Scenariusze uroczystości przedszkolnych

Data dodania: 2010-03-02 15:38:18

Autor: Emilia Dylkowska

Scenariusze uroczystości: «Pasowanie na przedszkolaka», «Spotkanie świąteczne przy choince» oraz scenariusz uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka.

SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI PASOWANIA NA PRZEDSZKOLAKA W GRUPIE DZIECI 3-LETNICH („KRASNALE”)

Data: 17.11.2009r.

Prowadząca: Emilia Dylkowska

Miejsce: Przedszkole Nr 7 w Zawierciu

Czas trwania: 60 minut

Osoby biorące udział w uroczystości: dyrektor przedszkola, nauczycielki prowadzące, personel administracyjno- obsługowy, dzieci, rodzice.

Cel ogólny: Integracja dzieci i rodziców ze środowiskiem przedszkolnym oraz zademonstrowanie umiejętności nabytych przez dzieci.

Cele operacyjne. Dziecko:

Metody: czynna, słowna, oglądowa.

Formy: zbiorowa, grupowa jednolita.

Pomoce dydaktyczne: liście w trzech kolorach (czerwone, zielone, żółte), koszyki w tych samych kolorach, sok z cytryny dlakażdego dziecka, duża kredka, mikrofon, płyty z nagraniami piosenek, magnetofon, słodki poczęstunek, dyplomy.

PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI:

Część I Program artystyczny w wykonaniu dzieci.

1.Dzieci ustawione w półkolu, zaproszeni goście zajmują miejsce przy stolikach. Powitanie przybyłych gości przez nauczycielki i zaproszenie do obejrzenia programu artystycznego przygotowanego przez dzieci:

Pięknie wszyscy Was witamy

nasi mili goście.

Dziś występy dla Was mamy

będzie miło i radośnie.

2.Wiersz ,, My jesteśmy przedszkolacy” — powitanie przybyłych gości przez dzieci (wiersz recytuje cała grupa):

My jesteśmy przedszkolacy

Wszyscy mili, ładni tacy

Chcemy pięknie Was powitać

Opowiedzieć co tu słychać.

Teraz pora na występy

Każdy dzieciak dziś przejęty

Mili państwo posłuchajcie

Oklaskami przywitajcie.

3.Piosenka ,, Przedszkolaczek”– dzieci ustawione w półkolu śpiewają piosenkę.

4.Wiersz ,, Jedna rączka…” — dzieci w tym samym ustawieniu recytują wspólnie wiersz i inscenizują go ruchem:

Jedna rączka tańczyć chce, druga mówi nie.

Jedna raczka skakać chce, druga mówi nie.

Jedna raczka pisać chce, druga mówi nie.

I tak kłócą się obie rączki dwie.

Jedna nóżka tańczyć chce, druga mówi nie.

Jedna nóżka skakać chce, druga mówi nie.

Jedna nóżka pisać chce, druga mówi nie.

I tak kłócą się obie nóżki dwie.

5. Zabawa w kole przy piosence ,, Małe czerwone jabłuszko”.

6. Wiersz ,, Oto ja” — dzieci ustawione w kole wspólnie recytują wiersz pokazując wymienione części ciała:

Hopsasa! Oto ja.

Rączki dwie, nóżki dwie.

Hopsasa! To się wie.

Głowa dwoje uszu ma,

oczy, usta, broda, nos.

A na głowie włosów moc.

Hopsasa! Oto ja. 

7. Zabawa przy piosence ,, Polka nutka” — dzieci tańczą w parach.

8. Taniec ,, Echo”( ,, Dziecięce zabawy inspirowane muzyką”– Batii Strauss).

9. Zabawy z rodzicami — nauczycielki zapraszają rodziców do wspólnej zabawy:

 

Część II — Egzamin na przedszkolaka.

1. Nauczycielki zapraszają rodziców do udziału w drugiej części uroczystości, recytują wiersz– dzieci stoją w półkolu, rodzic ustawia się za dzieckiem:

Do ślubowania nadszedł czas

Pierwszy egzamin na przedszkolaka zdasz!

Rodzice nasi są tutaj z nami

Żeby egzamin był dobrze zdany.

2.Objaśnienie zadań przygotowanych dla dzieci:

3.Ocena i podsumowanie egzaminu przedszkolaków.

 

Część III– Przysięga.

Dzieci po każdym wersie wypowiedzianym przez nauczycielki mówią: przyrzekamy!

Przyrzekamy co dzień rano buzię mieć zawsze roześmianą!

Przyrzekamy chrapać w poduchy i nie sikać w pieluchy!

Przyrzekamy chodzić na spacery daleko i pięknie wypijać mleko!

Przyrzekamy malować, ćwiczyć, śpiewać, na nikogo się nie gniewać!

Przyrzekamy choć jesteśmy jeszcze mali, zgodnie się bawić w sali!


Część IV — Pasowanie na przedszkolaka.

Pani dyrektor kolorową kredką pasuje każdego malucha na przedszkolaka:

— złożenie gratulacji i życzeń wszystkim dzieciom,

— wręczenie dyplomów oraz słodkiego upominku,

— podziękowanie wszystkim za wspaniałą zabawę,

— zaproszenie na poczęstunek.

 

SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI ,, SPOTKANIE ŚWIĄTECZNE PRZY CHOINCE” W GRUPIE DZIECI 3-LETNICH („KRASNALE”)

Data: 18.12.2009r.

Prowadząca: Emilia Dylkowska

Miejsce: Przedszkole Nr 7 w Zawierciu

Czas trwania: 60 minut

Osoby biorące udział w uroczystości: nauczycielki prowadzące, personel administracyjno- obsługowy, dzieci, rodzice.

Cel ogólny: Integracja dzieci i rodziców ze środowiskiem przedszkolnym. Przybliżenie tradycji Świąt Bożego Narodzenia.

Cele operacyjne. Dziecko:

Metody: podająca, praktyczna.

Formy: zbiorowa, indywidualna zróżnicowana.

Pomoce dydaktyczne: przebrania dla dzieci, nagrania piosenek, odtwarzacz płyt CD, mikrofon, prezenty dla rodziców, opłatek, świąteczne stroiki, obiad.

Przebieg uroczystości:

1. Powitanie przybyłych gości przez prowadzące i zaproszenie do obejrzenia występu artystycznego przygotowanego przez dzieci.

2. Występ artystyczny dzieci:

/Wszystkie dzieci/

Pięknie wszyscy was witamy

Nasi mili goście

Przedstawienie dla was mamy

Będzie miło i radośnie.

/Krasnal/

Jedzie pani Zima na koniku białym

Spotkały ją dzieci

Pięknie przywitały.

/Krasnal/

Droga pani Zimo sypnij dużo śniegu

Żeby nam saneczki nie ustały w biegu.

 

Idzie zima — piosenka śpiewana przez całą grupę.

/Zima/

Jestem Zima, Zima biała

Śnieg wokoło rozsypałam,

Błyszczy w słońcu lód na stawie

Nie śpij muszko, chodź się bawić.

/Muszka/

Nie chcę lodu i śnieżynek

Ja spać wolę za kominem.

/Zima/

Nie śpij kotku, kotku bury

Na saneczkach zjeżdżaj z góry

I bałwana ulepimy

Nie bój się koteczku zimy.

/Kotek/

Kotek jeździć ma na sankach,

kotek lepić ma bałwanka

Gdy śnieżynki z nieba lecą

Kotek woli spać za piecem.

/Krasnale/

Kotki, muszki to piecuchy

Tylko dzieci zawsze zuchy

My lubimy łyżwy, sanki

I śnieżynki i bałwanki.

/Krasnal/

Zimo sypnij śnieżynkami

Baw się z nami, baw się z nami.

 

Tupu, tup po śniegu — piosenka śpiewana przez całą grupę.

 

/Śnieżynki/

Dziś w przedszkolu wielkie święto,

bal zrobiły przedszkolaki

Zaprosiły dużo gości

-Oj, na przykład kto to taki?

/Bałwan/

Zaraz państwu się przedstawię

Zwykły bałwan jestem sobie

Gdy zatańczę na zabawie

Wszystkim dzieciom radość sprawię.

/Śnieżynki/

Chodź bałwanku do nas tutaj

Będziesz z nami śpiewał, tańczył

Damy tobie pod choinkę

Dwa cukierki, pomarańczę.

/Śnieżynki/

A więc zróbmy wielkie koło

I zabawmy się wesoło

Bo bałwanek stoi tu

I na pewno smutno mu.

 

Na podwórku bałwan stoi — piosenka śpiewana przez całą grupę.

 

/Wszystkie dzieci/

Kto tam puka? Kto tam stuka?

/Śnieżynka/

To ja śnieżyna mała

Do was tutaj wejść chciałam.

Otwórz Janku– wpuść śnieżynkę,

Niech zobaczy też choinkę.

/Śnieżynka/

Jestem śnieżynka mała

Z chmurkami przyszłam aż tu,

Moje białe siostrzyczki

Budzą zimę ze snu.

/Śnieżynki/

Z górki, z górki na pazurki

Lecą białe śnieżki-

Przyleciały, zaśpiewały

Odlecieć nie chciały.

 

Choinka przedszkolaków — piosenka śpiewana przez całą grupę.

 

/Chłopiec/

Co tak pachnie w naszym domu

Co za zapach piękny świeży

To choinka na stoliku

Moc zabawek pod nią leży.

/Chłopiec/

To choinka na święta przyszła już,

Pod choinką prezentów leży wór

Na niej lampki, bombki są,

Przy choince dzieci bawić się chcą.

 

Świąteczne wypieki — piosenka śpiewana przez całą grupę.

 

/Chłopiec/

Biały obrus lśni na stole

Pod obrusem siano,

Płoną świeczki na choince

Co tu przyszła na noc.

/Chłopiec/

W wigilijny wieczór

Przy stole siadamy

Dzieląc się opłatkiem

Kolędy śpiewamy.

 

Już blisko kolęda — wspólne śpiewanie kolędy.

 

3. Złożenie dzieciom i rodzicom życzeń świątecznych przez nauczycielki.

4. Wręczenie rodzicom prezentów wykonanych przez dzieci na zajęciach.

5. Łamanie się opłatkiem ze swoimi dziećmi.

6. Zaproszenie wszystkich uczestników uroczystości na świąteczny obiad.


SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI DNIA BABCI I DZIADKA W GRUPIE DZIECI 3- LETNICH„KRASNALE«

Data: 22.01.2010r.

Prowadząca: Emilia Dylkowska

Miejsce: Przedszkole Nr 7 w Zawierciu

Czas trwania: 60 minut

Osoby biorące udział w uroczystości: dyrektor przedszkola, prowadzące, babcie i dziadkowie, dzieci, panie z obsługi.

Cel ogólny: Kształtowanie poczucia szacunku dla dziadków, wzmacnianie więzi emocjonalnych z rodziną.

Cele operacyjne. Dziecko:

Metody: podająca, praktyczna.

Formy: zbiorowa, indywidualna zróżnicowana.

Pomoce dydaktyczne: płyty CD, magnetofon, wiersze, dekoracja sali, upominki dla babci i dziadka, poczęstunek.

Przebieg uroczystości:

1. Powitanie przybyłych gości przez prowadzące i zaproszenie do obejrzenia programu artystycznego przygotowanego przez dzieci.

2. Wszystkie dzieci recytują wiersz:

Dziś dla babci słońce mamy

I całuski dla dziadziusia

Dziś życzenia wnuczek składa

I piosenki śpiewa wnusia.

Aby babcia i dziadziunio

W zdrowiu długo żyli

Aby uśmiech dla nas mieli

W każdej wolnej chwili.

3. Wierszyk „Paluszkowa rodzinka”(recytuje cała grupa):

Ten pierwszy to dziadziuś,

A obok babusia,

Największy to tatuś,

A przy nim mamusia,

A to jest dziecinka mała,

Tralalala, tralalala,

A to moja rączka całą,

Tralalala, tralalala.

4. Wiersze recytowane indywidualnie przez dzieci:

Dziś mojej babci życzenia złożę

w wiązankę kwiatów serduszko włożę,

i wiem, że bardzo będzie się cieszyć,

kiedy zobaczy jak do niej spieszę.


Kochany dziadku przyjmij moje życzenia,

niech od dzisiaj się spełnią Twoje marzenia.

 

Powiem krótko, lecz serdecznie,

droga babciu żyj nam wiecznie.

 

Moja babunia najlepsza na świecie

wszystkim Wam powiem, bo Wy nie wiecie.

 

Kocham moją babcię,

Kocham mojego dziadka,

Jak im to powiedzieć?

Może im zaśpiewać?

Wtedy będą wiedzieć!

5. Wszystkie dzieci śpiewają piosenkę „Dla babci i dziadka”.

6. Wiersze recytowane indywidualnie przez dzieci:

Ja babcię kocham, ściskam za szyję,

niech będzie zdrowa i 100 lat żyje.

 

Kochana babciu w dniu Twojego święta,

bądź zawsze zdrowa i uśmiechnięta.

 

Żyj nam babciu miła sto lat,

całym sercem cię kochamy i całusy posyłamy.

 

Niech dziadzio z babunią tak długo żyją,

póki komar i mucha morza nie wypiją.

 

A ty mucho i komarze pijcie wodę powoli,

aż się dziadzio i babunia nażyją do woli.

 

7. Wszystkie dzieci śpiewają piosenkę „Moja babcia».

 

8. Wiersze recytowane indywidualnie przez dzieci:

Bardzo kocham babcię, dziadka

to nie żarty moi mili.

Dziś im życzenia składamy,

by 100 latek jeszcze żyli.

 

Mój kochany dziadku,

życzę szczęścia i dostatku.

 

9. Wszystkie dzieci śpiewają piosenkę „Mój dziadek«.

 

10. Wiersze recytowane indywidualnie przez dzieci:

Babciu, babciu kochana

weź mnie proszę na kolana.

 

Przytul mocno swoją wnusię

dziś powiedzieć coś Ci muszę.

 

Że to dzisiaj Twoje święto

więc bądź dzisiaj uśmiechnięta.

 

Moja babcia ma złote ręce

ja babcię kocham najwięcej.

 

11. Wszystkie dzieci śpiewają piosenkę „Jamniczek».

 

12. Wiersze recytowane indywidualnie przez dzieci:

Ja swoją babcię też mocno kocham

nigdy nie psocę, lecz zawsze słucham.

 

A z moją babcią tak jest wspaniale

nigdy się z babcią nie kłócę wcale.

 

Babcie bywają różne

lecz każdy pamięta

że jednakowo zawsze

kochają wnuczęta.

 

Na mnie się babcia nigdy nie gniewa.

 

My swoich dziadków bardzo kochamy

i o ich święcie też pamietamy.

Wręczymy kwiatek, ucałujemy

i przyrzekamy grzeczni będziemy.

 

13. Taniec Grozik«.

 

14. Taniec „Nazywają mnie poleczka”.

 

15. Zaproszenie babć i dziadków do wspólnej zabawy z dziećmi przy piosenkach: „Kaczuszki», „Serduszka dwa”.

 

16. Złożenie życzeń i wręczenie upominków babciom i dziadkom przez dzieci.

 

17. Zaproszenie wszystkich uczestników uroczystości na poczęstunek.

 

Opracowała: Emilia Dylkowska