Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie

Wzmacnianie mięśni (mm) posturalnych poprzez specjalistyczne ćwiczenia oraz gry i zabawy ruchowe

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2009-06-12 19:03:08
Autor: Katarzyna Troińska

Jestem nauczycielem wychowania fizycznego w ZSZ specjalnych. Ukończyłam studia podyplomowe z gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej na AWF-ie w Katowicach. Pragnę przedstawić moim koleżankom i kolegom tok lekcji dla pleców okrągłych.

Scenariusz lekcji

1. Wady: Tok lekcji dla pleców okrągłych.

2. Temat: Wzmacnianie mięśni (mm) posturalnych poprzez specjalistyczne ćwiczenia oraz gry i zabawy ruchowe.

3. Cel: Zapobieganie przykurczom klatki piersiowej oraz wzmacnianie mm rozciągniętych, kształtowanie nawyku prawidłowej postawy.

4. Pomoce: ławeczki, woreczki, drabinki, kredki.

I Część wstępna: 

1.Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć, motywacja do udziału w zajęciach:

—  zbiórka w dwuszeregu,

-  korekcja postawy przez nauczyciela, autokorekcja przed lustrem. (1min.)

2. Zabawa ożywiająca„Bzyczące muszki”- dzieci rozbiegają się po całej sali udając muchy( wydają odgłos bzyczenia), na sygnał prowadzącego muchy zamierają w bezruchu przyjmując skorygowaną postawę. (2 min.)

3. Ćwiczenia (ćw.) oddechowe- kształtowanie brzusznego toru oddechowego

— wznos ramion( RR) bokiem w górę-wdech, opuszczenie RR bokiem w dół- wydech, marsz jeden za drugim dookoła sali. (1 min.)

II Część główna:

1. Ćw. rozluźniające obręcz barkową, likwidacja przykurczów mm klatki piersiowej- wzmocnienie mm obręczy barkowej i rozciągnięcie mm piersiowych

—  pozycja siedząca na ławeczce, woreczki w rękach, RR w skrzydełka (RR w bok i uginamy je w  stawie łokciowym, dłonie na wysokości głowy), cofanie RR do tyłu. (10x)

2. Ćw. mm głowy i odcinka szyjnego kręgosłupa (elongacja)– czynne wydłużanie kręgosłupa

— siad tyłem na ławeczce, RR w skrzydełka, jeden z ćwiczących stara się wyciągnąć w górę głowę tak, by dotknąć rąk, które  trzyma nad jego głową współćwiczący stojący z tyłu. (10x)

3. Ćw. mm grzbietu- wzmacnianie mm grzbietu, prostownika grzbietu odcinka piersiowego

— leżenie przodem, RR w skrzydełka(woreczki w dłoniach), wykonanie lekkich wznosów tułowia. (10x)

4. Ćw. mm pośladkowych i nóg (NN)- wzmocnienie mm pośladkowych i kulszowo-goleniowych, korekcja ustawienia miednicy

—  leżenie tyłem- nożyce pionowe tuż nad powierzchnią podłoża. (10x)

5. Ćw. oddechowe- kształtowanie piersiowego toru oddechowego

— w siadzie skrzyżnym, RR w skrzydełka- zdmuchiwanie„płomienia” świecy ( kciuka) raz z jednej, raz z drugiej strony. (5x z każdej strony)

6. Ćw. mm brzucha

— leżenie tyłem, RR w skrzydełka, NN ugięte w kolanach, lekkie uniesienie tułowia, liczymy do 5, opuszczamy. (10x)

7. Ćw. równoważne- kształtowanie równowagi i nawyku prawidłowej postawy

— laseczka na łopatkach, przejście równoważne po ławeczce. (2x)

8. Zabawa lub gra- pobudzenie układu krążeniowo-oddechowego

— Berek na czworakach tyłem. (2 min.)

9. Ćw. mm brzucha i pośladków na przyrządach- wzmacnianie mm brzucha i pośladków

— zwis tyłem na drabince (szeroki rozstaw RR), jednoczesne unoszenie ugiętych NN do kl. piersiowej. (10x)

10. Ćw. oddechowe- kształtowanie piersiowego toru oddechowego

— dmuchanie piłeczki do tenisa stołowego po okręgu(piłeczka w hula-hopie, szeroki rozstaw RR). (3x)

11.Zwisy– wydłużanie bierne kręgosłupa

— zwis tyłem na drabince, szeroki chwyt, współćwiczący lekko ciągnie za NN w dół. (2x15s)

12. zabawa lub gra– rozciąganie mm kl. piersiowej

— wyścigi na kocykach- leżenie przodem na kocyku, współćwiczący ciągnie za laskę gimnastyczną trzymaną wyciągniętych RR ( szeroki rozstaw RR). (3 min.)

III Część końcowa

1.Ćw. przeciw płaskiej stopie– wzmocnienie mm wysklepiających stopę

— zbieranie porozrzucanych kredek z podłogi– zwycięża dziecko, które zbierze największą ilość kredek. (2 min.)

2. Ćw. utrwalające nawyk prawidłowej postawy– kształtowanie nawyku skorygowanej postawy

— przyjmowanie prawidłowej postawy ciała przed lustrem (przodem i bokiem). (1 min.)

3. Ćw. uspokajające– uspokojenie organizmu

— marsz dookoła sali w rytm muzyki. (1 min.)

4. Ćw. porządkowe

— zbiórka, omówienie lekcji, zachęcenie do ćwiczeń w domu, pożegnanie. (1 min.)

Opracowała: mgr Katarzyna Troińska


Powrót | Do góry
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.