Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie

Jemy owoce – rośniemy zdrowo. Owoce jako ważne źródło witamin.

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2010-04-25 18:14:35
Autor: Agnieszka Bizoń

Konspekt zajęć świetlicowych kl. 1-3.

Temat: Jemy owoce– rośniemy zdrowo. Owoce jako ważne źródło witamin.

Cele:

  • Dziecko potrafi wymienić nazwy owoców,
  • Dziecko wie, które owoce rosną w naszym kraju, a które są egzotyczne
  • Dziecko potrafi rozpoznać owoc zmysłem smaku i dotyku,
  • Dziecko rozumie i wykonuje polecenia podczas zabawy o charakterze organizacyjno– porządkowym,
  • Dziecko wie, dlaczego owoce są ważne w prawidłowej diecie,
  • Dziecko potrafi wykonać pracę praktyczną przy użyciu owoców i wykałaczek.

Metody: pogadanka, pokaz, praca z tekstem, zabawa ruchowe, zajęcia praktyczne.

Formy: zbiorowa poprzez działalność percepcyjną i poznawczą, grupowa poprzez działalność zabawową, indywidualna poprzez działalność poznawczą, pertcepcyjną i wytwórczą.

Środki dydaktyczne: kartoniki z ilustracjami owoców, zagadki tematyczne, owoce potrzebna do zabaw sensorycznych (część pokrojona), woreczki, bajka J. Horodeckiej– Wieczorek„Zaczarowane truskawki”. Owoce potrzebne do wykonania myszki: każde dziecko otrzymuje jabłko, 2 śliwki, 2 białe winogrona, 1 różowe i 1/8 nektarynki.

Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie do zajęć: nauczyciel czyta zagadki związane z nazwami owoców, dziecko po odgadnięciu wiesza ilustrację odgadniętego owocu na tablicy, każdy owoc na przyporządkowaną literę, które utworzą hasło OWOCE.

2. Pogadanka:

  • Jakie dzieci znają owoce?
  • Które z nich rosną w polsce, a które są egzotyczne? (przy tym pytaniu dzieci porząkują ilustracje z owocami wg kategorii owoce rosnące w naszym kraju i egzotyczne)
  • Jakie są ulubione owoce dzieci?

3. Tajemniczy woreczek: dziecko stara się odgadnąć, jaki to owoc posługując się zmysłem dotyku.

4. Tajemniczy smak: dziecko ma zadłonięte oczy, zmysłem smaku próbuje odgagnąć jaki owoc zjadł.

5. Zabawa„Sałatka owocowa”: dzieci dzielimy na drużyny dając im nazwy owoców, dzieci siedzą, na polecenie np jabłka banany, drużyny o tych nazwach zamieniają się nazwami, na hasło„sałatka owocowa” dzieci mieszają się i tworzą się nowe drużyny.

6. Głośne czytanie przez nauczyciela bajki„Zaczarowane truskawki” omówienie utworu: Dlaczego powinniśmy jeść owoce?, Czego nam dostawczają?, Po co potrzebne są witaminy?

7. Praca praktyczna: wykonanie owocowej myszki: jabłko to główka myszki, śliwki– uszka, białe winogrona– oczy, różowe– nosek, 1/8 nektarynki– uśmiechnięta buźka, elementy mocujemy przy pomocy wykałaczek.

8. Zakończenie zajęć prezentacje owocowych myszek, które można… zjeść.

 

Opracowała: Agnieszka Bizoń


Powrót | Do góry
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.