Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie

Umiem nazywać i rozumiem swoje emocje

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2009-06-13 21:43:58
Autor: Małgorzata Makowska

Niniejszy konspekt zajęć wychowawczo– profilaktyczny jest scenariuszem zajęć, którego głównym celem jest kształtowanie umiejętności rozumienia, oceniania i wyrażania uczuć przez dzieci. Przeznaczony jest dla grupy 8-latków.

Cel ogólny:

  • kształtowanie umiejętności rozumienia, oceniania i wyrażania swoich uczuć.

Cele operacyjne– wychowanek w efekcie zajęć:

  • rozumie, umie ocenić i wyrazić swoje uczucia,
  • integruje się z grupą,
  • rozwija zdolność koncentracji uwagi,
  • wzbogaca słownictwo.

Metody pracy:

  • oparta na słowie: rozmowa kierowana w kole,
  • oparte na działaniu: zabawy integracyjne Dzień dobry Pani/Panu, Kolego, koleżanko co czujesz?, zabawy ruchowe Jak brzmi to uczucie?, Co zdradza bębenek?, zabawa plastyczna Moja buzia na rysunku.

Formy pracy:

  • indywidualna jednolita,
  • indywidualna zróżnicowana,
  • zespołowa jednolita.

Środki dydaktyczne: bębenek, płyta CD z muzyką rozrywkowa i relaksacyjną, kartki z buzią, kredki, mazaki, paski papieru z napisami emocji.

Przebieg zajęć:

  • Powitanie: zabawa integracyjna„Dzień dobry Pani/Panu” (ok. 5 min.).

Nauczyciel puszcza rytmiczną muzykę i prosi dzieci by spacerowały sobie w rytm muzyki po wytyczonych w wyobraźni liniach prostych. Prowadzący co jakiś czas klaszcze w dłonie. Jedno klaśnięcie oznacza zmianę kierunku spacerowania, zaś dwa klaśnięcia oznaczają witanie się (kłanianie się sobie) z każdą napotkaną osobą formułką„dzień dobry Pani (Panu)”. Zabawa może trwać 5 min. bądź dłużej.  

  • Przedstawienie przez nauczyciela tematu zajęć poprzez zadawanie pytań dzieciom i uzupełnianie ich wypowiedzi (wszystkie dzieci siedzą w kole na dywaniku) (ok. 25 min.):

— Co to są emocje?

— Jakie znacie nazwy uczuć?

— Po co są emocje?

— Czy wszyscy czujemy emocje?

— Co teraz czujecie?

— Co czujecie najczęściej?

— Jakie emocje lubicie odczuwać najbardziej?

— Jakich nie lubicie odczuwać?

  • „Jak brzmi to uczucie?”– zabawa ruchowa (ok. 20 min.).

Nauczyciel przygotowuje paski papieru z napisami różnych emocji, tak aby każde dziecko mogło wylosować jedno uczucie. Następnie podchodzi do każdego dziecko — następuje losowanie. Dzieci zastanawiają się nad wylosowaną emocją, którą po kolei przedstawiają w kręgu w formie pantomimy. Gdy emocja zostanie odgadnięta wskazuje ono na inną osobę, która pokazane uczucie ma teraz wyrazić przy pomocy jakiegoś dźwięku, np. radość poprzez śmiech. Jeżeli przedstawione w formie pantomimy uczucie zostało dobrze odczytane do środka kręgu wchodzi inne dziecko. Zabawa kończy się w momencie, gdy wszystkie dzieci pokażą swoje uczucie.

  • „Co zdradza bębenek?”– zabawa ruchowa rozwijająca umiejętność koncentracji uwagi (ok. 10 min.).

Wszystkie dzieci siadają na dywanie i tworzą koło. Jedno dziecko chodzi w koło i bębni. W zależności od tego, jakie uczucie chce pokazać w danym momencie, bębnienie może być ciche albo gwałtowne. Zadaniem pozostałych dzieci jest wsłuchanie się w wystukiwany rytm i odgadnięcie co za uczucie chce nam pokazać bębniąca osoba. Gdy uczucie zostanie odgadnięte następuje zmiana osoby. Zabawa kończy się w momencie, gdy wszystkie dzieci wystukały rytm.

  • „Kolego, koleżanko co czujesz?”– zabawa integracyjna.

Wszystkie dzieci tańczą w rytm muzyki rozrywkowej tak długo, aż muzyka ucichnie. Natychmiast po ściszeniu muzyki nauczyciel podaje polecenie: zróbcie grymas, pokażcie pięść, poklepcie kogoś po ramieniu, pogłaszczcie kogoś po głowie itp. Po każdym poleceniu nauczyciel pyta się dzieci jak się czują, a następnie włącza muzykę. Zabawa może trwać do 10 min.

  • „Moja buzia na rysunku”– praca plastyczna z udziałem muzyki relaksacyjnej (ok. 25 min.).

Każde dziecko otrzymuje karteczkę z narysowanym kołem– imitującym buzię, na którym rysuje swojego odczucia po skończonej zabawie. Po skończeniu prac każdy uczestnik zabawy opowiada co za nastrój przedstawia jego buzia i dlaczego?

  • Ewaluacja zajęć:

— Co zapamiętałeś z dzisiejszych zajęć?

— Co najbardziej ci się podobało?

— Czy się dobrze bawiłeś?

 

Opracowała: Małgorzata Makowska


Powrót | Do góry
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.