Scenariusz imprezy andrzejkowej z udziałem dzieci i rodziców w świetlicy Szkoły Podstawowej nr 120 z Oddziałami Integracyjnymi w Warszawie pt:«Wieczór wróżb— Andrzejki».
Temat: Wieczór wróżb - Andrzejki
Cel główny: Przybliżenie uczniom tradycji i zwyczajów związanych z andrzejkami. Znaczenie tradycji i zwyczajów w życiu rodziny i narodu.
Cele operacyjne:
Uczeń:
- Zna tradycje andrzejkowe, wróżby andrzejkowe (wzbogacił swoją wiedzę)
- Ma ukształtowane poczucie więzi z rodziną, narodem
- Umie ciekawie gospodarować swoim czasem wolnym
- Umie się integrować poprzez tworzenie warunków do wspólnych przeżyć
- Zna podstawy kultury bycia, stosuje formy grzecznościowe
- Przestrzega zasad organizacji zabawy
- Zachowuje porządek podczas zabawy
Metody i formy pracy z grupą:
- podająca (gawęda o źródłach ludowej tradycji wróżb i przepowiedni przygotowana przez uczniów pod kierunkiem wychowawcy A. Stępniak),
- ekspresja ruchowa (zabawa taneczna)
- eksponująca (zabawa- wróżby w grupach, kącikach wróżb)
Formy aktywności ucznia:
- zbiorowa,
- grupowa,
- indywidualna jednolita i zróżnicowana,
Środki dydaktyczne:
Kartoniki z nazwami wróżb, karteczki z nazwami zawodów, serduszka z wypisanymi imionami, kartoniki z przepowiedniami, przedmioty symbolizujące różne zawody, plansze z okolicznościowymi przysłowiami, świece, miska z wodą, lampka, magnetofon.
PRZEBIEG:
Wstęp
1. Powitanie uczestników zabawy oraz rodziców przez nauczyciela
Część I Artystyczna
Impreza zaczyna się gawędą o źródłach ludowej tradycji wróżb i przepowiedni, przygotowaną przez uczniów pod kierunkiem wychowawcy.
1. Zajęcie miejsc na dywanie
2. Wybrani uczniowie opowiadają przygotowaną wcześniej gawędę o zwyczajach andrzejkowych
"Moja babcia opowiadała mi kiedyś, że dawno temu wszystkie dziewczyny chciały wiedzieć jak najwięcej o swoim losie, dlatego w przeddzień imienin Andrzeja organizowały wieczory wróżb. Były wróżby z butów ustawianych jeden za drugim w kierunku drzwi, a także wróżby z kości baranich rzucanych psom. Oczywiście we wszystkich tych sposobach chodziło o wskazanie dziewczyny, która pierwsza wyjdzie za mąż.
Wróżono też sobie ze sztachet w płocie. Dziewczyna dotykała każdej sztachety i powtarzała na przemian: wdowiec, kawaler. Zdarzało się nieraz, że chłopcy dla psoty smarowali sztachety smołą. Dziewczęta zaglądały także do studni, gdzie w wodzie miała im się ukazać głowa narzeczonego. Również i przy tej wróżbie chłopcy płatali dziewczętom figle. Kiedy dziewczyna pochyliła się nad studnią, wychylali na kiju głowę kapusty. I co zobaczyła dziewczyna? Kapuścianą głowę.
Dziewczęta kładąc się spać, wkładały tej nocy pod poduszkę kartki z imionami chłopców. Rano sprawdzały, które imię pierwsze wpadnie im w rękę, aby wiedzieć, jak będzie miał na imię narzeczony
Bardzo rozpowszechnioną wróżbą, dotyczącą nie tylko dziewcząt, jest lanie wosku przez dziurkę od klucza, a następnie "odczytywanie" cienia rzucanego na ścianę przez woskową figurę."
Zapoznanie z niektórymi przysłowiami ludowymi związanymi z dniem św. Andrzeja:
- Śnieg na Andrzeja, dla zboża zła nadzieja.
- Gdy święty Andrzej ze śniegiem...







, aby dodać komentarz.