Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie
Zarejestruj się lub zaloguj aby przeczytać pełen artykuł.

Moje wartości

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2009-06-22 17:25:02
Autor: Jolanta Szmuda

Wartości są regulatorami ludzkich poczynań. Zajęcia te uwrażliwiają uczniów na ich własny system wartości oraz uświadamiają, że wartości nie są po to by utrudniać życie, ale po to by je porządkować i pomagać.

Cel:

  •  wyjaśnienie pojęć: wartość, hierarchia wartości,
  • pomoc w odnalezieniu właściwego systemu wartości we własnym życiu
  • zachęta do kształtowania siebie według norm moralnych.

Czas: 90 min.

Metody i formy: pokaz, dyskusja, burza mózgów, praca w grupach

Pomoce dydaktyczne: kilka świec, duża doniczka, ziemia, sadzonka drzewka, małe kamyki (tyle ile jest uczniów w klasie), 4 kartki formatu A-4, małe, kolorowe karteczki, klej

Przebieg zajęć:

  1. Zapoznanie uczniów z celami zajęć, ustalenie zasad pracy.
  2. Ćwiczenie "Wycena".

Nauczyciel dzieli uczniów na 4 grupy, każda z grup otrzymuje arkusz z hasłami:

  • szacunek dla godności osoby ludzkiej
  • adidasy NIKE,
  • dom z basenem
  • zdrowie mamy
  • wakacje na Majorce,
  • najlepszy przyjaciela
  • obrona praw człowieka,
  • ciekawa praca
  • najnowszy model mercedesa.

Zadaniem uczniów jest oszacowanie wartości poszczególnych haseł w złotówkach. Po zakończeniu zbieramy pracę, przyklejamy na tablicę. Dyskusja na temat treści zawartych na arkuszach. Zwracamy uwagę na to, jak młodzież wyceniła hasła i na tej podstawie wspólnie wyjaśnić pojęcia: wartość, hierarchia wartości.

1. Ćwiczenie  „Blask świecy”.

Prowadzący zapala przygotowane wcześniej świece, tak by były dobrze widoczne przez wszystkich uczestników. Następnie prosi, aby z uwagą popatrzyli na płonące świece. Po kilku minutach zwraca się do uczestników z prośbą, aby powiedzieli, co według z nich: 

a. jest potrzebne, żeby świeca dawała światło,
b. co powoduje, że płomień świecy jest większy, wyraźniejszy, trwa dłużej.
c. co podnosi wartość świecy (co powoduje, że świeca różni się np. od zapalonej zapałki, która też daje płomień i światło)

Gdy uczestnicy wypowiedzą swoje uwagi, prowadzący rozdaje arkusze odpowiedzi i prosi, aby po lewej stronie wypisali to, co jest potrzebne, pilne, aby człowiek istniał,...

Zarejestruj się lub zaloguj aby przeczytać pełen artykuł.
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.

świetny scenariusz!!!