Wszystkie dzieci mają swoje prawa ale czy o tym wiedzą? Nasza w tym głowa, aby jak najwcześniej dowiedziały się,że mogą i powinny dbać o zaspokojenie własnych potrzeb.
KONSPEKT ZAJĘĆ DOTYCZĄCY PRAW DZIECKA DLA DZIECI 5-6 LETNICH
1. Temat: „Mam swoje prawa”
2. Cel ogólny: Utrwalanie wiadomości dotyczących praw dziecka.
3. Cele operacyjne:
- dziecko pięcioletnie potrafi wymienić dwa prawa z Karty Praw Dziecka własnymi słowami czteroletnie z pomocą
- dziecko próbuje wytłumaczyć sens wybranego prawa dziecka z pomocą
- dziecko wykonuje pracę manualną-układanie loteryjki, wykonanie legitymacji- związaną z tematem zajęć
4. Metody: opisu, instrukcji, pokazu, pogadanka, rozmowa kierowana zadań stawianych do wykonania
5. Formy pracy: praca w grupie, praca w parach, praca indywidualna
6. Pomoce dydaktyczne: nagranie utworu: ”Wszystkie dzieci nasze są”, loteryjka-piktogramy, kartony i kredki do wykonania legitymacji i tekst do wklejenia.
7. Przebieg zajęć:
a) powitanie
b) zabawa integracyjna: „Stoimy sobie…”
DZIECI STOJA W KOLE, POWTARZAJĄ SŁOWA WYLICZANKI I NAŚLADUJA RUCHY NAUCZYCIELKI
Stoimy sobie noga przy nodze;
teraz siądziemy na podłodze.
Możemy być duzi albo mali;
ważne żebyśmy dużo się śmiali.
Każdy z nas dobrze swe prawa zna:
kto ich nie szanuje, ten kłopoty ma.
c) zabawa dydaktyczna: ”Karta praw dziecka”
Nauczycielka przypomina dzieciom prawa wynikające z konwencji praw dziecka, następnie wspólnie interpretują ich treść odwołując się również do sytuacji dzieci żyjących innych krajach.
Wszystkie dzieci mają prawo:
- Do życia i prawidłowego rozwoju fizycznego, psychicznego i umysłowego
- Do miłości i wychowania przez oboje rodziców, także gdy rodzice nie mieszkają razem
- Do nauki, wypoczynku i pełnej opieki medycznej, gdy zajdzie taka potrzeba
- Do wypowiedzi, własnego zdania w ważnych dla niego sprawach, w których dorośli powinni ich wysłuchać
- Do szanowania ich godności i prywatności
- Do życia bez przemocy i poniżenia
- Do ochrony przed złym traktowaniem i krzywdzeniem fizycznym i...







, aby dodać komentarz.