Konspekt lekcji przeprowadzonej w ramach edukacji ekologicznej
TEMAT: DOBRE RADY NA ODPADY
CELE:
— kształtowanie postaw i nawyków proekologicznych w oparciu o wiedzę i umiejętności zakresu segregacji odpadów,
— wprowadzenie nawyku selekcji odpadów komunalnych,
— rozpowszechnianie wiedzy dotyczącej powtórnego wykorzystywania surowców, odpowiedzialnego kupowania ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystywanych opakowań,
— uświadomienie uczniom skali problemu nadmiernej ilości odpadów w szkole i w domu,
— kształtowanie odpowiedzialności za dbałość o dobro środowiska naturalnego.
METODY:„burza mózgów”, dyskusja, krótki wykład.
FORMY: indywidualna, zespołowe rozwiązywanie problemu.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: prezentacja multimedialna, kolorowe arkusze papieru.
PRZEBIEG LEKCJI:
1. Wytworzenie sytuacji problemowej poprzez wykład na temat nadmiernego konsumpcjonizmu, zwrócenie uwagi na doniosłość problematyki zanieczyszczeń środowiska odpadami.
2.„Burza mózgów”: co robić z milionami opakowań, które w szybkim tempie powiększają ilość produkowanych odpadów które niszczą nasze lasy, zatruwają wody i glebę a ich obecność negatywnie wpływa na ludzkie zdrowie.
3. Praca w grupach: wypisanie negatywnych i pozytywnych stron nadmiernego konsumpcjonizmu, zaprezentowanie przez liderów grup argumentów za i przeciw.
4. Przedstawienie prezentacji multimedialnej na temat segregacji śmieci.
5. Dyskusja na temat przetwarzania opadów: opracowanie rad, które należy stosować w swoich domach w celu ograniczenia ilości powstających opadów a w konsekwencji zmniejszających degradację środowiska naturalnego.
6. Gra: recykling: zbiórka– selekcja– powtórne użycie.
Praca w grupach utrwalające rozumienie znaczenia selektywnej zbiórki odpadów (prawidłowe przyporządkowanie odpadów do kolorowych pojemników).
7.Podsumowanie lekcji :
a. wyciągnięcie wniosków
O konieczności dbania o środowisko naturalne Ziemi jak i o korzyściach wynikających z recyklingu powinna wiedzieć jak największa grupa osób, ponieważ segregacja odpadów domowych w miejscu ich powstawania jest najskuteczniejszą metodą odzyskiwania surowców wtórnych.
b. Rozwiązanie krótkiego testu o tematyce ekologicznej.
8. Praca domowa: prośba o rozdanie w swoich domach i środowiskach ulotek o tematyce ekologicznej.
Opracowała: Ewelina Zawalska
Powrót | Do góry





, aby dodać komentarz.