Międzyszkolny konkurs«Czy znasz tę baśń?» to świetna zabawa dla uczniów klas I-III. Scenariusz można wykorzystać przy rożnych okazjach np. Dzień Teatru, Dzień Biblioteki, Dzień Dziecka itp.
Scenariusz konkursu wiedzowego dla klas I-III „ Czy znasz tę baśń?«
1. Cel imprezy:
- Rozbudzanie zainteresowań książką,
- Rozwijanie wyobraźni dziecka, śmiałości i zasobu słownictwa,
- Sprawdzenie znajomości najbardziej popularnych baśni,
- Kształcenie umiejętności przestrzegania reguł w grach i zabawach, kulturalnego zachowywania się i kibicowania.
2. Organizatorzy:
Dyrektor Zespołu Szkół
Magdalena Niemiec– opiekun koła teatralnego dla klas I– III
3. Termin:
…………… godz. 10 00
4. Miejsce:
Zespół Szkół w……………… (sala gimnastyczna)
5. Uczestnicy:
3 -osobowe drużyny z poszczególnych klas I–III ( jedna drużyna z jednej klasy– ilość drużyn bez ograniczeń).
6. Zgłoszenia:
Sekretariat ZS w………… — tel. 31-………., do dnia…………………..
7. Przebieg konkursu:
Poinformowanie wszystkich uczniów o konkursie poprzez rozwieszenie na korytarzu szkolnym plakatu (załącznik).
Pierwszy etap (wewnątrzszkolny) konkursu o tematyce baśniowej opracowany został w formie popularnych obecnie testów wielokrotnego wyboru (załącznik). Ma on na celu wyłonienie z każdej klasy trzech najlepszych uczestników, którzy wezmą udział w drugim etapie. Należy go przeprowadzić w połowie kwietnia ……. r.
Drugi etap to wspaniała zabawa, polegająca na rywalizacjach drużynowych. Uczestnicy będą mieli okazję do wykazania się znajomością baśni poprzez rozwiązywanie różnych łamigłówek, zagadek itp.
Konkurencje:
- „Baśniowa krzyżówka”– hasła dotyczące baśni.
- Układanie z rozsypanki zdaniowej kolejności wydarzeń wybranej baśni.
- Rozwiązywanie rebusów.
- Prezentacja piosenki o tematyce bajkowej– cała klasa.
- Indywidualne i grupowe udzielanie odpowiedzi na pytania dotyczące znajomości baśni.
- Prezentacja kostiumu wybranej postaci bajkowej– własny pomysł i wykonanie.
- Zagadki dla kibiców– ( kibice zbierają punkty dla swojej drużyny).
- Układanie z puzzli postaci bajkowych.
- Prezentacja okrzyku klasowego– najlepiej morał z wybranej baśni.
Wszystkie konkurencje będą punktowane według opracowanego regulaminu punktacji. W skład komisji oceniającej wchodzą:
Przewodnicząca– dyrektor
Członkowie– nauczyciele– wychowawcy uczestniczących drużyn.
ZAPRASZAMY DO WSPANIAŁEJ ZABAWY
Regulamin punktowania konkurencji
1 | Krzyżówka | 3 pkt | Rozwiązana krzyżówka i podane hasło |
2 pkt | Wpisane ponad 6 haseł | ||
1 pkt | Wpisane mniej niż 5 haseł | ||
2 | Układanie kolejności wydarzeń | 3 pkt | Właściwa kolejność zdań |
2 pkt | 2-3 zdania ułożone błędnie | ||
1 pkt | Przynajmniej 3 zdania ułożone we właściwej kolejności | ||
3 | Rozwiązywanie rebusów | 1 pkt | Prawidłowo odczytane hasło |
4 | Piosenka | 3, 2, lub 1 pkt według oceny komisji | |
5 | Grupowe odpowiadanie na pytania. | 2 pkt | Prawidłowa odpowiedź |
1 pkt | Częściowa odpowiedź | ||
6 | Indywidualne odpowiadanie na pytania | 2 pkt | Prawidłowa odpowiedź |
1 pkt | Częściowa odpowiedź | ||
7 | Prezentacja kostiumu. | 3, 2, lub 1 pkt według oceny komisji | |
8 | Zagadki dla kibiców. | 1 pkt | Prawidłowa odpowiedź |
9 | Puzzle. | 3 pkt | 3 postacie ułożone prawidłowo |
2 pkt | 2 postacie ułożone prawidłowo | ||
1 pkt | 1 postać ułozona prawidłowo | ||
10 | Okrzyk klasowy. | 3, 2, lub 1 pkt według oceny komisji | |
11 | Konkurencje dodatkowe. | +1 pkt za każde prawidłowo wykonane zadanie, — 1 pkt za nie wykonanie zadania |
Przebieg
Uczniowie siedzą klasami na materacach w wyznaczonych miejscach. Dekoracje tworzą duże ilustracje postaci baśniowych. Trzyosobowe drużyny zajmują miejsce przy stolikach.
1. Powitanie przez wróżkę zgromadzonych gości i uczestników tekstem;
Czy to bajka, czy nie bajka
Myślcie sobie, jak tam chcecie
A ja przecież wam powiadam
Krasnoludki są na świecie.
Wierzcie sobie albo nie
Dzisiaj przekonacie się
Baśnie właśnie uczą tego
Jak dotrzeć do serca każdego.
2. Ustalenie zasad obowiązujących podczas zabawy:
Aktywnie uczestniczymy w zabawie.
Grzecznie się zachowujemy.
Uważnie słuchamy innych.
Na sukces pracuje cała klasa.
Wśród nas nie ma przegranych.
3. Prowadzący głośno czyta pytania, a drużyny wpisują odpowiedzi do krzyżówki na dużym arkuszu papieru. Każda drużyna podaje hasło: BAŚNIE UCZĄ .
4. Każda drużyna otrzymuje kopertę z rozsypanką zdaniową. Zadanie polega na ułożeniu w odpowiedniej kolejności wydarzeń zapisanych na paskach papieru.
5. Każda drużyna otrzymuję kartkę z narysowanym rebusem. Po rozwiązaniu kolejno drużyny podają hasło umieszczają rebus na tablicy.
6. Każda drużyna wspólnie z klasą śpiewają piosenkę o tematyce bajkowej.
7. Drużyny kolejno losują numer pytania.
1) W co zmieniło się brzydkie kaczątko? (łabędzia)
2) Ilu krasnoludków towarzyszyło Śnieżce?(siedmiu)
3) Dlaczego dziewczynkę nazwano„Kopciuszkiem”?
4) Dlaczego Śnieżka ukrywała się w lesie?(przed złą macochą)
5) Kto przyśnił się dziewczynce a zapałkami? (babcia)
6) Jak nazywała się dziewczynka która pasła gąski?(Sierotka Marysia– gęsiarka)
7) Jak nazywał się pies Sierotki Marysi? (Koszałek– Opałek, Gasio, Skrobek).
8) Kto uratował Czerwonego Kapturka z paszczy wilka? (Myśliwy)
9) Komu śpiewał słowik? (cesarzowi)
10) W jaki sposób książę odnalazł Kopciuszka? (dzięki pantofelkowi).
11) Jaki ptak uratował śpiewem życie chińskiemu cesarzowi? (słowik)
12) Brzydkie kaczątko wykluło się z jaja w gnieździe gęsi czy kaczki? (kaczki)
Pytania dodatkowe do których drużyny zgłaszają się dobrowolnie. Można zdobyć dodatkowe punkty za prawidłowa odpowiedź lub je stracić za błędną.
- Wymień nazwiska trzech autorów najbardziej popularnych baśni dla dzieci.
- Wymień tytuły trzech dowolnych baśni H. CH. Andersena.
- Wymień dowolne trzy rekwizyty (rzeczy o czarodziejskiej mocy).
- Jak mieli na imię bracia Grimm, autorzy wielu baśni dla dzieci?
8. Uczestnicy losują i indywidualnie odpowiadają na pytania.
- Kto pomógł Kopciuszkowi w jego wyjściu na bal?
- Dlaczego pewna księżniczka nie wyspała się na dwudziestu materacach?
- Kto uratował kaczątko z zamarzniętego stawu?
- Dlaczego Czerwony kapturek wyruszył do lasu?
- W jaki sposób Śpiąca królewna zapadła w sen?
- Ile lat miała spać Śpiąca Królewna?
- Dlaczego zła macocha chciała się pozbyć Królewny Śnieżki?
- Za przyczyną pantofelka stała się księżniczką wielką.
- Jak inne ptaki na podwórku traktowały brzydkie kaczątko?
- Czy baśń pt.„Słowik” napisał Andersen.
- Zła macocha, Kasieńka, Hania, Królewicz i biedna sierotka to bohaterowie baśni pt. ............
- Gdzie trafiło ziarnko grochu, za sprawą którego rozpoznano prawdziwą księżniczkę?
9. Prezentacja przygotowanego własnoręcznie i według swojego pomysłu kostiumu postaci bajkowej.
10. Zagadki dla kibiców. Wróżka rzuca w stronę klasy– kibiców kulki z numerem zagadki. Dziecko które złapie numerek udziela odpowiedzi na zagadkę. Punkty zdobywa drużyna, która reprezentuje dana klasę.
Z jakiej to baśni powiedzcie sami
źle się zadawać z wilkami?
Łatwo mnie poznacie
Gdy wspomnicie bajkę
Chodziłem tam w butach
I paliłem fajkę.
Jak to dziewczynka ma roboty wiele
A na pięknym balu gubi pantofelek.
Jakie to zwierze z bajek ma talie zwyczaje:
Gdy chce połknąć wnuczkę, to babcie udaje.
Chociaż kłopoty z macocha miała
Gromadka krasnali ja pokochała.
Choć nie był ze złota ni szlachetnej stali
Wszyscy jego piękny śpiew doceniali.
11. Puzzle. Na tablicy wiszą obrazki przedstawiające postaci bajkowe (Sierotka Marysia, Krasnoludek, Kot w butach) Drużyna ma jedną minutę aby dobrze przyjrzeć się ilustracjom po czym wróżka zdejmuje je z tablicy i rozcina na kilka części. Na sygnał uczestnicy w ciągu 5 minut starają się złożyć ponownie w całość obrazki. Drużyny mogą zdobyć dodatkowy punkt za podanie tytułu baśni z której pochodzi postać.
12. Prezentacja okrzyku klasowego związanego z tematyką baśniową.
13. Na tablicy umieszczone są tytuły baśni i nazwiska autorów. Należy ułożyć odpowiednio tytuł z właściwym autorem baśni.
CZERWONY KAPTUREK
ŚPIĄCA KRÓLEWNA
SŁOWIK
KSIĘŻNICZKA NA ZIARNKU GROCHU
O KRASNOLUDKACH I SIEROTCE MARYSI
HANS CHRITIAN ANDERSEN
MARIA KONOPNICKA
JACOB I WILHELM GRIMM
14. Przeliczenie punktów zdobytych przez poszczególne drużyny. Ogłoszenie wyników, nadanie tytułu BAŚNIOMISTRZA zwycięskiej drużynie. Wręczenie nagród i dyplomów. Pożegnanie gości.
(ZAŁĄCZNIK)
|
|
|
|
| B | U | T | Y |
|
|
|
|
|
|
| K | A | C | Z | Ą | T | K | O |
|
|
| J | A | Ś |
|
|
|
|
|
|
|
|
| D | Y | N | I | A |
|
|
|
|
|
|
|
| W | I | N | O |
|
|
|
|
|
| K | A | R | E | T | A |
|
|
|
|
K | O | P | C | I | U | S | Z | E | K |
|
|
|
|
|
|
| C | H | I | N | Y |
|
|
|
|
|
|
| Z | Ł | O |
|
|
|
|
|
|
|
| G | Ą | S | K | I |
|
|
|
- Pewien kot w nich chodził.
- „Brzydkie .........” baśń Andersena.
- Był bratem Małgosi.
- Wróżka zamieniła ją w karetę.
- Czerwony Kapturek niósł je dla babci.
- Pojazd króla.
- Zgubił na balu pantofelek.
- Kraj w którym śpiewał cesarski słowik.
- W baśniach zawsze przegrywa z dobrem.
- Pasła je Sierotka Marysia.
Załaczniki:
Załącznik– test eliminacyjny
PRZECZYTAJ UWAŻNIE PYTANIA I ZAZNACZ PRAWIDŁOWE ODPOWIEDZI. PAMIETAJ O TYM, ŻE POPRAWNE W KAŻDYM PYTANIU MOGĄ BYĆ JEDNA, DWIE, LUB TRZY ODPOWIEDZI. ZASTANÓW SIĘ DOBRZE! ZA KAŻDĄ POPRAWNĄ ODPOWIEDŹ OTRZYMASZ JEDEN PUNKT.
PRACUJ ROZWAŻNIE. POWODZENIA!
1. Królewna zasnęła ponieważ:
a) zraniła się igłą,
b) ukłuła się wrzecionem,
c) weszła na wieżę,
d) uśpiła ja dobra wróżka
2. Baśń o smutnym zakończeniu to:
a)„Kopciuszek”
b)„Słowik”
c)„Kot w butach”
d)„Dziewczynka z zapałkami”
3. Wydarzenia przedstawione w baśni„Słowik” dzieją się:
a) na dworze cesarza w Japonii
b) w porcelanowym pałacu
c) na dworze cesarza Chin
d) w Chinach
4. Jak wabił się pies sierotki Marysi?:
a) Gapcio
b) Gaspar
c) Gasio
d) Gaszek
5. Zaznacz nazwiska baśniopisarzy:
a) Henryk Sienkiewicz
b) Jan Christian Andersen
c) Adam Mickiewicz
d) Jakub i Wilhelm Grimm
Sprawdź jeszcze raz wszystkie pytania.
Dziękuję
(ZAŁĄCZNIK– PLAKAT)
Weź udział w konkursie wiedzy o baśniach
dla klas I– III i zostań„BAŚNIOMISTRZEM”
PRZECZYTAJ KONIECZNIE:
Baśnie Andersena:
„Słowik”,„Dziewczynka z zapałkami”,„Nowe szaty cesarza”,„Księżniczka na ziarnku grochu”,„Brzydkie kaczątko»
Maria Konopnicka
„O krasnoludkach i sierotce Marysi”; rozdział pod tytułem„Podziomek spotyka Sierotkę Marysię”
Baśnie braci Grimm:
„Śpiąca królewna”,„Królewna Śnieżka”,„Kopciuszek”,„Czerwony Kapturek”
Zgłoś się do swojego wychowawcy.
Eliminacje szkolne przeprowadzą wychowawcy klas w terminie .......
Na finał zapraszamy do Zespołu Szkół… 11.02.20… r. godz.1000
GWARANTUJEMY ŚWIETNĄZABAWĘI ATRAKCYJNE NAGRODY!
Opracowała: Magdalena Niemiec
Powrót | Do góry





, aby dodać komentarz.