SCENARIUSZ lekcji pokazowej w dniu 17.02.2010r. dla klasy IV,
zajęcia wychowawczo– profilaktyczne.
Â
JESTEM KRÓLEM SWOICH PAZURÓW
CELE:
- nabywanie umiejÄ™tnoÅ›ci rozróżniania i nazywania stanów emocjonalnych odczuwanych przez ludzi w różnych sytuacjach
- rozwijanie umiejÄ™tnoÅ›ci empatii i wspóÅ‚pracy w grupie
- uczenie siÄ™ rozwiÄ…zywania problemów z wyeliminowaniem zachowaÅ„ opartych na agresji i przemocy
- rozwijanie wyobraźni, twórczego myÅ›lenia
- poznanie sposobów samokontroli wÅ‚asnego zachowania
POMOCE: nagranie z muzykÄ… relaksacyjnÄ…, nagranie swing w uliczce, pÅ‚achta materiaÅ‚u, nożyczki, kolorowy papier, kolorowa bibuÅ‚a, pudeÅ‚ka różnej wielkoÅ›ci, opakowania po sokach i jogurtach, plansze z niedokoÅ„czonymi zdaniami, ankieta, różne twarze na kartkach.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
- ZÅ‚ożenie meldunku przez grupowÄ… o stanie klasy. Ustalenie zasad wspóÅ‚pracy-kontrakt, przywieszenie go pod tematem lekcji.
- Zabawa rozgrzewajÄ…ca – Choć do mnie, rÄ…czkÄ™ mi daj. ( bawiÄ… siÄ™ wszyscy – uczniowie i zaproszeni goÅ›cie )
- OkreÅ›lenie emocji - nauczyciel odsÅ‚ania po kolei kartki z różnymi twarzami, dzieci siedzÄ… w póÅ‚kolu, nauczyciel wybiera dziecko, które siÄ™ zgÅ‚asza i ono okreÅ›la rodzaj uczuć wyrażanych przez prezentowanÄ… twarz.
- Wprawki dramatyczne – nauczyciel prosi uczniów, aby powiedzieli lub odegrali, jak postÄ…piliby, jakie emocje odczuwaliby, gdyby w pobliżu ujrzeli coÅ› żyjÄ…cego, wydajÄ…cego nieokreÅ›lone dźwiÄ™ki i pachnÄ…cego siarkÄ….
- Praca w grupach - uczniowie powinni dojść do wniosku, że to smok i wówczas nauczyciel dzieli uczniów na grupy i prosi o wyczarowanie tej postaci z przygotowanych materiaÅ‚ów:
- I grupa – gÅ‚owa smoka
- II grupa –tuÅ‚ów
- III grupa – skrzydÅ‚a
- IV grupa – ogon i Å‚apy
ProwadzÄ…cy dokÅ‚ada do Å‚ap pazury. Wspólne sformuÅ‚owanie wniosku, że co Å‚adne i kolorowe, nie zawsze jest bezpieczne i dobre.
- Nauczyciel czyta bajkÄ™ W krainie smoków , użycza gÅ‚osu smokowi, wkÅ‚ada mu na gÅ‚owÄ™ koronÄ™ (...






, aby dodać komentarz.