Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje z naszego serwisu, zapisz się na listę mailingową.



Polecamy:
Pobierz do PDF Wydrukuj stronę

Jak mówi las? - scenariusz wycieczki autokarowej

Data dodania: 2010-03-01 19:21:16
Autor: Halina Teresa Skóra

Scenariusz wycieczki autokarowej, podsumowujący blok tematyczny: "Czyste lasy Mazowsza".

Wycieczka do Granicy w Kampinoskim Parku Narodowym pt. ''Jak mówi las?''

  • Termin wycieczki - maj 2010
  • Grupa dzieci - 4, 5 i 6 latki
  • Czas trwania - około 7 godzin
  • Formy i metody - słowna , oglądowa , praca indywidualna i grupowa

Cele szczegółowe:





- budowanie więzi emocjonalnej z przyrodą

- nauka postrzegania, analizy i obserwacji

- wykształcenie nowego sposobu postrzegania przyrody

- poznawanie świata innymi niż wzrok zmysłami

- kształtowanie właściwego stosunku do świata żywego

Program wycieczki:

  • Zabawy integracyjne
  • Zwiedzanie Muzeum Kampinoskiego Parku Narodowego w Granicy
  • Zabawy w terenie
  • Drugie śniadanie -wegetariańskie - np. pestki, suszone owoce, soki ...
  • Ognisko
  • Zajęcia plastyczne z wykorzystaniem materiału przyrodniczego.

Przebieg wycieczki

  • godz. 9.30 - wyjazd z Przedszkola
  • godz. 11.00 - przyjazd do Granicy
  • godz. 11.05 - 11.25 - zabawy integracyjne

- Zabawa ''Fotograf'' - dzieci ustawiają się w kole, każdy robi minę, przedstawia się i na pamiątkę spotkania robimy zdjęcia.

- Opowiadanie dzieci na temat ''las moich marzeń'' opowiadanie zaczyna nauczycielka, a ustawione w kole dzieci po kolei dopowiadają dalszy ciąg / jedno słowo, jedno zdanie/

- ''Czy chcesz być strażnikiem przyrody''- na przygotowanych kartonikach dzieci piszą swoje imię jako deklarację [n-l pomaga]. Gotowe wizytówki dzieci przyklejają w widocznym miejscu...

- Konkurs ''Kto wie jak zachować się w muzeum ?''- Kto wykaże się największą wiedzą w tym zakresie będzie pomagał przewodnikowi np. pilnować porządku.

  • godz. 11.25 - 11.55 - zwiedzanie muzeum i skansenu
  • godz. 11.55 - 12.15 - zabawy w terenie

- Zawarcie umów dotyczących zachowania na terenie parku narodowego.

- Zabawa ''Dziecko poznaje las'' każde dziecko na wyznaczonym dla wszystkich terenie ogląda odcinek lasu/ bez instruktażu/.Dzielenie się spostrzeżeniami.

- Zabawa ''Mrówka ogląda las''.  Dzieci kładą się lub kucają i oglądają las w górze, w dole, z boku. Pomagają sobie przy tym lupkami. Po zakończonej zabawie opowiadają o swoich spostrzeżeniach.

  • godz. 12.15 - 12.30 - drugie śniadanie i ognisko.
  • godz. 12.30 - 13.15 - zabawy w terenie c.d.

- Zabawa ''Jakie to drzewo''.  Dzieci rozchodzą się, wybierają swoje drzewo, obejmują je, głaszczą, przytulają się, wąchają. W tym czasie nauczycielki przyklejają do drzew kartki z imieniem dziecka. Po zapoznaniu z drzewem wszyscy zbierają się. Zasłaniamy jednemu dziecku oczy, doprowadzamy je do jego drzewa - dziecko ma za zadanie rozpoznać je.

Następne dziecko również z zasłoniętymi oczami doprowadzamy do drzewa, ale tym razem ''obcego''- bardzo różniącego się. Zabawę powtarzamy z następnymi chętnymi dziećmi.

- Zabawa ''Czyj to głos?'' - dzieci otrzymują ołówki - niby mikrofony  i nagrywają usłyszane dźwięki. Zapisu dokonują rysując odpowiedni obraz graficzny na kartce. Wplątujemy w odgłosy lasu inne, nagrane na magnetofon np. dźwięk katarynki, samochodu. Dzieci wybierają te niepasujące do środowiska leśnego.

- Zabawa, ‘‘Czym pachnie las''.   Dzieci wąchają: korę, powietrze, mech, świerki, ziemię i pokazują miną czy ten zapach jest przyjemny czy nie.

- ''Pocztówka dla rodziców'' - Na przygotowanych kartkach dzieci mają za zadanie wykonać pocztówkę dla rodziców.

Otrzymują torebki, do których zbierają różne okazy / gałązki, korę itp./. Zebrane okazy zostaną zabrane do przedszkola i wykorzystane do zbiorowej pracy plastycznej.

  • godz. 13.15 - 13.40  - zakończenie, poczęstunek owocami - Dzieci ustawiają się w kole i ruchem oraz postawą starają się pokazać czy podobało im się na wycieczce w lesie. Omówienie słowne i pożegnanie.
  • godz. 14.30 - wyjazd do Warszawy.

Dzieci nauczyły się postrzegać, analizować i obserwować przyrodę w różny sposób. 

Poznały piękno i wartość otaczającego świata.

Poznały różne rodzaje zmysłów.

Dowiedziały się o potrzebie stosowania zakazów dotyczących zachowania w lesie.

 Literatura :

- "Bądz mistrzem  - przyjacielem , czyli edukacja ekologioczna na wesoło "    -   Dorota Soida

- "Zabawy badawcze w edukacji przedszkolnej" - Bożena  Muchacka

- "Zieloną ścieżką ...Edukacja ekologiczna  . Przewodnik dla nauczycieli "

- "Ekologia w przedszkolu  , program edukacji ekologicznej  " - Grażyna Kutyłowska

 

Opracowała: mgr Halina Teresa Skóra

 

 

 

 


Powrót | Do góry
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.


Centrum Awansu Zawodowego
Z życia forum
  1. Ilość godzin matematyki tygodniowo
    hmmm to nie wiem czy pisać ... V -5 gimnazjum I-5 II- 4 III- 5

    Wysłany: 2010-09-09 16:30 przez awmat na forum Forum nauczycieli przedmiotów matematyczno-przyrodniczych

  2. egz na mianowanego- odpowiedzi
    Mam prośbę. Czy nauczyciel starający się o awans na nauczyciela mi...

    Wysłany: 2010-09-09 12:45 przez Mania68 na forum Awans zawodowy

  3. rewalidacja indywidualna a zabieranie ucznia z innnej lekcji
    Zabieranie dzieci z lekcji - choćby plastyki,.. - na zajęcia indywid...

    Wysłany: 2010-09-09 12:14 przez skrzat na forum Forum logopedów, nauczycieli, wychowawców, pedagogów placówek specjalnych

  4. student na praktyce
    Oczywiście, że masz prawo. Dyrektorowi nic do tego, czy bierzesz pra...

    Wysłany: 2010-09-09 11:55 przez skrzat na forum Forum wychowawców, pedagogów i psychologów szkolnych


Idź do forum