Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawieñ szkolnych
Lekcja w kinie
Zarejestruj się lub zaloguj aby przeczytać pełen artykuł.

Zaczarowany świat baśni Andersena

Pobierz do PDF Wydrukuj stronÄ™
Data dodania: 2010-02-04 10:51:13
Autor: Małgorzata Jankowska

Propozycja zajęć czytelniczych dla uczniów klasy 3 szkoły podstawowej. Można wykorzystać jako konkurs czytelniczy

Cele:

  • popularyzacja twórczoÅ›ci  H. Ch. Andersena
  • rozszerzenie wiadomoÅ›ci o H.Ch. Andersenie i jego baÅ›niach
  • rozwijanie zainteresowaÅ„ czytelniczych
  • ksztaÅ‚towanie umiejÄ™tnoÅ›ci czytania ze zrozumieniem
  • rozwijanie umiejÄ™tnoÅ›ci analizowania utworów -  wyodrÄ™bniania postaci i zdarzeÅ„

Pomoce:

  • plansza z krzyżówkÄ…  (hasÅ‚o - Kraina BaÅ›ni)
  • krzyżówki dla grup (hasÅ‚o – Andersen)
  • rozsypanki obrazkowe – puzzle  z ilustracjami z baÅ›ni
  • kartoniki z tytuÅ‚ami baÅ›ni
  • kartoniki do loteryjki
  • rebusy
  • karteczki z opisami postaci z baÅ›ni
  • kartoniki z oznaczeniem grup
  • kartoniki z rysunkami zwierzÄ…tek
  • pÅ‚yta „BaÅ›nie Andersena w piosence”
  • „O czÅ‚owieku, który wyczarowaÅ‚ dzieciom najpiÄ™kniejsze baÅ›nie”- „PÅ‚omyczek” 1980 nr 7
  • wystawka książek H.Ch. Andersena

 Metody pracy:

  • pogadanka
  • rozmowa
  • krzyżówka
  • ukÅ‚adanka
  • rebusy
  • quiz

 Formy pracy:

  • zbiorowa
  • praca w grupach

Przebieg zajęć:

1. Przywitanie uczniów i podziaÅ‚ na grupy 4- osobowe. Dzieci losujÄ… kartoniki z rysunkami zwierzÄ…tek (żabka, biedronka, pszczoÅ‚a, motyl. miÅ›, rybka). Po wylosowaniu siadajÄ… przy stoliku oznaczonym rysunkiem wybranego zwierzÄ…tka.

2. Wspólne rozwiÄ…zanie krzyżówki z hasÅ‚em „KRAINA BAÅšNI”. Krzyżówka wykorzystuje znajomość treÅ›ci lektur i bajek.

  • zawieszenie dużego schematu krzyżówki na tablicy
  • wyjaÅ›nienie zasad rozwiÄ…zywania
  • odczytanie hasÅ‚a
  • pogadanka na temat baÅ›ni

3. RozwiÄ…zanie krzyżówki z hasÅ‚em „ANDERSEN” w grupach. Krzyżówka wykorzystuje znajomość tytuÅ‚ów baÅ›ni Andersena.

  • rozdanie kartek z krzyżówkami
  • wyjaÅ›nienie zasad rozwiÄ…zania
  • odczytanie hasÅ‚a

4. Pogadanka na temat życia i twórczoÅ›ci H.Ch. Andersena.

5. Prezentacja książek H.Ch. Andersena.

6. „Jaka to baśń?” – praca w grupach. Każda grupa otrzymuje jednÄ… ilustracjÄ™ do  uÅ‚ożenia (puzzle)  i  5 kartoników z tytuÅ‚ami baÅ›ni, np.:  ilustracja do baÅ›ni „Brzydkie kaczÄ…tko” i kartoniki z napisami: Dzikie Å‚abÄ™dzie,  SÅ‚owik, Brzydkie kaczÄ…tko, Pasterka i kominiarczyk,  Åšwiniopas.

  • dzieci ukÅ‚adajÄ… rozsypankÄ™ obrazkowÄ…
  • dopasowujÄ… odpowiedni...
Zarejestruj się lub zaloguj aby przeczytać pełen artykuł.
Zaloguj siÄ™

, aby dodać komentarz.