Zapraszam do zapoznania się ze scenariuszem lekcji języka angielskiego pt. «Stopniowanie przymiotników». Scenariusz zawiera adresy stron www z ćwiczeniami odnoszącymi się do tematu, lekcję można więc przeprowadzić w sali komputerowej.
TEMAT LEKCJI: Comparatives and superlatives. Stopniowanie przymiotników.
CELE LEKCJI:
Cele ogólne (umiejetności kluczowe):
Uczeń:
- posiada umiejętność logicznego, poprawnego wypowiadania się
- posiada umiejętność wykonywania zadań w toku pracy własnej i zespołowej
Cel ogólnowychowawczy:
- budowanie motywacji do nauki języka angielskiego
Cele językowe:
Uczeń:
- zna podstawowe przymiotniki
- zna zasady tworzenia stopnia wyższego i najwyższego przymiotników w sposób regularny
- zna zasady tworzenia stopnia wyższego i najwyższego przymiotników w sposób nieregularny
- uzupełnia zdania przymiotnikami w stopniu wyższym i najwyższymstosuje w wypowiedzi przymiotniki w stopniu wyższym i najwyższym
MATERIAŁY DYDAKTYCZNE:
- karty pracy
- plansze z przymiotnikami
- komputery z dostępem do internetu
- rekwizyty: sznurki, książki, bryły
- plansze
METODA:
- komunikacyjna
- dedukcyjna
TECHNIKI PRACY NA LEKCJI:
- praca indywidualna, w parach i w zespole
- praca z komputerem
- zabawy: dobieranie par, kalambury
STRONY WWW Z ĆWICZENIAMI:
- http://www.englisch-hilfen.de/en/exercises_list/alle_grammar.htm
- http://web2.uvcs.uvic.ca/elc/studyzone/330/grammar/index.htm
- http://www.tolearnenglish.com/exercises/exercise-english-2/exercise-english-59228.php
PRZEBIEG LEKCJI:
POWITANIE:
N mówi: ”Good afternoon” i prosi o zajęcie miejsc oraz o rozpakowanie materiałów potrzebnych do pracy, a następnie rozdaje materiały.
N przedstawia temat lekcji i zapoznaje uczniów z celami lekcji.
ROZGRZEWKA JĘZYKOWA:
Ćwiczenie nr 1
N rozdaje uczennicom małe plansze, na których wypisane są przymiotniki. Prosi, by na razie nie zaglądały do nich i nie pokazywały ich nikomu. Ustawia uczennice w kółku i prosi o zapoznanie się z planszami, a następnie pokazanie ich grupie. Następnie uczennice szybko dobierają się w pary na zasadzie przeciwieństw podanych przymiotników. Po dobraniu się w pary, każda para wyjaśnia znaczenie swoich przymiotników.
Pary wyrazów:
- good – bad
- hungry – thirsty
- wet – dry
- black – white
- happy – sad
- dark – fair
- noisy – quiet
- narrow – wide
- fat – thin
- high – low
- dirty – clean
- tall – short
Ćwiczenie nr 2
N dzieli grupę na dwa zespoły. Każdy zespół wybiera jedną osobę. Wybrane osoby otrzymują od N listę przymiotników, które muszą pokazać w określonym czasie. Grupy odgadują o jaki przymiotnik chodzi. Wygrywa zespół, który odgadł więcej słów.
Zestaw A:
Long, small, fast, hot, young, heavy, pretty, lazy
Zestaw B:
Short, big, slow, cold, old, light, ugly, busy
PREZENTACJA
I
N prosi na środek sali 3 uczennice, którym wręcza rekwizyty, mówiąc:
This is a rope. It is long. This is a rope, too. It is longer. And this is a rope. It is the longest.
This is big. This is bigger. This is the biggest.
This is heavy. This is heavier. This is the heaviest.
Następnie N odsłania planszę, na której znajdują się prezentowane przed chwilą słowa. Mówi:
Czy patrząc na te wyrazy, potrafiłybyście powiedzieć, w jaki sposób tworzymy stopień wyższy i najwyższy przymiotników?
U zapisują ustalone wcześniej zasady w swoich kartach pracy.
II
N odsłania kolejną planszę i prezentuje wyjątki od zasady (stopniowanie nieregularne). U zapisują podane przykłady w kartach pracy.
PRODUKCJA JĘZYKOWA:
Ćwiczenie nr 3
U wykonują wskazane przez N ćwiczenia zamieszczone na stronach www. Ćwiczenia polegają na wstawieniu odpowiednich form podanych przymiotników.
PREZENTACJA
N mówi:
Stopniowanie przymiotników...






, aby dodać komentarz.