Jak mówi las? - scenariusz wycieczki autokarowej

Data dodania: 2010-03-01 19:21:16

Autor: Halina Teresa Skóra

Scenariusz wycieczki autokarowej, podsumowujący blok tematyczny: «Czyste lasy Mazowsza».

Wycieczka do Granicy w Kampinoskim Parku Narodowym pt. ''Jak mówi las?''

Cele szczegółowe:

— budowanie więzi emocjonalnej z przyrodą

— nauka postrzegania, analizy i obserwacji

— wykształcenie nowego sposobu postrzegania przyrody

— poznawanie świata innymi niż wzrok zmysłami

— kształtowanie właściwego stosunku do świata żywego

Program wycieczki:

Przebieg wycieczki

— Zabawa ''Fotograf'' — dzieci ustawiają się w kole, każdy robi minę, przedstawia się i na pamiątkę spotkania robimy zdjęcia.

— Opowiadanie dzieci na temat ''las moich marzeń'' opowiadanie zaczyna nauczycielka, a ustawione w kole dzieci po kolei dopowiadają dalszy ciąg / jedno słowo, jedno zdanie/

— ''Czy chcesz być strażnikiem przyrody''- na przygotowanych kartonikach dzieci piszą swoje imię jako deklarację [n-l pomaga]. Gotowe wizytówki dzieci przyklejają w widocznym miejscu...

— Konkurs ''Kto wie jak zachować się w muzeum ?''- Kto wykaże się największą wiedzą w tym zakresie będzie pomagał przewodnikowi np. pilnować porządku.

— Zawarcie umów dotyczących zachowania na terenie parku narodowego.

— Zabawa ''Dziecko poznaje las'' każde dziecko na wyznaczonym dla wszystkich terenie ogląda odcinek lasu/ bez instruktażu/.Dzielenie się spostrzeżeniami.

— Zabawa ''Mrówka ogląda las''.  Dzieci kładą się lub kucają i oglądają las w górze, w dole, z boku. Pomagają sobie przy tym lupkami. Po zakończonej zabawie opowiadają o swoich spostrzeżeniach.

— Zabawa ''Jakie to drzewo''.  Dzieci rozchodzą się, wybierają swoje drzewo, obejmują je, głaszczą, przytulają się, wąchają. W tym czasie nauczycielki przyklejają do drzew kartki z imieniem dziecka. Po zapoznaniu z drzewem wszyscy zbierają się. Zasłaniamy jednemu dziecku oczy, doprowadzamy je do jego drzewa — dziecko ma za zadanie rozpoznać je.

Następne dziecko również z zasłoniętymi oczami doprowadzamy do drzewa, ale tym razem ''obcego''- bardzo różniącego się. Zabawę powtarzamy z następnymi chętnymi dziećmi.

— Zabawa ''Czyj to głos?'' — dzieci otrzymują ołówki — niby mikrofony  i nagrywają usłyszane dźwięki. Zapisu dokonują rysując odpowiedni obraz graficzny na kartce. Wplątujemy w odgłosy lasu inne, nagrane na magnetofon np. dźwięk katarynki, samochodu. Dzieci wybierają te niepasujące do środowiska leśnego.

— Zabawa,‘‘Czym pachnie las''.   Dzieci wąchają: korę, powietrze, mech, świerki, ziemię i pokazują miną czy ten zapach jest przyjemny czy nie.

— ''Pocztówka dla rodziców'' — Na przygotowanych kartkach dzieci mają za zadanie wykonać pocztówkę dla rodziców.

Otrzymują torebki, do których zbierają różne okazy / gałązki, korę itp./. Zebrane okazy zostaną zabrane do przedszkola i wykorzystane do zbiorowej pracy plastycznej.

Dzieci nauczyły się postrzegać, analizować i obserwować przyrodę w różny sposób. 

Poznały piękno i wartość otaczającego świata.

Poznały różne rodzaje zmysłów.

Dowiedziały się o potrzebie stosowania zakazów dotyczących zachowania w lesie.

 Literatura :

— «Bądz mistrzem  — przyjacielem, czyli edukacja ekologioczna na wesoło „    -   Dorota Soida

— “Zabawy badawcze w edukacji przedszkolnej» — Bożena  Muchacka

— «Zieloną ścieżką… Edukacja ekologiczna . Przewodnik dla nauczycieli „

— “Ekologia w przedszkolu , program edukacji ekologicznej  „ — Grażyna Kutyłowska

 

Opracowała: mgr Halina Teresa Skóra