Data dodania: 2009-11-01 19:44:47
Proponuję scenariusz lekcji przyrody do wykorzystania w klasach I— III szkoły podstawowej, a także w świetlicy szkolnej. Zajęcia można przeprowadzić jako wprowadzenie do aktualnej pory roku— jesieni.
Temat: Dary jesieni.
Cel główny: rozwijanie zainteresowań dzieci darami jesieni.
Cele operacyjne:
Uczeń:
- wie, jaka jest aktualnie pora roku,
- zna nazwy polskich warzyw i owoców,
- wie, że musi jeść dużo warzyw i owoców,
- rozpoznaje owoce i warzywa wykorzystując różne zmysły,
- zna wartości odżywcze i zdrowotne warzyw i owoców,
- rozumie potrzebę częstego spożywania owoców i warzyw,
- potrafi właściwie zachowywać się i współzawodniczyć podczas zabaw z rówieśnikami.
Metody: słowna, czynna, oglądowa
Formy: zbiorowa, grupowa, indywidualna
Czas: 60 minut
Środki dydaktyczne: znaczki: marchewki, śliwki, gruszki, jabłka dla każdego dziecka, rysunki owoców i warzyw, owoce i warzywa na talerzu, pokrojone na kawałki, koszyk Pani Jesieni z owocami i warzywami, koła z kartonu z obrazkami marchewek, gruszek, śliwek, jabłek, kartoniki
z uśmiechniętymi buziami i smutnymi dla każdego dziecka, karty pracy do zadań w grupach, owoce i warzywa do smakowania.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I CZĘŚĆ WSTĘPNA
1. Przewietrzenie sali.
2. Przygotowanie środków dydaktycznych.
3. Rozdanie dzieciom znaczków: marchewek, śliwek, gruszek, jabłek, przyklejenie ich do ubrania.
4. Powitanie „Iskierka przyjaźni” – iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech zaraz wróci do moich rąk.
5. Zagadka
Jest zamożna gospodyni,
Pełno skarbów wiezie w skrzyni.
Jabłka, gruszki i ziemniaki,
Słoneczniki i buraki!
Woła na pola, na lasy:
- Hej, ludzie, róbcie zapasy!
Bo jak przyjdzie zima –
To kto ją przetrzyma?!
Do komory skarby niesie…
- Wiemy! Wiemy!
To jest ......! (Jesień)
6. Uświadomienie celów i tematu zajęć.
N.: Na dzisiejszych zajęciach będziemy mówili o jesieni i o jej darach. Chciałabym abyście po dzisiejszych zajęciach potrafili nazywać polskie warzywa i owoce, rozpoznawać owoce
i warzywa przy pomocy różnych zmysłów czyli po ich smaku, wyglądzie, zapachu oraz byście rozumieli potrzebę częstego spożywania owoców i warzyw.
II CZĘŚĆ WŁAŚCIWA
1. Nauczyciel czyta wiersz J. Hilchen „Przyszła jesień”
Przyszła jesień, drzewa w parku
złocą się, czerwienią
zaczynają padać deszcze
jak zwykle jesienią.
Złota jesień, polska jesień
czerwień jabłek z sobą niesie
fiolet śliwek, zieleń grusz-
bo to jesień przyszła już.
Pospadały z drzew kasztany
siwe mgły się snują.
Do dalekich ciepłych krajów
ptaki odlatują.
Po recytacji dzieci odpowiadają na pytania:
- O czym opowiada wiersz?
- Z jaką porą roku jest związany?
- Po czym poznajemy, że teraz jest jesień?
- Jakie znacie dary jesieni?
2. „Co to za owoc?” – zadanie dzieci polega na tym, aby odgadnąć zagadkę, następnie znaleźć odpowiedni rysunek warzywa lub owocu, przyłączyć do zbioru: warzywa lub owoce oraz odnaleźć na talerzu kawałek tego owocu lub warzywa.
Czekała Marysia aż do jesieni.
Widzi, że w liściach coś się rumieni.
Dojrzałe, okrągłe i błyszczy ładnie,
Gdy dmuchnie wiatr jesienny,
Na ziemię upadnie. (Jabłko)
Latem w ogrodzie wyrósł zielony,
A zimą w beczce leży kiszony. (Ogórek)
Pomarańczowa, słodka z ziemi wyrwana
pyszna w surówce i gotowana.
Dobrze jej w dłoni I salaterkach
więc chrup ją zawsze zamiast cukierka (Marchewka)
Biały korzeń, zielona natka,
prawda, że łatwa jest to zagadka? (Pietruszka)
Mieszka na grzędzie,
liściastą ma główkę,
mama z niej robi
pyszną surówkę.” (Kapusta)
W żółtej łupinie biała kula
gdy ją kroimy do łez nas rozczula (Cebula)
Skórka fioletowa,
A miąższ pod nią złoty.
Smakuje wybornie,
Wszyscy wiedzą o tym....