W Polsce jest wiele ciekawych miejsc

Data dodania: 2009-11-25 22:29:05

Autor: Anna Walenciak, Joanna Kotarska

Przedstawiamy Państwu lekcję, obejmującą dwie jednostki lekcyjne. Jest to korelacja międzyprzedmiotowa na lekcji przyrody i matematyki. Lekcję wzbogaciły prezentacje multimedialne, w których znalazły się zdjęcia dzieci danej klasy z ciekawych miejsc w Polsce i zadania związane z odwiedzeniem tych miejsc przez dane osoby. Niestety ze względu na wielkość prezentacji, nie umieszczamy ich na stronie www.literka.pl. Ale zachęcamy do zapoznania się z konspektami lekcji, bowiem cieszyły się one u dzieci dużym zainteresowaniem.

Konspekt lekcji przyrody.

Czas: 45min.

Temat: W Polsce jest wiele ciekawych miejsc – zadania z wykorzystaniem skali.

Program: „Przyrodo witaj”, DKOS-5002-65/04

Dział programowy: POLSKA – MOJA OJCZYZNA.

Korelacja międzyprzedmiotowa: matematyka i przyroda

Cele operacyjne – oczekiwane osiągnięcia ucznia:

Metody:

Formy pracy: Grupowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne: Mapa Polski, atlasy przyrodnicze, podręcznik, karty pracy, kartoniki z nazwami miast, magnesy, prezentacja multimedialna, zdjęcia przyniesione przez dzieci.

Przebieg lekcji:

I Faza wstępne:

1. Nauczyciel prosi, by uczniowie wskazali (przyczepiając kartoniki) na mapie Polski dane miasta i określili położenie niektórych miast względem własnej miejscowości.

2. Uczniowie określają w jakim województwie znajduje się dane miasto.

3. Uczniowie przypominają pojęcie skali i wymieniają jej rodzaje.

II Faza realizacji:

1. Czynności organizacyjne.

2. Nauczyciel dzieli klasę na cztery grupy. Każda z nich otrzymuje kartę pracy i ma rozwiązać zadanie ze skalą z uwzględnieniem ciekawych miejsc w Polsce, które odwiedzili ich koledzy i koleżanki z  klasy.

3. Liderzy grup prezentują rozwiązanie zadania na tablicy. Reszta klasy sprawdza poprawność rozwiązań.

III Faza podsumowująca:

1. Nauczyciel podejmuje pogadankę na temat: Dlaczego zaprezentowane na lekcji miejsca mają dużą wartość dla Polaków. Omawia również różne kryteria, towarzyszące wyborowi ciekawego miejsca – historyczne, przyrodnicze, kulturowe.

2. Uczniowie podają przykłady takich miejsc w najbliższej okolicy i uzasadniają swój wybór.

3. Ocena pracy uczniów.

4. Zadanie pracy domowej:

Praca podstawowa: Opisz ciekawe miejsce najbliższej okolicy.

Praca ponadpodstawowa: Wykonaj album zachęcający do zwiedzenia wybranego ciekawego miejsca w Polsce. (dalsza część pracy domowej na lekcji matematyki). Termin składania prac – do 25.11.2009r.

Załączniki:

Zadanie 1 Wskaż na mapie Polski (przypinając kartoniki) Warszawę, Piaseczno, Giżycko, Gdańsk, Gdynię,  Krynicę Morską, Krynicę Zdrój (Górską), Kraków, Międzybrodzie Żywieckie.

Zadanie 2 Na mapie konturowej Polski zaznacz swoją miejscowość i opisz jej położenie względem: Krakowa, Gdyni i Giżycka. (załącznik nr 1)
PRACA W GRUPACH:

Grupa I

Julia w wakacje była w Trójmieście, gdzie między innymi zwiedziła półwysep w Gdańsku Westerplatte. Rzeczywista odległość z Gdańska do Piaseczna to ok. 300km. Odległość na mapie to 15cm. Jaka jest skala mapy?

Grupa II

Basia w wakacje była w pięknym zakątku Polski, a mianowicie w małej miejscowości w  województwie śląskim Międzybrodziu Żywieckim. Na mapie w skali 1 : 2 500 000 odległość między Piasecznem a Międzybrodziem Żywieckim to ........ cm (zmierz odległość na mapie Polski – atlas str.4 – 5). Oblicz odległość rzeczywistą między tymi miejscowościami.

Grupa III

Bartek w wakacje odwiedził najbogatsze w zabytki miasto w Polsce, liczące ponad 6000 zabytków, czyli Kraków. Rzeczywista odległość z Piaseczna do Krakowa to ok. 232km. Skala mapy to 1 : 1 600 000. Jaka jest odległość na mapie między tymi miastami?

Dostęp do pełnej treści możliwy po zalogowaniu.