Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie

Wie ist das Wetter?

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2009-06-13 16:05:17
Autor: Renata Bednarz

Konspekt lekcji języka niemieckiego poświęconej prognozie pogody.

Lekcja języka niemieckiego przeprowadzona w Ponadgimnazjalnym Zespole Szkół Ekonomicznych w Sandomierzu w klasie drugiej

Prowadząca: Renata Bednarz                          

Temat lekcji: Wie ist das Wetter?

Cele lekcji:

Po zajęciach uczeń powinien:

wiedzieć

Zapamiętać

— słownictwo dotyczące zjawisk atmosferycznych oraz prognozy pogody

Rozumieć

— ze słuchu krótkie teksty– prognozy pogody

umieć

— z pomocą poznanego słownictwa zredagować samodzielnie krótką prognozę pogody

— opisać pogodę w lecie, w zimie itp.

— uczestniczyć w dialogu na temat pogody


Materiały dydaktyczne:

— podręcznik„Alles klar”

— płyta CD

— materiały przygotowane przez nauczyciela (kserokopie słownictwa, mapki)

Formy socjalne:

— plenum

— praca indywidualna

— praca w parach

Ćwiczone sprawności:

— rozumienie tekstu ze słuchu

— mówienie

— pośrednio również sprawność pisania

Plan zajęć

L.p.

Przebieg lekcji

Czas

Forma socjalna

Materiały

1.

Przywitanie, czynności organizacyjne:

Guten Morgen! Wie geht es euch heute? Wer ist heute nicht da?

3

plenum

 

2.

Krótka rozgrzewka językowa:

Wie viele Jahreszeiten haben wir in Polen?

Wann regnet es bei uns am meisten?

Wann ist es besonders kalt?

Wann schneit es?

Cel: przypomnienie prostego słownictwa związanego z pogodą

2

plenum

 

3.

Wprowadzenie tematu

Heute beschäftigen wir uns mit dem Wetter. Unser Thema ist: Wie ist das Wetter? Schreibt es bitte in die Hefte!

Wprowadzenie nowego słownictwa

Zuerst erkläre ich euch den neuen Wortschatz.

2

 

 

 

 

plenum

 

plenu

kserokopie przygotowane przez nauczyciela

4.

Faza I

Ćwiczenie przygotowujące do rozumienia ze słuchu i aktywizujące nowe słownictwo

Lest bitte den Text auf der Seite 19. Dann ergänzt bitte die Tabelle unten.

Uczniowie na podstawie tekstu uzupełniają tabelę.

 

plenum

podręcznik

5.

Faza II

Ćwiczenia podczas słuchania tekstu

Ćwiczenie I

Macht bitte das Buch auf! Seite 20. Ihr hört jetzt den Wetterbericht. Was ist richtig? Ihr sollt die richtige Antwort unterstreichen…

Po pierwszym słuchaniu uczniowie porównują swoje odpowiedzi w parach, dalej następuje sprawdzenie plenarne

Ćwiczenie II

Jetzt hört ihr den Wetterbericht für Europa. Eure Aufgabe ist, die fehlenden Informationen zu ergänzen. Ihr hört die Prognose zweimal.

Uczniowie uzupełniają tekst z lukami w podręczniku. Uzupełniony tekst zostaje odczytany przez uczniów

5

 

 

 

 

 

 

6

praca w parach

plenum

 

 

 

 

 

 

praca indywidualna

plenu

podręcznik

 

 

 

 

 

 

 

podręcznik

6.

Faza III

Praca z nowym słownictwem

Uczniowie na podstawie mapek rozdanych przez nauczyciela redagują w parach krótką prognozę pogody dla Polski.

Ihr bekommt von mir die Wetterkarten. Mit ihrer Hilfe erzählt bitte, wie ist das Wetter in Polen.

Korekta następuje na plenum klasy

15

 

 

 

 

 

 

 

praca w parach

plenu

mapki

7.

Zadanie pracy domowej

Als Hausaufgabe bereitet bitte mündlich einen kurzen Wetterbericht für Samstag oder Sonntag vor.

2

plenum

 

 

 


Powrót | Do góry

Pliki do pobrania

Zaloguj się

, aby dodać komentarz.