Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie
Zarejestruj się lub zaloguj aby przeczytać pełen artykuł.

Podsumowanie wiadomości o układzie nerwowym człowieka

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2009-06-18 18:15:57
Autor: Małgorzata Badocha

Konspekt dla szkoły średniej do lekcji podsumowującej wiadomości o układzie nerwowym prowadzonej metodą argumentacji poglądów z elementami oceny koleżeńskiej uczniów.

Temat: Podsumowanie wiadomości o układzie nerwowym człowieka.

Cele:

Wiadomości:

  • Uzupełnienie i podsumowanie wiadomości o układzie  nerwowym człowieka.

Umiejętności:

  • Kształtowanie umiejętności argumentowania poglądów.
  • Kształtowanie umiejętności czytania ze zrozumieniem.
  • Kształtowanie umiejętności formułowania wypowiedzi pisemnych.
  • Kształtowanie umiejętności odczytywania danych w formie wykresu.
  • Kształtowanie umiejętności dokonywania porównań.
  • Doskonalenie umiejętności współpracy w zespole.

Postawy:

  • Dostrzeżenie znaczenia wiedzy biologicznej w życiu.
  • Zrozumienie znaczenia wysokiej aktywności umysłowej dla funkcjonowania organizmu człowieka.

Przygotowanie

  • Nauczyciel zapowiada na dany dzień lekcję powtórzeniową z działu „Budowa i funkcjonowanie układu nerwowego człowieka”

Przebieg lekcji

  • Nauczyciel zapisuje na tablicy temat: „Podsumowanie wiadomości z układu nerwowego”
  • Nauczyciel wyjaśnia uczniom na czym będzie polegać praca na lekcji a następnie rozdaje uczniom karty pracy po jednej na parę.
  • Nauczyciel pisze na tablicy: Argument odpowiada na pytanie „Dlaczego”
  • Uczniowie czytają polecenia i odpowiadają pisemnie na pytania konsultując odpowiedzi w parach.
  • Podczas pracy mogą korzystać z podręcznika i zeszytu, ale nie mogą kontaktować się między grupami.
  • Po około 20 minutach nauczyciel czyta na głos pierwsze zadanie i prosi kilku uczniów o odczytanie odpowiedzi. Każda kolejna grupa najpierw dokonuje słownej oceny wypowiedzi grupy poprzedniej, a następnie czyta odpowiedź własną.
  • Nauczyciel i pozostali uczniowie wspólnie omawiają poprawność odpowiedzi.
  • Nauczyciel nagradza uczniów, którzy podali poprawną odpowiedź plusami za aktywność.

KARTA PRACY

Zad. 1 Panuje obiegowa opinia, że człowiek uderzony silno w tył głowy może stracić wzrok pomimo braku urazu narządu wzroku.Oceń...

Zarejestruj się lub zaloguj aby przeczytać pełen artykuł.
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.