Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje z naszego serwisu, zapisz się na listę mailingową.



Polecamy:
Pobierz do PDF Wydrukuj stronę

W Polsce jest wiele ciekawych miejsc

Data dodania: 2009-11-25 22:29:05
Autor: Anna Walenciak, Joanna Kotarska

Przedstawiamy Państwu lekcję, obejmującą dwie jednostki lekcyjne. Jest to korelacja międzyprzedmiotowa na lekcji przyrody i matematyki. Lekcję wzbogaciły prezentacje multimedialne, w których znalazły się zdjęcia dzieci danej klasy z ciekawych miejsc w Polsce i zadania związane z odwiedzeniem tych miejsc przez dane osoby. Niestety ze względu na wielkość prezentacji, nie umieszczamy ich na stronie www.literka.pl. Ale zachęcamy do zapoznania się z konspektami lekcji, bowiem cieszyły się one u dzieci dużym zainteresowaniem.

Konspekt lekcji przyrody.





Czas: 45min.

Temat: W Polsce jest wiele ciekawych miejsc – zadania z wykorzystaniem skali.

Program: „Przyrodo witaj”, DKOS-5002-65/04

Dział programowy: POLSKA – MOJA OJCZYZNA.

Korelacja międzyprzedmiotowa: matematyka i przyroda

Cele operacyjne – oczekiwane osiągnięcia ucznia:

  • wskazuje na mapie Polski: Warszawę, Piaseczno, Giżycko, Gdańsk, Gdynię, Krynicę Morską, Krynicę Zdrój (Górską), Kraków, Międzybrodzie Żywieckie.
  • określa, w jakim województwie znajduje się dane miasto,
  • określa położenie Krainy Wielkich Jezior na mapie Polski,
  • podaje nazwy głównych jezior (Śniardwy, Mamry) i miast (Węgorzewo, Mikołajki, Ruciane-Nida, Giżycko),
  • określa położenie Krakowa, Gdyni i Giżycka względem własnej miejscowości,
  • wyjaśnia pojęcie skali i jej rodzaje,
  • zamienia skalę liczbową na liniową i mianowaną,
  • oblicza odległość rzeczywistą na podstawie każdej skali,
  • oblicza odległość na mapie, znając odległość rzeczywistą i skalę mapy,
  • oblicza skale mapy, znając odległość rzeczywistą i odległość na mapie,
  • proponuje odwiedzenie ciekawego miejsca w okolicy i uzasadnia swój wybór,
  • projektuje wycieczkę (album) do ciekawych miejsc w Polsce i najbliższej okolicy.

Metody:

  • słowna – pogadanka,
  • praca z mapą i atlasem,
  • dyskusja,
  • „burza mózgów”.

Formy pracy: Grupowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne: Mapa Polski, atlasy przyrodnicze, podręcznik, karty pracy, kartoniki z nazwami miast, magnesy, prezentacja multimedialna, zdjęcia przyniesione przez dzieci.

Przebieg lekcji:

I Faza wstępne:

1. Nauczyciel prosi, by uczniowie wskazali (przyczepiając kartoniki) na mapie Polski dane miasta i określili położenie niektórych miast względem własnej miejscowości.

2. Uczniowie określają w jakim województwie znajduje się dane miasto.

3. Uczniowie przypominają pojęcie skali i wymieniają jej rodzaje.

II Faza realizacji:

1. Czynności organizacyjne.

2. Nauczyciel dzieli klasę na cztery grupy. Każda z nich otrzymuje kartę pracy i ma rozwiązać zadanie ze skalą z uwzględnieniem ciekawych miejsc w Polsce, które odwiedzili ich koledzy i koleżanki z  klasy.

3. Liderzy grup prezentują rozwiązanie zadania na tablicy. Reszta klasy sprawdza poprawność rozwiązań.

III Faza podsumowująca:

1. Nauczyciel podejmuje pogadankę na temat: Dlaczego zaprezentowane na lekcji miejsca mają dużą wartość dla Polaków. Omawia również różne kryteria, towarzyszące wyborowi ciekawego miejsca – historyczne, przyrodnicze, kulturowe.

2. Uczniowie podają przykłady takich miejsc w najbliższej okolicy i uzasadniają swój wybór.

3. Ocena pracy uczniów.

4. Zadanie pracy domowej:

Praca podstawowa: Opisz ciekawe miejsce najbliższej okolicy.

Praca ponadpodstawowa: Wykonaj album zachęcający do zwiedzenia wybranego ciekawego miejsca w Polsce. (dalsza część pracy domowej na lekcji matematyki). Termin składania prac – do 25.11.2009r.

Załączniki:

Zadanie 1 Wskaż na mapie Polski (przypinając kartoniki) Warszawę, Piaseczno, Giżycko, Gdańsk, Gdynię,  Krynicę Morską, Krynicę Zdrój (Górską), Kraków, Międzybrodzie Żywieckie.

Zadanie 2 Na mapie konturowej Polski zaznacz swoją miejscowość i opisz jej położenie względem: Krakowa, Gdyni i Giżycka. (załącznik nr 1)
PRACA W GRUPACH:

Grupa I

Julia w wakacje była w Trójmieście, gdzie między innymi zwiedziła półwysep w Gdańsku Westerplatte. Rzeczywista odległość z Gdańska do Piaseczna to ok. 300km. Odległość na mapie to 15cm. Jaka jest skala mapy?

Grupa II

Basia w wakacje była w pięknym zakątku Polski, a mianowicie w małej miejscowości w  województwie śląskim Międzybrodziu Żywieckim. Na mapie w skali 1 : 2 500 000 odległość między Piasecznem a Międzybrodziem Żywieckim to ........ cm (zmierz odległość na mapie Polski – atlas str.4 – 5). Oblicz odległość rzeczywistą między tymi miejscowościami.

Grupa III

Bartek w wakacje odwiedził najbogatsze w zabytki miasto w Polsce, liczące ponad 6000 zabytków, czyli Kraków. Rzeczywista odległość z Piaseczna do Krakowa to ok. 232km. Skala mapy to 1 : 1 600 000. Jaka jest odległość na mapie między tymi miastami?

Grupa IV

Paweł podczas wakacji zwiedzał południowe zakątki Polski, między innymi dotarł do Krynicy Zdrój (Górskiej) w Beskidzie Sądeckim. Na mapie w skali 1 : 1 650 000 odległość między Piasecznem a Krynicą Zdrój to ........cm (zmierz odległość na mapie Polski – atlas str.8 – 9). Oblicz odległość rzeczywistą między tymi miejscowościami.

Konspekt lekcji matematyki.

Czas: 45 min.

Temat: W Polsce jest wiele ciekawych miejsc- rozwiązywanie zadań z treścią.

Cele:

  • Korelacja z przyrodą
  • Poznanie ciekawych miejsc Polski
  • Utrwalenie pojęcia prędkość – droga - czas
  • Doskonalenie umiejętności tworzenia diagramów
  • Doskonalenie umiejętności odczytywania informacji z tabeli, wykresów
  • Utrwalenie pojęcia skali
  • Wykorzystanie wiedzy w praktyce.

Metody pracy:  pogadanka.

Formy pracy: Praca samodzielna, wspólna praca.

Pomoce: Kserokopie z zadaniami, prezentacja multimedialna, zdjęcia przyniesione przez dzieci.

Przebieg lekcji:

1. Czynności organizacyjne

2. Wprowadzenie do tematu

3. Rozwiązywanie zadań z treścią

4. Omówienie pracy domowej i pracy długoterminowej

5. Podsumowanie pracy na lekcji.

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA

CZYNNOŚCI UCZNIA

1. SPRAWY ORGANIZACYJNE.

Nauczyciel sprawdza listę obecności, podaje temat lekcji.

Uczniowie notują.

2. Sprawdzenie pracy domowej.

Uczniowie sprawdzają wzajemnie pracę domową.

3.Wprowadzenie tematu

Nauczyciel wyjaśnia, że dzisiejsza lekcja będzie połączeniem z lekcją przyrody, gdzie uczniowie poznali najciekawsze miejsca Polski, zaprezentowali swoje zdjęcia. Prowadzący informuje dzieci ,że rozwiążą kilka zadań o tej tematyce.

4. Rozwiązywanie zadań.

Rozdaje karty z treścią zadań, jednocześnie przedstawia prezentację, ważne informacje, zdjęcia związane z treścią zadania.

Wspólnie rozwiązują kolejno zadania.

5. Omówienie pracy domowej, pracy długoterminowej.

Nauczyciel podaje treść pracy domowej, objaśniają jak należy ją wykonać, odpowiada na pytania. Podobnie postępuje z pracą długoterminową.

6. Podsumowanie pracy.

Nauczyciel ocenia najbardziej aktywne osoby.

Uczniowie słuchają.

Uczniowie zapoznają się z treścią zadań.

Chętne osoby podchodzą do tablicy.

Uczniowie słuchają, notują

Załączniki:

Zadanie1 Oto dane techniczne Daru Pomorza:

  • Bandera  Polska
  • Port macierzysty Gdynia
  • Data budowy 1909
  • Data wycofania 1982
  • Stocznia Blohm + Voss, Hamburg
  • Armator Centralne Muzeum Morskie
  • Materiał stal
  • Typ ożaglowania fregata
  • Powierzchnia ożaglowania 2100 m²
  • Ilość masztów 3
  • Wysokość maks. masztów (H) 41,4 m
  • Długość całkowita (L) 81,5 m
  • Szerokość (B) 12,6 m
  • Zanurzenie (D) 5,7 m
  • Pojemność 1561,3 GT / 524,6 NT
  • Wyporność 2500 T
  • Prędkość maks. 10-14 / 7 w
  • Napęd pomocniczy spalinowy MAN Diesel
  • Moc napędu pomocniczego 430 KM
  • Załoga 190 w tym 150 kadetów

Julka będąc na wycieczce w Gdyni widziała także ten statek, i tak bardzo jej się spodobał, że postanowiła wraz z dziadkiem zrobić jego makietę do swojego pokoju. Czy zmieści się ta makieta na półce w pokoju Julki o wymiarach: 40cm/20cm, gdy wykonają ją w skali 1:200?

Zadanie 2 Klasa Vc wybrała się na Mazury na zieloną szkołę. Jedną z atrakcji miało być pływanie kajakami po rzece Krutyni. Wychowawczyni miała na ten cel przeznaczone 250 zł. Spójrz na cennik i odpowiedz czy wystarczy im pieniędzy na spływ kajakowy? Rozpatrz dwa przypadki.

Zadanie 3 Bartek i Ola wyjeżdżali na wakacje w tym samym dniu. Bartek do Krakowa a Ola do Krynicy Morskiej. Z Piaseczna do Krakowa jest ok. 232 km, a do Krynicy 360 km. Kto szybciej dotarł do miejsca wypoczynku, jeśli tata Bartka jechał ze średnią prędkością 80 km/h, a tata Oli 90 km/h?

Zadanie 4 Sporządź diagram słupkowy dotyczący powierzchni jezior z okolic Śniardw, na podstawie podanych informacji:

Jeziora z okolic Śniardw:

  • Jez. Zełwążek 18 ha
  • Jez. Głębokie 47 ha
  • Jez. Płociczno 25 ha
  • Jez. Lisunie 29 ha
  • Jez. Gardyńskie 66 ha
  • Jez. Malinówko 37 ha
  • Jez. Wesołek 22 ha

Ułóż kilka pytań do powyższego diagramu i odpowiedz na nie.

Praca domowa: Przeprowadź wywiad/ankietę wśród swoich kolegów z klasy dotyczącą najciekawszego wg. nich miejsca w Polsce, sporządź diagram słupkowy. Praca długoterminowa: przygotowanie albumu: Najciekawsze miejsce w Polsce, wymyślenie 5 zadań dotyczących tego miejsca.

(Kompletne konspekty z elementami zeskanowanymi znajdują się w załączniku)

Opracowały: Anna Walenciak, Joanna Kotarska


Powrót | Do góry
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.


Centrum Awansu Zawodowego
Z życia forum
  1. przeładowany plan
    oczywiście . Zwykle wykorzystywane jako czas na poprawę sprawdzianó...

    Wysłany: 2010-09-06 21:15 przez logobea na forum Pomoc, Szukam, Potrzebuję

  2. przeładowany plan
    Ale te konsultacje są zapewnie nieobowiązkowe.

    Wysłany: 2010-09-06 20:37 przez edzia na forum Pomoc, Szukam, Potrzebuję

  3. przeładowany plan
    Moje dziecko, uczeń gimnazjum, przyniosło plan z 10-cio godzinnym dn...

    Wysłany: 2010-09-06 20:15 przez logobea na forum Pomoc, Szukam, Potrzebuję

  4. dyplomowany - wymagania
    To wymaganie dla chętnych.

    Wysłany: 2010-09-06 20:06 przez edzia na forum Awans zawodowy


Idź do forum