Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie
Zarejestruj się lub zaloguj aby przeczytać pełen artykuł.

Nasze ulubione baśnie i bajki

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2009-07-07 11:04:24
Autor: Elżbieta Smak

Codzienne, głośne czytanie wychowankom literatury dziecięcej to trwały element w mojej pracy wychowawczo-dydaktycznej. Dzieci lubią słuchać bajek, ale jeszcze bardziej lubią się bawić. Poniższe zajęcie jest przykładem połączenia tych dwóch czynności. Sześciolatki bardzo angażowały się do zaproponowanych zadań, przy których doskonale się bawiły.

Grupa wiekowa: 6-latki

Temat zajęcia: Nasze ulubione baśnie i bajki

Cel główny:

  • wzmacnianie więzi emocjonalnej między dziećmi poprzez współdziałanie w grupie,
  • wzbudzanie zamiłowania do bajek oraz literatury dla dzieci,
  • kształtowanie nawyku poszanowania książek,
  • rozwijanie logicznego myślenia,
  • utrwalenie pisowni tytułów, nazwisk i imion wielką literą.

Cele operacyjne:

Dziecko:

  • rozumie pojęcie „bajka”,
  • zna różne bajki i potrafi określić ich walory wychowawcze,
  • poda tytuł bajki po wysłuchanym fragmencie utworu lub rozwiązaniu zagadki,
  • ułoży bajkowe puzzle,
  • skojarzy rekwizyt z określoną bajką,
  • rozwiąże rebusy wyrazowo-obrazkowe,
  • ułoży i przeczyta tytuły bajek,
  • wie, że w pisowni tytułów bajek stosuje się pierwszą wielką literę,
  • rozumie konieczność szanowania książek,
  • zgodnie współpracuje z grupą,
  • reaguje na umówione sygnały.

Metody: metodaRuchu Rozwijającego W.Sherborne,burza mózgów,pedagogika zabawy, kinezjologia edukacyjna P.Dennisona, metoda działań praktycznych, metoda oglądowa, słowna.

Forma pracy: grupowa, zbiorowa, indywidualna

Środki dydaktyczne: ilustracje przedstawiające określoną bajkę, sylwety ze znanych bajek, rebusy wyrazowo-obrazkowe, fragmenty tekstów z bajek, zagadki, lizaki z cyframi 1,2, puzzle przedstawiające określoną bajkę, papierowe kółka, kłębki wełny, tytuły różnych bajek, kartoniki z literami, fasola, groch, tacki, karta pracy dla dzieci, kaseta magnetofonowa.

Przebieg zajęcia:

1. Powitanie w kole: dzieci stoją w kole parami naprzeciw siebie

  • Wszyscy są (uderzenie obiema rękami o uda i klaśnięcie w dłonie)
  • Witam Was (klaśnięcie prawą dłonią o prawą dłoń partnera, następnie lewą dłonią o lewą dłoń partnera)
  • Zaczynamy (uderzenie obiema rękami o uda i klaśnięcie w dłonie)
  • Już czas (klaśnięcie prawą dłonią o prawą dłoń partnera, następnie lewą dłonią o lewą dłoń partnera)
  • Jestem ja (pokazanie na siebie)
  • Jesteś ty (pokazanie na partnera)
  • Raz, dwa, trzy (trzy klaśnięcia).

2. Próby ustalenia odpowiedzi na pytanie: Co to jest bajka? (burza mózgów: dzieci podają swoje propozycje odpowiedzi na pytanie,a nauczyciel później podsumowuje) Bajka jest to utwór zawierający naukę moralną. Celem bajki jest pouczenie czytelnika o szkodliwości lub pożyteczności pewnych zachowań, przekazywanie pewnych zasad etycznych).

3. „Po nitce do kłębka” –zagadki i fragmenty bajek ukryte są w kopertach, do których prowadzą nitki kłębków wełny; zadaniem dzieci jest, po zwinięciu wełny, podanie tytułu bajki po wysłuchaniu jej fragmentu  lub po rozwiązaniu zagadki  (w czytaniu, oprócz N. biorą udział dzieci zdolne). Wskazywanie postaci pozytywnych i złych.

U krasnoludków mieszkała,gdy jej zła macocha jabłko dała. („Królewna Śnieżka”)

Jakie imiona mają braciszek i siostrzyczka, którzy w lesie spotkali chatkę z pierniczka? („Jaś i Małgosia”)

Daj mi panie tylko parę butów i jakiś worek,a zobaczysz, że nie jestem całkiem do niczego. Mogę Ci się nawet bardzo przydać. („Kot w butach”)

Natrafiwszy na sypialnię królewny, tak zachwycił się urodą śpiącej dziewczyny, że delikatnie ją pocałował. Wtedy królewna obudziła się ze...

Zarejestruj się lub zaloguj aby przeczytać pełen artykuł.
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.