Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie

Płynie Wisła, płynie

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2009-06-16 15:24:44
Autor: Agnieszka Grolewska

Temat przeznaczony jest na dwa zajęcia dydaktyczne w grupie 6-latków.

TEMAT KOMPLEKSOWY: Nasza Ojczyzna.

TEMAT DNIA: Płynie Wisła, płynie.

CELE OPERACYJNE:

dziecko potrafi pokazać na mapie rzekę

— ułoży Wisłę z włóczki, dobierze odpowiednie obrazki, podpisy i umieści jew konturze Polski

— kształtuje umiejętność pracy w grupie

— poznało sposób zachowania się niektórych przedmiotów w wodzie

METODY:

— słowna

— praktycznego działania

— oglądowa

FORMA ZAJĘĆ: indywidualna, zbiorowa

POMOCE: labirynt, wiersz, mapa Polski, włóczka, ilustracje gór, morza, przedmioty potrzebne do doświadczeń

CZAS ZAJĘĆ: OK. 2x30 MIN

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1. Odczytywanie labiryntu– hasło Wisła. Dzieci rozmawiają z nauczycielką na temat rzeki:

— co to jest Wisła?

— czy potrafisz pokazać ją na mapie?

— co możesz o tej rzece powiedzieć? (najdłuższa rzeka Polski, płynie z gór do morza, przepływa przez Warszawę)

2. Słuchanie wiersza Cz. Janczarskiego„Płynie Wisła, płynie”. Omówienie wiersza.

3. Wykonanie mapy Polski. Dzieci siedzą przy stolikach. Każde ma przed sobą kontur mapy Polski. Najpierw dzieci wyklejają włóczką rzekę, następnie kleją obrazki gór, morza itp.

4. Doświadczenia z wodą.„Co pływa co tonie” — poznajemy zachowania ciał w wodzie.

DOŚWIADCZENIE I Dzieci wrzucają do miski z wodą np. piórko, klucz, korek, kostkę itp. Wniosek: przedmioty lekkie pływają.

DOŚWIADCZENIE II Dzieci z plasteliny lepią łódki i umieszczają je w wodzie– łódka pływa. Następnie robią z niej kulkę– kulka tonie. Wniosek: to czy dany przedmiot pływa zależy od jego budowy.

DOŚWIADCZENIE III Zabawa„Zatapianie statku”. Dzieci wrzucają do pływającej puszki różne przedmioty, przegrywa drużyna, której puszka pierwsza zatonie.

DOŚWIADCZENIE IV„Co jest lekkie, a co ciężkie?” Dzieci wykorzystują różne materiały by sprawdzić, który przedmiot jest lekki, a który ciężki.

Opracowała: Agnieszka Grolewska


Powrót | Do góry
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.