Lekcja z edukacji regionalnej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Mająca na celu poszerzenie i usystematyzowanie wiedzy o swoim mieście i regionie. Uczniowie wczuwają się w rolę przewodnika po mieście i odpowiadają na pytanie: Gdybym był przewodnikiem po mieście, co godnego uwagi pokazałbym turystom?
Scenariusz zajęć: dla uczniów szkół ponagimnazjalnych
Czas zajęć: 90 min.
Miejsce zajęć: Biblioteka
Cele zajęć:
ogólne cele pedagogiczne:
- rozbudzenie zainteresowań miejscowością w której się mieszka,
- poszerzenie wiedzy o „lokalnej ojczyźnie”,
- poznanie najbliższego otoczenia,
- uwrażliwienie na piękno i niepowtarzalność różnych miejsc w otoczeniu,
- pogłębienie uczucia więzi emocjonalnej ze „swoim miejscem na Ziemi”
- pogłębienie wiedzy ucznia o kulturze własnego regionu,
- doskonalenie umiejętności wyszukiwania informacji o swoim mieście w katalogach bibliotecznych (tradycyjnym i komputerowym), książkach, czasopismach, prasie lokalnej, folderach,
- uczenie poprawnego wypełnienia rewersu bibliotecznego,
- sporządzanie zestawienia bibliograficznego,
- rozwijanie myślenia twórczego,
- uczenie pracy w grupie a także prezentowanie swoich osiągnięć
cele operacyjne: po zajęciach uczeń:
- zna rożne rodzaje źródeł wiadomości o mieście i regionie dostępne w bibliotece,
- ma wiadomości na temat swojego miasta i regionu,
- sprawnie wykorzystuje materiały na określony temat,
- potrafi wskazać najciekawsze miejsca w Opocznie,
- doskonali umiejętności samodzielnego posługiwania się katalogami bibliotecznymi,
- rozwija zainteresowania przeszłością i teraźniejszością swojego miasta,
- dostrzega przyrodę i kulturę swojego miasta,
- wie jak prawidłowo wypełnić rewers,
- umie sporządzić bibliografie do danego tematu,
Metody i formy pracy:
- samodzielne dochodzenie do wiedzy,
- dyskusja,
- praca w grupach.
Przygotowanie prowadzącego do zajęć:
- zaplanowanie zajęć
- opracowanie scenariusza zajęć,
- dobór metod,
Pomoce dydaktyczne:
- katalogi - alfabetyczny, rzeczowy, czasopism,
- kartki z zadaniami dla uczniów (aneks nr 1, nr 2)
- punkty informacji turystycznej i agroturystycznej w Opocznie- adresy i telefony (aneks nr 3)
- plansze z przykładami opisów bibliograficznych,
- wzór rewersu,
- zestawienia bibliograficzne dotyczące regionu,
- arkusze papieru, mazaki,
- plan miasta,
- wydawnictwa na temat miasta i regionu zgromadzone na wystawce w czytelni,
TOK ZAJĘĆ
WSTĘP:
- Powitanie młodzieży.
- Podanie tematu i zapoznanie z celami lekcji.
CZĘŚĆ GŁÓWNA:
- Wprowadzenie i stworzenie sytuacji problemowej (5 min)
Jesteście mieszkańcami powiatu opoczyńskiego. Wydaje się, że powinniście dobrze znać miasto Opoczno, ale spróbujcie odpowiedzieć na pytanie: Gdybym był przewodnikiem po Opocznie, co godnego uwagi pokazałbym turystom?
- Formułowanie i weryfikacja pomysłów (czas 5 min)
Uczniowie samodzielnie wypowiadają się, wymieniają ciekawe miejsca i...







, aby dodać komentarz.