Jestem nauczycielem Przedszkola Miejskiego w Olsztynku. Nieustannie staram się poszukiwać nowych, ciekawych pomysłów i organizować sytuacje edukacyjne tak, aby aktywizowały ich twórczą aktywność. Każdy dzień pracy z dziećmi przynosi nowe pomysły i doświadczenia. Przedstawiam konspekt zajęcia o tematyce ekologiczno-przyrodniczej w grupie dzieci 5-6 letnich.
Grupa dzieci: 5-6 letnich
Temat kompleksowy: Wiosna na łące.
Temat zajęcia: Mieszkańcy łąki – zabawa tropiąca, historyjka obrazkowa, legenda, krzyżówka, zabawa ruchowa z elementem ortofonicznym, zabawy przy muzyce i z wykorzystaniem chusty animacyjnej, inscenizacja utworu, zabawa dydaktyczna, ćwiczenie z kinezjologii edukacyjnej, praca indywidualna – karty pracy.
Cel etapowy:
- obserwowanie przyrody wiosną na łące; dzielenie się swoimi spostrzeżeniami i przeżyciami
Cele ogólne:
- budzenie szacunku do przyrody,
- tworzenie miłej atmosfery podczas zabaw,
- rozwijanie spostrzegawczości,
- swobodne i śmiałe wypowiadanie się - poprawność wypowiedzi pod względem gramatycznym, słownikowym, logicznym zarówno w mowie powiązanej jak i rozmowie,
- rozwijanie umiejętności czytania prostych wyrazów,
- wdrożenie dzieci do estetycznego poruszania się w takt muzyki,
- utrwalenie poznanych cyfr, liter,
- doskonalenie umiejętności przeliczania, dodawania za pomocą liczmanów,
- estetyczne wykonywanie prac plastycznych.
Cele operacyjne:
Dziecko potrafi:
- swobodnie wypowiadać się na temat mieszkańców łąki i ich ochrony,
- aktywnie uczestniczyć w zabawie tropiącej i inscenizacji,
- opowiedzieć legendę i historyjkę obrazkową i ułożyć ją wg kolejności,
- prawidłowo ułożyć łąkę z sylwet wg określonego schematu,
- wykonywać ćwiczenie z kinezjologii edukacyjnej,
- elastycznie poruszać się w takt muzyki,
- układać wyrazy w diagramie krzyżówki; potrafi odczytać hasło krzyżówki,
- poprawnie budować zdania i posługiwać się nimi w mowie,
- samodzielnie wykonywać ćwiczenia w kartach pracy.
Środki wspomagające działanie: kartoniki lub płytki ze śladami ptaków, diagram krzyżówki, list, obrazki, wyrazy, cyfry, ilustracja rodziny bocianiej, legenda wg Krzyżanowskiego, tamburyno, historyjka obrazkowa, magnetofon z nagraniami o tematyce wiosennej, utwór H. Bechlerowej „Kręć się koło”, opaski na głowę: bocian, motyl biedronka, żaba, dzik, jeleń, wilk, sylwety do układania łąki z działaniami matematycznymi, chusta animacyjna, karty pracy.
Przebieg zajęć:
1. "Tajemnicze ślady" – zabawa tropiąca
Nauczycielka przygotowuje rano, przed zajęciami, drogę ze śladami ptaków (kartoniki lub płytki)
- kto zostawił te ślady?
- dokąd szedł nasz gość?
- o czym chciał nas powiadomić?
Na końcu drogi jest strzałka wskazująca miejsce ukrytych ptaków (obrazek rodziny bocianiej i list).
2. "Od kogo dostały dzieci list?" – rozwiązywanie krzyżówki,
Nauczycielka czyta treść listu.
Kochane starszaki.
Przybyliśmy do was, z dalekiej strony, zza siedmiu mórz, a za nami wiosna idzie tuż, tuż. Spotkamy się wkrótce na kolorowej łące. Zgadnijcie, kim jesteśmy ?
Na tablicy umieszczony jest diagram krzyżówki z ponumerowanymi rzędami, od 1-7 oraz dowolnie ułożone obrazki z cyframi. Pod tablicą rozłożona rozsypanka wyrazowa. Dziecko wybiera dowolny obrazek i określa, co przedstawia. Następnie szuka odpowiedni napis, sprawdza na obrazku cyfrę lub ilość kropek i układa go w diagramie krzyżówki w rzędzie z tą samą cyfrą
Obrazki i wyrazy: cebula, kot, klocki, tulipany, fasola, sarna, krokusy.
Rozwiązanie: BOCIANY
Nauczycielka odkrywa ilustrację przedstawiającą bociany, dzieci sprawdzają, czy dobrze rozwiązały krzyżówkę i odpowiedziały na pytanie, od kogo dostały list.
3. Słuchanie legendy o powstaniu bociana (wg Krzyżanowskiego).
Chętne dziecko samo próbuje opowiedzieć legendę wcześniej opowiedzianą przez nauczycielkę.
„Gdy płazy i gady na świecie rozmnożyły się nadmiernie (…). Bóg zebrał je do worka, zawołał człowieka, kazał mu worek zanieść nad morze i zawartość wysypać do wody. Człowiek jednak nie umiał opanować ciekawości, rozwiązał po drodze worek, by zobaczyć, (…) wówczas gady, płazy wymknęły się i rozpełzły po ziemi. Za karę Bóg zamienił niefortunnego posłańca w bociana i skazał...







, aby dodać komentarz.