Scenariusz dotyczy zajęć z technologii i materiałoznawstwa w klasie I ZSZ o specjalności stolarz.
TEMAT: Znakowanie, pomiar materiałów tartych
Cel ogólny: Uczeń potraf określać znakowanie i pomiar materiałów tartych
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
- wymieniać elementy powierzchni tarcicy
- wyjaśniać cel znakowania tarcicy
- scharakteryzować umieszczanie znaków na tarcicy
- wymieniać elementy pomiaru materiałów tartych
- podać sposób pomiaru szerokości
- podać sposób pomiaru grubości
- podać sposób pomiaru długości
- analizować redukcje wymiarów tarcicy na długości i na szerokości
TYP LEKCJI: wprowadzająca nowe treści
METODA: wykład konserwatoryjny
TECHNIKA: pogadanka, ćwiczenia, burza mózgów
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: plansze dydaktyczne, próbki drewna, normy przedmiotowe
FORMA ORGANIZACYJNA: praca w zespołach 2 osobowych
Przebieg zajęć edukacyjnych:
- Podanie tematu lekcji oraz przedstawienie celów lekcji (3 minuty)
- Przypomnienie definicji materiałów tartych oraz rodzajów sortymentów tarcicy. (5 min)
- Uczniowie wymieniają elementy powierzchni tarcicy na podstawie rysunków. Określają te elementy na próbkach tarcicy. Wykonują takie rysunki w zeszytach. (5 min)
- Uczniowie zapoznają się z zasadami znakowania materiałów tartych. Sposób znakowania tarcicy iglastej ogólnego przeznaczenia analizują na podstawie przedstawionych norm. Przepisują do zeszytów tabelę. (7 min)
- Nauczyciel przedstawia elementy pomiaru materiałów tartych oraz podaje sposobpomiaru grubości, szerokości oraz długości. Uczniowie zapisują w punktach główne zasady (10 min)
- Uczniowie otrzymują kartki z przykładami redukcji wymiarówtarcicy na długości oraz szerokości. Analizują...






, aby dodać komentarz.