisania (pisanie po śladzie)

— kształcenie zmysłu dotyku

3. Wychowawcze

— budzenie zainteresowania przyrodą

— utrwalenie nawyków higieniczno-porządkowych

4. Rewalidacyjne

— usprawnianie aparatu artykulacyjnego

— wkład w wykonanie klasowej gazetki poprzez wykonanie pracy plastycznej na wystawę

METODY PRACY: słowna, pokaz, praktycznego działania

FORMY PRACY:  praca indywidualna, praca z nauczycielem

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

— kalendarz klasowy (pory roku, miesiące, dni tygodnia, symbole pogody)

— kartka z naklejonymi obrazkami kilku bocianów i kukułek

— pianino

— piosenka„Kukułka” J. Hilchen

— instrument perkusyjny np. blok chiński

— kartka papieru A-3 z napisem„Wiosna” w tytule, do odwzorowania po śladzie oraz do wykonania pracy plastycznej, na kartce znajdują się kontury wiosennego obrazka (łąki, bociana, nieba, słońca)

— kawałki materiałów w różnych kolorach oraz o różnych fakturach, kolorowa włóczka

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

CZĘŚĆ WSTĘPNA

— przywitanie nauczyciela z uczniem, pytanie o samopoczucie

— ustalenie daty, wprowadzenie nazwy nowego miesiąca, sylabizowanie„kwie-cień”, określenie pory roku

— obserwacja pogody i zaznaczenie symbolami pogody na kalendarzu, obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie, wyeksponowanie zmian w kolorystyce (dominujące kolory np.  zieleń, żółć, błękit) oraz dźwięków słyszanych wiosną (śpiew ptaków)

— sygnalizacja tematu: Wiosna– jej odgłosy i kolory

CZĘŚĆ GŁÓWNA

— Opowieść ruchowa„wiosenna łąka”

Nauczyciel opowiada historię o dzieciach wędrujących wiosenną łąką. Zachęca Dominika do naśladowania chodu bociana, odgłosu kukułki, zbierania kwiatów, wygrzewania buzi do słońca

— Uczeń otrzymuje od nauczyciela kartkę z obrazkami kukułek i bocianów (liczba ptaków nie przekracza 10). Zlicza ile jest kukułek, ile bocianów i wykonuje proste działanie dodawania odpowiadając na pytanie: Ile jest wszystkich ptaków?

— Nauczyciel prezentuje piosenkę pt.„Kukułka”, refren

„Ku-ku, ku-ku,

precz zimo zła.

Już bociek leci,

cieszą się dzieci’

wiosna, wiosna

idzie przez świat”

— Uczeń powtarza za nauczycielem słowa piosenki. Nauczyciel koryguje wymowę trudniejszych wyrazów w trakcie powtarzania słów piosenki.

— Uczeń śpiewa piosenkę z nauczycielem, wykonując akompaniament na bloku chińskim, najpierw z pomocą nauczyciela, potem samodzielnie.

PRZERWA ŚNIADANIOWA (utrwalenie nawyków higienicznych przed i po posiłku)

— Ekspresja– praca plastyczna wykonana techniką collage

— Uczeń pisze po śladzie słowo„Wiosna” będące tytułem pracy

— Uczeń wycina z pomocą nauczyciela kawałki materiałów o różnej fakturze i kolorach oraz wykleja nimi kontury obrazka.

CZĘŚĆ KOŃCOWA

— Uczeń sprząta biurko, myje ręce z kleju.

— Nauczyciel podsumowuje z uczniem czego się nauczył na zajęciach

— Nauczyciel przypina pracę ucznia do klasowej gazetki

— Na zakończenie uczeń śpiewa z nauczycielem piosenkę kukułka

 

Opracowała: Kinga Banasik-Janik


Powrót | Do góry
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.