Scenariusze uroczystości: «Pasowanie na przedszkolaka», «Spotkanie świąteczne przy choince» oraz scenariusz uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka.
SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI PASOWANIA NA PRZEDSZKOLAKA W GRUPIE DZIECI 3-LETNICH („KRASNALE”)
Data: 17.11.2009r.
Prowadząca: Emilia Dylkowska
Miejsce: Przedszkole Nr 7 w Zawierciu
Czas trwania: 60 minut
Osoby biorące udział w uroczystości: dyrektor przedszkola, nauczycielki prowadzące, personel administracyjno- obsługowy, dzieci, rodzice.
Cel ogólny: Integracja dzieci i rodziców ze środowiskiem przedszkolnym oraz zademonstrowanie umiejętności nabytych przez dzieci.
Cele operacyjne. Dziecko:
wzmacnia więź z rodzicami i środowiskiem przedszkolnym poprzez wspólną zabawę,
odnajduje swoje miejsce w grupie rówieśniczej i wspólnocie przedszkolnej,
czynnie uczestniczy w uroczystości,
potrafi pokonać nieśmiałość przed wystąpieniem publicznym,
recytuje wiersze i śpiewa piosenki,
inscenizuje ruchem piosenki,
segreguje liście według kolorów,
liczy w zakresie trzech,
potrafi kulturalnie zachować się podczas poczęstunku.
Metody: czynna, słowna, oglądowa.
Formy: zbiorowa, grupowa jednolita.
Pomoce dydaktyczne: liście w trzech kolorach (czerwone, zielone, żółte), koszyki w tych samych kolorach, sok z cytryny dlakażdego dziecka, duża kredka, mikrofon, płyty z nagraniami piosenek, magnetofon, słodki poczęstunek, dyplomy.
PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI:
Część I — Program artystyczny w wykonaniu dzieci.
1.Dzieci ustawione w półkolu, zaproszeni goście zajmują miejsce przy stolikach. Powitanie przybyłych gości przez nauczycielki i zaproszenie do obejrzenia programu artystycznego przygotowanego przez dzieci:
Pięknie wszyscy Was witamy
nasi mili goście.
Dziś występy dla Was mamy
będzie miło i radośnie.
2.Wiersz ,, My jesteśmy przedszkolacy” — powitanie przybyłych gości przez dzieci (wiersz recytuje cała grupa):
My jesteśmy przedszkolacy
Wszyscy mili, ładni tacy
Chcemy pięknie Was powitać
Opowiedzieć co tu słychać.
Teraz pora na występy
Każdy dzieciak dziś przejęty
Mili państwo posłuchajcie
Oklaskami przywitajcie.
3.Piosenka ,, Przedszkolaczek”– dzieci ustawione w półkolu śpiewają piosenkę.
4.Wiersz ,, Jedna rączka…” — dzieci w tym samym ustawieniu recytują wspólnie wiersz i inscenizują go ruchem:
Jedna rączka tańczyć chce, druga mówi nie.
Jedna raczka skakać chce, druga mówi nie.
Jedna raczka pisać chce, druga mówi nie.
I tak kłócą się obie rączki dwie.
Jedna nóżka tańczyć chce, druga mówi nie.
Jedna nóżka skakać chce, druga mówi nie.
Jedna nóżka pisać chce, druga mówi nie.
I tak kłócą się obie nóżki dwie.
5. Zabawa w kole przy piosence ,, Małe czerwone jabłuszko”.
6. Wiersz ,, Oto ja” — dzieci ustawione w kole wspólnie recytują wiersz pokazując wymienione części ciała:
Hopsasa! Oto ja.
Rączki dwie, nóżki dwie.
Hopsasa! To się wie.
Głowa dwoje uszu ma,
oczy, usta, broda, nos.
A na głowie włosów moc.
Hopsasa! Oto ja.
7. Zabawa przy piosence ,, Polka nutka” — dzieci tańczą w parach.
8. Taniec ,, Echo”( ,, Dziecięce zabawy inspirowane muzyką”– Batii Strauss).
9. Zabawy z rodzicami — nauczycielki zapraszają rodziców do wspólnej zabawy:
zabawa ruchowo- naśladowcza Deszczyk (pedagogika zabawy),
zabawa ,, Pieczenie ciasta” ( pedagogika zabawy).
Część II — Egzamin na przedszkolaka.
1. Nauczycielki zapraszają rodziców do udziału w drugiej części uroczystości, recytują wiersz– dzieci stoją w półkolu, rodzic ustawia się za dzieckiem:
Do ślubowania nadszedł czas
Pierwszy egzamin na przedszkolaka zdasz!
Rodzice nasi są tutaj z nami
Żeby egzamin był dobrze zdany.
2.Objaśnienie zadań przygotowanych dla dzieci:
segregowanie liści według kolorów- rozdanie dzieciom liści w różnych kolorach, dzieci wraz z rodzicami wkładają liście do odpowiednich koszyczków,
picie soku z cytryny,
stanie na jednej nodze licząc do trzech.
3.Ocena i podsumowanie egzaminu przedszkolaków.
Część III– Przysięga.
Dzieci po każdym wersie wypowiedzianym przez nauczycielki mówią: przyrzekamy!
Przyrzekamy co dzień rano buzię mieć zawsze roześmianą!
Przyrzekamy chrapać w poduchy i nie sikać w pieluchy!
Przyrzekamy chodzić na spacery daleko i pięknie wypijać mleko!
Przyrzekamy malować, ćwiczyć, śpiewać, na nikogo się nie gniewać!
Przyrzekamy choć jesteśmy jeszcze mali, zgodnie się bawić w sali!
Część IV — Pasowanie na przedszkolaka.
Pani dyrektor kolorową kredką pasuje każdego malucha na przedszkolaka:
— złożenie gratulacji i życzeń wszystkim dzieciom,
— wręczenie dyplomów oraz słodkiego upominku,
— podziękowanie wszystkim za wspaniałą zabawę,
— zaproszenie na poczęstunek.
SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI ,, SPOTKANIE ŚWIĄTECZNE PRZY CHOINCE” W GRUPIE DZIECI 3-LETNICH („KRASNALE”)
Data: 18.12.2009r.
Prowadząca: Emilia Dylkowska
Miejsce: Przedszkole Nr 7 w Zawierciu
Czas trwania: 60 minut
Osoby biorące udział w uroczystości: nauczycielki prowadzące, personel administracyjno- obsługowy, dzieci, rodzice.
Cel ogólny: Integracja dzieci i rodziców ze środowiskiem przedszkolnym. Przybliżenie tradycji Świąt Bożego Narodzenia.
Cele operacyjne. Dziecko:
wzmacnia więź z rodzicami i środowiskiem przedszkolnym poprzez wspólne uczestniczenie w uroczystości,
składa życzenia świąteczne,
recytuje wiersze,
śpiewa piosenki,
potrafi pokonać nieśmiałość przed wystąpieniem publicznym,
potrafi kulturalnie zachować się podczas świątecznego obiadu.
Metody: podająca, praktyczna.
Formy: zbiorowa, indywidualna zróżnicowana.
Pomoce dydaktyczne: przebrania dla dzieci, nagrania piosenek, odtwarzacz płyt CD, mikrofon, prezenty dla rodziców, opłatek, świąteczne stroiki, obiad.
Przebieg uroczystości:
1. Powitanie przybyłych gości przez prowadzące i zaproszenie do obejrzenia występu artystycznego przygotowanego przez dzieci.
2. Występ artystyczny dzieci:
/Wszystkie dzieci/
Pięknie wszyscy was witamy
Nasi mili goście
Przedstawienie dla was mamy
Będzie miło i radośnie.
/Krasnal/
Jedzie pani Zima na koniku białym
Spotkały ją dzieci
Pięknie przywitały.
/Krasnal/
Droga pani Zimo sypnij dużo śniegu
Żeby nam saneczki nie ustały w biegu.
Idzie zima — piosenka śpiewana przez całą grupę.
/Zima/
Jestem Zima, Zima biała
Śnieg wokoło rozsypałam,
Błyszczy w słońcu lód na stawie
Nie śpij muszko, chodź się bawić.
/Muszka/
Nie chcę lodu i śnieżynek
Ja spać wolę za kominem.
/Zima/
Nie śpij kotku, kotku bury
Na saneczkach zjeżdżaj z góry
I bałwana ulepimy
Nie bój się koteczku zimy.
/Kotek/
Kotek jeździć ma na sankach,
kotek lepić ma bałwanka
Gdy śnieżynki z nieba lecą
Kotek woli spać za piecem.
/Krasnale/
Kotki, muszki to piecuchy
Tylko dzieci zawsze zuchy
My lubimy łyżwy, sanki
I śnieżynki i bałwanki.
/Krasnal/
Zimo sypnij śnieżynkami
Baw się z nami, baw się z nami.
Tupu, tup po śniegu — piosenka śpiewana przez całą grupę.
/Śnieżynki/
Dziś w przedszkolu wielkie święto,
bal zrobiły przedszkolaki
Zaprosiły dużo gości
-Oj, na przykład kto to taki?
/Bałwan/
Zaraz państwu się przedstawię
Zwykły bałwan jestem sobie
Gdy zatańczę na zabawie
Wszystkim dzieciom radość sprawię.
/Śnieżynki/
Chodź bałwanku do nas tutaj
Będziesz z nami śpiewał, tańczył
Damy tobie pod choinkę
Dwa cukierki, pomarańczę.
/Śnieżynki/
A więc zróbmy wielkie koło
I zabawmy się wesoło
Bo bałwanek stoi tu
I na pewno smutno mu.
Na podwórku bałwan stoi — piosenka śpiewana przez całą grupę.
/Wszystkie dzieci/
Kto tam puka? Kto tam stuka?
/Śnieżynka/
To ja śnieżyna mała
Do was tutaj wejść chciałam.
Otwórz Janku– wpuść śnieżynkę,
Niech zobaczy też choinkę.
/Śnieżynka/
Jestem śnieżynka mała
Z chmurkami przyszłam aż tu,
Moje białe siostrzyczki
Budzą zimę ze snu.
/Śnieżynki/
Z górki, z górki na pazurki
Lecą białe śnieżki-
Przyleciały, zaśpiewały
Odlecieć nie chciały.
Choinka przedszkolaków — piosenka śpiewana przez całą grupę.
/Chłopiec/
Co tak pachnie w naszym domu
Co za zapach piękny świeży
To choinka na stoliku
Moc zabawek pod nią leży.
/Chłopiec/
To choinka na święta przyszła już,
Pod choinką prezentów leży wór
Na niej lampki, bombki są,
Przy choince dzieci bawić się chcą.
Świąteczne wypieki — piosenka śpiewana przez całą grupę.
/Chłopiec/
Biały obrus lśni na stole
Pod obrusem siano,
Płoną świeczki na choince
Co tu przyszła na noc.
/Chłopiec/
W wigilijny wieczór
Przy stole siadamy
Dzieląc się opłatkiem
Kolędy śpiewamy.
Już blisko kolęda — wspólne śpiewanie kolędy.
3. Złożenie dzieciom i rodzicom życzeń świątecznych przez nauczycielki.
4. Wręczenie rodzicom prezentów wykonanych przez dzieci na zajęciach.
5. Łamanie się opłatkiem ze swoimi dziećmi.
6. Zaproszenie wszystkich uczestników uroczystości na świąteczny obiad.
SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI DNIA BABCI I DZIADKA W GRUPIE DZIECI 3- LETNICH„KRASNALE«
Data: 22.01.2010r.
Prowadząca: Emilia Dylkowska
Miejsce: Przedszkole Nr 7 w Zawierciu
Czas trwania: 60 minut
Osoby biorące udział w uroczystości: dyrektor przedszkola, prowadzące, babcie i dziadkowie, dzieci, panie z obsługi.
Cel ogólny: Kształtowanie poczucia szacunku dla dziadków, wzmacnianie więzi emocjonalnych z rodziną.
Cele operacyjne. Dziecko:
pełni rolę gospodarza,
czynnie uczestniczy w uroczystości,
czuje więź emocjonalną z rodziną,
potrafi pokonać nieśmiałość przed wystąpieniem publicznym,
recytuje wiersze i śpiewa piosenki,
właściwie gospodaruje oddechem podczas recytacji i śpiewu,
potrafi złożyć życzenia,
potrafi kulturalnie zachować się podczas poczęstunku.
Metody: podająca, praktyczna.
Formy: zbiorowa, indywidualna zróżnicowana.
Pomoce dydaktyczne: płyty CD, magnetofon, wiersze, dekoracja sali, upominki dla babci i dziadka, poczęstunek.
Przebieg uroczystości:
1. Powitanie przybyłych gości przez prowadzące i zaproszenie do obejrzenia programu artystycznego przygotowanego przez dzieci.
2. Wszystkie dzieci recytują wiersz:
Dziś dla babci słońce mamy
I całuski dla dziadziusia
Dziś życzenia wnuczek składa
I piosenki śpiewa wnusia.
Aby babcia i dziadziunio
W zdrowiu długo żyli
Aby uśmiech dla nas mieli
W każdej wolnej chwili.
3. Wierszyk „Paluszkowa rodzinka”(recytuje cała grupa):
Ten pierwszy to dziadziuś,
A obok babusia,
Największy to tatuś,
A przy nim mamusia,
A to jest dziecinka mała,
Tralalala, tralalala,
A to moja rączka całą,
Tralalala, tralalala.
4. Wiersze recytowane indywidualnie przez dzieci:
Dziś mojej babci życzenia złożę
w wiązankę kwiatów serduszko włożę,
i wiem, że bardzo będzie się cieszyć,
kiedy zobaczy jak do niej spieszę.
Kochany dziadku przyjmij moje życzenia,
niech od dzisiaj się spełnią Twoje marzenia.
Powiem krótko, lecz serdecznie,
droga babciu żyj nam wiecznie.
Moja babunia najlepsza na świecie
wszystkim Wam powiem, bo Wy nie wiecie.
Kocham moją babcię,
Kocham mojego dziadka,
Jak im to powiedzieć?
Może im zaśpiewać?
Wtedy będą wiedzieć!
5. Wszystkie dzieci śpiewają piosenkę „Dla babci i dziadka”.
6. Wiersze recytowane indywidualnie przez dzieci:
Ja babcię kocham, ściskam za szyję,
niech będzie zdrowa i 100 lat żyje.
Kochana babciu w dniu Twojego święta,
bądź zawsze zdrowa i uśmiechnięta.
Żyj nam babciu miła sto lat,
całym sercem cię kochamy i całusy posyłamy.
Niech dziadzio z babunią tak długo żyją,
póki komar i mucha morza nie wypiją.
A ty mucho i komarze pijcie wodę powoli,
aż się dziadzio i babunia nażyją do woli.
7. Wszystkie dzieci śpiewają piosenkę „Moja babcia».
8. Wiersze recytowane indywidualnie przez dzieci:
Bardzo kocham babcię, dziadka
to nie żarty moi mili.
Dziś im życzenia składamy,
by 100 latek jeszcze żyli.
Mój kochany dziadku,
życzę szczęścia i dostatku.
9. Wszystkie dzieci śpiewają piosenkę „Mój dziadek«.
10. Wiersze recytowane indywidualnie przez dzieci:
Babciu, babciu kochana
weź mnie proszę na kolana.
Przytul mocno swoją wnusię
dziś powiedzieć coś Ci muszę.
Że to dzisiaj Twoje święto
więc bądź dzisiaj uśmiechnięta.
Moja babcia ma złote ręce
ja babcię kocham najwięcej.
11. Wszystkie dzieci śpiewają piosenkę „Jamniczek».
12. Wiersze recytowane indywidualnie przez dzieci:
Ja swoją babcię też mocno kocham
nigdy nie psocę, lecz zawsze słucham.
A z moją babcią tak jest wspaniale
nigdy się z babcią nie kłócę wcale.
Babcie bywają różne
lecz każdy pamięta
że jednakowo zawsze
kochają wnuczęta.
Na mnie się babcia nigdy nie gniewa.
My swoich dziadków bardzo kochamy
i o ich święcie też pamietamy.
Wręczymy kwiatek, ucałujemy
i przyrzekamy grzeczni będziemy.
13. Taniec „Grozik«.
14. Taniec „Nazywają mnie poleczka”.
15. Zaproszenie babć i dziadków do wspólnej zabawy z dziećmi przy piosenkach: „Kaczuszki», „Serduszka dwa”.
16. Złożenie życzeń i wręczenie upominków babciom i dziadkom przez dzieci.
17. Zaproszenie wszystkich uczestników uroczystości na poczęstunek.
Opracowała: Emilia Dylkowska
Powrót | Do góry





, aby dodać komentarz.