Przedstawiam scenariusz mojej lekcji w klasie pierwszej gimnazjum. Jest to lekcja matematyki o temacie: «Środek symetrii figury» wraz z dołączoną prezentacją.
Czas trwania zajęć: 45 min.
Cele lekcji:
- kształtowanie wyobraźni uczniów
- umiejętność wykorzystania poznanych informacji
- uczeń zna pojęcie środka symetrii
- potrafi wskazać środek symetrii danej figury
- potrafi wskazać figury nie mające środka symetrii
Metody pracy:
- pogadanka
- ćwiczenia indywidualne i równym frontem
- uczenie się przez odkrywanie
Materiały i pomoce dydaktyczne:
- karta pracy
- prezentacja multimedialna, laptop i rzutnik
- przyrządy geometryczne i kolorowe kredki
- paskami, na których wypisane są zdania dotyczące środków symetrii
- podręcznik „Matematyka z plusem”
Przebieg lekcji:
1. Czynności organizacyjne.
2. Nawiązanie do wiadomości z poprzednich zajęć:
- powtórzenie wiadomości o osi symetrii figury
3. Wprowadzenie:
- co to jest środek symetrii figury?
- które figury są środkowosymetryczne?
- jak wyznaczamy środek symetrii figury
4. Uczniowie poznają Warunek istnienia środka symetrii
5. Uczniowie spośród figur mają wybrać te, które mają środek symetrii. (drukowane litery, znaki zodiaku)
6. Uczniowie poznają przykłady prostych figur środkowosymetrycznych
7. Uczniowie dowiadują się, że na płaszczyźnie symetrie środkowe pokrywają się z obrotami o kąt półpełny.
8. Uczniowie poznają przykłady bardziej skomplikowanych figur środkowosymetrycznych
9. Uczniowie przekonuja się, że isnieją figury bez środka symetrii.
10. Uczniowie wspólnie z nauczycielem rozwiązują zadania 4 i 5 strona 237.
11. Uczniowie zastanawiają się ile środków symetrii może mieć figura, rozwiązują zadania 6 i 7 strona 238.
12. Następnie zespoły dwuosobowe rozwiązują kolejne zadanie. Uczniowie otrzymują paskami, na których...







, aby dodać komentarz.