Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie
Zarejestruj się lub zaloguj aby przeczytać pełen artykuł.

Dary jesieni

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2009-11-01 19:44:47
Autor: Magdalena Syguła — Iwaniuk

Proponuję scenariusz lekcji przyrody do wykorzystania w klasach I— III szkoły podstawowej, a także w świetlicy szkolnej. Zajęcia można przeprowadzić jako wprowadzenie do aktualnej pory roku— jesieni.

Temat: Dary jesieni.

Cel główny: rozwijanie zainteresowań dzieci darami jesieni.

Cele operacyjne:

Uczeń:

- wie, jaka jest aktualnie pora roku,

- zna nazwy polskich warzyw i owoców,

- wie, że musi jeść dużo warzyw i owoców,

- rozpoznaje owoce i warzywa wykorzystując różne zmysły,

- zna wartości odżywcze i zdrowotne warzyw i owoców,

- rozumie potrzebę częstego spożywania owoców i warzyw,

- potrafi właściwie zachowywać się i współzawodniczyć podczas zabaw z rówieśnikami.

Metody: słowna, czynna, oglądowa

Formy: zbiorowa, grupowa, indywidualna

Czas: 60 minut

Środki dydaktyczne: znaczki: marchewki, śliwki, gruszki, jabłka dla każdego dziecka, rysunki owoców i warzyw, owoce i warzywa na talerzu, pokrojone na kawałki, koszyk Pani Jesieni z owocami i warzywami, koła z kartonu z obrazkami marchewek, gruszek, śliwek, jabłek, kartoniki
z uśmiechniętymi buziami i smutnymi dla każdego dziecka, karty pracy do zadań w grupach, owoce i warzywa do smakowania.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

I CZĘŚĆ WSTĘPNA

1. Przewietrzenie sali.

2. Przygotowanie środków dydaktycznych.

3. Rozdanie dzieciom znaczków: marchewek, śliwek, gruszek, jabłek, przyklejenie ich do ubrania.

4. Powitanie „Iskierka przyjaźni” – iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech zaraz wróci do moich rąk.

5. Zagadka

Jest zamożna gospodyni,
Pełno skarbów wiezie w skrzyni.
Jabłka, gruszki i ziemniaki,
Słoneczniki i buraki!
Woła na pola, na lasy:
- Hej, ludzie, róbcie zapasy!
Bo jak przyjdzie zima –
To kto ją przetrzyma?!
Do komory skarby niesie…
- Wiemy! Wiemy!
To jest ......! (Jesień)

6. Uświadomienie celów i tematu zajęć.

N.: Na dzisiejszych zajęciach będziemy mówili o jesieni i o jej darach. Chciałabym abyście po dzisiejszych zajęciach potrafili nazywać polskie warzywa i owoce,  rozpoznawać owoce
i warzywa przy pomocy różnych zmysłów czyli po ich smaku, wyglądzie, zapachu oraz byście rozumieli potrzebę częstego spożywania owoców i warzyw.

II CZĘŚĆ WŁAŚCIWA

1. Nauczyciel czyta wiersz J. Hilchen „Przyszła jesień”                         

Przyszła jesień, drzewa w parku
złocą się, czerwienią
zaczynają padać deszcze
jak zwykle jesienią.

Złota jesień, polska jesień
czerwień jabłek z sobą niesie
fiolet śliwek, zieleń grusz-
bo to jesień przyszła już.

Pospadały z drzew kasztany
siwe mgły się snują.
Do dalekich ciepłych krajów
ptaki odlatują.

Po recytacji dzieci odpowiadają na pytania:

- O czym opowiada wiersz?

- Z jaką porą roku jest związany?

- Po czym poznajemy, że teraz jest jesień?

- Jakie znacie dary jesieni?

2. „Co to za owoc?” – zadanie dzieci polega na tym, aby odgadnąć zagadkę, następnie znaleźć odpowiedni rysunek warzywa lub owocu, przyłączyć do zbioru: warzywa lub owoce oraz odnaleźć na talerzu kawałek tego owocu lub warzywa.

Czekała Marysia aż do jesieni.
Widzi, że w liściach coś się rumieni.
Dojrzałe, okrągłe i błyszczy ładnie,
Gdy dmuchnie wiatr jesienny,
Na ziemię upadnie. (Jabłko)

Latem w ogrodzie wyrósł zielony,
A zimą w beczce leży kiszony. (Ogórek)

Pomarańczowa, słodka z ziemi wyrwana
pyszna w surówce i gotowana.
Dobrze jej w dłoni I salaterkach
więc chrup ją zawsze zamiast cukierka (Marchewka)

Biały korzeń, zielona natka,
prawda, że łatwa jest to zagadka? (Pietruszka)

Mieszka na grzędzie,
liściastą ma główkę,
mama z niej robi
pyszną surówkę.” (Kapusta)

W żółtej łupinie biała kula
gdy ją kroimy do łez nas rozczula (Cebula)

Skórka fioletowa,
A miąższ pod nią złoty.
Smakuje wybornie,
Wszyscy wiedzą o tym....

Pliki do pobrania

Zarejestruj się lub zaloguj aby przeczytać pełen artykuł.
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.