Lekcja języka niemieckiego wprowadzająca zasady tworzenia liczby mnogiej rzeczowników przeprowadzona w Ponadgimnazjalnym Zespole Szkół Ekonomicznych w Sandomierzu w klasie I.
Prowadząca: Renata Bednarz
Temat lekcji: Was ist im Rucksack von Martina? – tworzenie liczby mnogiej.
Cele lekcji:
Po zajęciach uczeń powinien:
|
Wiedzieć |
Umieć |
|
- znać końcówki służące do tworzenia liczby mnogiej rzeczowników w j. niemieckim |
- tworzyć liczbę mnogą rzeczowników - posługiwać się słownikiem dwujęzycznym |
Materiały dydaktyczne:
- podręcznik „Alles klar”
- kserokopie przygotowane przez nauczyciela
- słowniki dwujęzyczne
Formy socjalne:
- plenum
- praca indywidualna
- praca w parach
Ćwiczone sprawności:
- czytanie ze zrozumieniem
- mówienie
Plan zajęć
|
L.p. |
Czas, forma, materiały, przebieg lekcji |
|
1. |
5 min.; plenum; Przywitanie, czynności organizacyjne, sprawdzenie pracy domowej: Guten Tag! Wer ist heute nicht da? Wer möchte antworten? |
|
2. |
2 min.; plenum; Krótka rozgrzewka językowa: Wie ist das Heft? Wie ist das Deutschbuch? Wie ist der Kuli? Wie ist die Brille? Cel: przypomnienie słownictwa z ostatniej lekcji – nazw przyborów szkolnych oraz rodzajników |
|
3. |
2 min.; plenum; Faza I Wprowadzenie tematu oraz słownictwa związanego z tekstem: Unser heutiges Thema ist Was ist im Rucksack von Martina? - tworzenie liczby mnogiej. Poznacie dziś końcówki służące do tworzenia liczby mnogiej oraz nauczycie się szukać rzeczowników w słowniku, określać ich rodzaj i tworzyć liczbę mnogą. 3 min.; plenum; Wprowadzenie nowego słownictwa: der Rucksack, schleppen, drin, das Ta- schentuch, das Portemonnaie, die Tele fonkarte, der Lippenstift, der Haus- schlüssel |
|
4. |
Faza II 5 min.; plenum; Praca z tekstem a) czytanie: Macht bitte die Bücher auf! Seite 22. Tekst zostaje odczytany na głos przez nauczyciela, następnie czytają... |







, aby dodać komentarz.