Jestem nauczycielem Przedszkola Miejskiego w Olsztynku. Zaproponowany konspekt ma obrazować możliwości różnorodnych form i metod pracy z dziećmi i jednocześnie zachęcić do ich stosowania.
Temat kompleksowy: Wiosna, lato, jesień, zima… to się nigdy nie zatrzyma.
Temat zajęcia: Wiosna, lato, jesień, zima…to się nigdy nie zatrzyma – dobieranie eksponatów w kącikach „Co ze sobą przynoszą pory roku”, omówienie ilustracji „ Cztery pory roku”, odczytywanie wyrazów, zdań, zabawa dydaktyczna „Prawda czy fałsz”, relaksacja oparta na treningu autogennym, kolorowanie 4 pór roku- praca w grupach.
Cele ogólne:
- rozpoznawanie pór roku po charakterystycznych zmianach zachodzących w przyrodzie,
- stwarzanie sytuacji do rozwijania postawy twórczej z uwzględnieniem dzieci o specyficznych potrzebach.
Cele operacyjne: dziecko
- rozpoznaje i nazywa we właściwej kolejności pory roku,
- rozwija wyobraźnię i aktywność twórczą poprzez aktywny udział w zabawach,
- rozwija umiejętność współpracy w zespole,
- podejmuje próby czytania zdań ze rozumieniem ich treści,
- relaksuje się i odpręża w zabawie relaksacyjnej,
- wykonuje ćwiczenie z kinezjologii edukacyjnej.
Formy pracy:
- zespołowa, indywidualna,
Metody: wg. Kwiatkowskiej
- percepcyjna: obserwacji, pokazu, ilustracje,
- słowna: objaśnienia, instrukcje, rozmowa, wiersz, opowiadanie,
- czynna: zadania stawiane dzieciom.
Metody aktywne:
- technika twórczego myślenia, burza mózgów, bricollag, relaksacja oparta na treningu autogennym opracowana przez Schulza, kinezjologia edukacyjna.
Pomoce: oznaczenia w kształcie figur w 4 kolorach (żółty, pomarańcz, zielony, biały), wiersz „Znów minął rok”, eksponaty do kącików, 4 materiały, ilustracja „Cztery pory roku”, napisy, rozsypanka literowa, zagadka muzyczna, wyrazy (zapasy, parasol, owoce, kolorowe listki), sylwety zwierząt z dialogami, kaseta z piosenką „Pory roku”, napisy dla każdego dz. NIE, TAK, muzyka relaksacyjna, opowiadanie o misiu.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie w kręgu
Dzieci oznaczone 4 kolorami (żółty, pomarańczowy, zielony, biały). Nauczyciel mówi wiersz:
Wiosna niesie kwiaty,
Za nią idzie lato,
Jesień sypie kasztanami,
Zima biegnie z bałwankami.
Czas nam nie chce się zatrzymać
Wiosna, lato, jesień, zima
Znów minął rok,
Kolejny rok.
Dzieci (pory roku) wstają po kolei, tworzą krąg, wyciągają ręce do przodu i ruszają do środka koła. Splatają ręce i potrząsają nimi. Następnie puszczają dłonie kolegów i wracają do koła.
2. "Skojarzenia" – trening twórczego myślenia – burza mózgów
Nauczyciel - Co by było, gdyby nie było pór roku? Dzieci przedstawiają swoje...






, aby dodać komentarz.