Jestem królem swoich pazurów
Data dodania: 2010-03-09 09:30:41
Autor: Elżbieta Januszewska
SCENARIUSZ lekcji pokazowej w dniu 17.02.2010r. dla klasy IV,
zajęcia wychowawczo– profilaktyczne.
JESTEM KRÓLEM SWOICH PAZURÓW
CELE:
- nabywanie umiejętności rozróżniania i nazywania stanów emocjonalnych odczuwanych przez ludzi w różnych sytuacjach
- rozwijanie umiejętności empatii i współpracy w grupie
- uczenie się rozwiązywania problemów z wyeliminowaniem zachowań opartych na agresji i przemocy
- rozwijanie wyobraźni, twórczego myślenia
- poznanie sposobów samokontroli własnego zachowania
POMOCE: nagranie z muzyką relaksacyjną, nagranie swing w uliczce, płachta materiału, nożyczki, kolorowy papier, kolorowa bibuła, pudełka różnej wielkości, opakowania po sokach i jogurtach, plansze z niedokończonymi zdaniami, ankieta, różne twarze na kartkach.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
- Złożenie meldunku przez grupową o stanie klasy. Ustalenie zasad współpracy-kontrakt, przywieszenie go pod tematem lekcji.
- Zabawa rozgrzewająca – Choć do mnie, rączkę mi daj. ( bawią się wszyscy – uczniowie i zaproszeni goście )
- Określenie emocji - nauczyciel odsłania po kolei kartki z różnymi twarzami, dzieci siedzą w półkolu, nauczyciel wybiera dziecko, które się zgłasza i ono określa rodzaj uczuć wyrażanych przez prezentowaną twarz.
- Wprawki dramatyczne – nauczyciel prosi uczniów, aby powiedzieli lub odegrali, jak postąpiliby, jakie emocje odczuwaliby, gdyby w pobliżu ujrzeli coś żyjącego, wydającego nieokreślone dźwięki i pachnącego siarką.
- Praca w grupach - uczniowie powinni dojść do wniosku, że to smok i wówczas nauczyciel dzieli uczniów na grupy i prosi o wyczarowanie tej postaci z przygotowanych materiałów:
- I grupa – głowa smoka
- II grupa –tułów
- III grupa – skrzydła
- IV grupa – ogon i łapy
Prowadzący dokłada do łap pazury. Wspólne sformułowanie wniosku, że co ładne i kolorowe, nie zawsze jest bezpieczne i dobre.
- Nauczyciel czyta bajkę W krainie smoków , użycza głosu smokowi, wkłada mu na głowę koronę (...
Dostęp do pełnej treści możliwy po zalogowaniu.