Przedstawiam scenariusz lekcji WF. Propozycja do nauczania kozłowania w koszykówce.
Zadania dydaktyczne:
Główne: Nauczanie kozłowania – piłka koszykowa.
Dodatkowe: Doskonalenie podań sprzed klatki piersiowej.
Cele operacyjne:
Kształcący: Kształtowanie koordynacji ruchowej w grach zespołowych.
Wychowawczy: Współpraca w grupie.
Wiadomości: Zapoznanie z przepisami gry .
Miejsce: sala gimnastyczna
Klasa: I Technikum
Liczba ćwiczących: 12
Czas: 45 min
Przybory: piłki do koszykówki, słupki
Przebieg:
Część I – 5 min.
Zbiórka, podanie zadań lekcji
Zabawa ożywiająca - „Berek w parach”. Uczniowie dobierają się w pary. Nauczyciel wyznacza parę, która zostaje berkiem i stara się schwytać inną parę. Zmiana berka następuje z chwilą schwytania innej pary lub rozłączenia w parze.
Część II A – 10 min.
Rozgrzewka z piłkami
Uczniowie poruszają się z piłkami po kole;
- bieg z kozłowaniem, przodem i tyłem;
- bieg z kozłowaniem i krążenia PR i LR na zmianę;
- w biegu, oplatanie piłki wokół głowy, tułowia i kolan;
- w marszu, wykonanie piłka „ósemki”, między nogami;
- toczenie piłki prawą i lewą ręką w przysiadzie;
- w siadzie skrzyżnym, kozłowanie piłki wokół siebie;
- w siadzie prostym, toczenie piłki wokół siebie;
- w siadzie prostym, unoszenie złączonych i wyprostowanych nóg z przetoczeniem piłki pod nogami;
- w leżeniu przodem z ramionami ustawionymi na boki, przetoczenia piłki z unoszeniem tułowia;
- naprzemienne podskoki nad piłką.
Część II B – 25 min.
Ćwiczenia kozłowania w miejscu, rozpoczęcia kozłowania, zatrzymania po kozłowaniu.
- Uczniowie dobierają się w pary i ustawiają się na przeciwko siebie, każdy z uczniów jest w posiadaniu piłki do kosza. Jedna osoba z pary, wykonuje bieg z kozłowaniem do współćwiczącego i powrót na swoje miejsce, druga z pary, w tym czasie, próbuje uruchomić piłkę, leżącą na parkiecie, uderzając opuszkami palców.
- Ustawienie jw. Uczniowie wykonują to ćwiczenie z jedną piłką. Jeden z ćwiczących wykonuje kozłowanie z obiegnięciem współćwiczącego, powrót na swoje miejsce, zatrzymanie, pivot i podanie sprzed...






, aby dodać komentarz.