Jest to konspekt lekcji języka angielskiego dla klas gimnazjum, przeznaczony dla uczniów na poziomie pre-intermediate lub intermediate.
Temat lekcji: Christmas in Britain and USA. Reading comprehension and writing. (Boże Narodzenie w Wielkiej Brytanii i USA. Czytanie ze zrozumieniem i pisanie.)
Cele ogólne:
Uczeń:
- doskonali sprawność czytania ze zrozumieniem i pisania
- ćwiczy posługiwanie się słownikiem dwujęzycznym
Cele szczegółowe:
Uczeń:
Poziom wiadomości
- poznaje i utrwala słownictwo w zakresie: tradycje, obyczaje i symbolika związane ze świętami Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych
- zapoznaje się z instrukcją programu do tworzenia krzyżówek na stronie internetowej www.mes-english.com
Poziom umiejętności
- wyszukuje w tekście informacje
- formułuje hasła krzyżówki w oparciu o przeczytany tekst (buduje zdania pytające, tworzy definicje, układa zdania zawierające luki)
- korzysta z programu komputerowego do tworzenia krzyżówek zamieszczonego w Interencie
Metoda nauczania:
- komunikacyjna
Techniki
- technika skojarzeń tematycznych
- ukierunkowanie uwagi uczniów na wydobycie z tekstu określonej informacji
- tworzenie zdań według podanych wzorów
- tworzenie krzyżówki techniką komputerową
Pomoce dydaktyczne:
- tablica, kreda
- materiały dotyczące świąt opracowane przez nauczyciela
- komputery z dostępem do Internetu, drukarka
Formy pracy:
- praca całą klasą
- praca indywidualna kierowana przez nauczyciela i samodzielna
- praca w grupach monitorowana przez nauczyciela
PRZEBIEG LEKCJI:
- Sprawdzenie obecności i gotowości do lekcji uczniów, uruchomienie komputerów (2 min.)
- Rozgrzewka językowa: zogniskowanie uwagi uczniów na tematyce, której poświęcony będzie tekst. (Nauczyciel uzyskuje odpowiedzi od przypadkowo wybranych osób na pytania związane z tematyką świąteczną.) (3min.)
- Nauczyciel podaje temat lekcji. (2 min.)
- Nauczyciel rozdaje tekst (Załącznik 1). Uczniowie czytają go indywidualnie. (5 min.)
- Nauczyciel rozdaje karty pracy uczniom (po jednej dla każdej z uprzednio utworzonych grup) (Załącznik 2). Znajdują się na niej instrukcje dotyczące uruchomienia strony internetowej z programem do tworzenia krzyżówek oraz przykładowymi sposobami tworzenia haseł do krzyżówki. Uczniowie zapoznają się z instrukcjami i zadają ewentualne pytania związane z wykonaniem zadania. (3 min.)
- Uczniowie wykonują zadanie, czyli tworzą krzyżówkę z dwudziestu haseł dotyczącą uprzednio przeczytanego tekstu (30 min.) Nauczyciel monitoruje pracę uczniów
- Uczniowie zgłaszają wykonanie pracy i gotowość do druku, sprawdzają poprawność wydruku (2 min.)
- Nauczyciel gromadzi krzyżówki, które będą ocenione i rozwiązywane na następnej lekcji
Przewidywane trudności
- Część uczniów może skończyć pracę wcześniej. Korzystając z dostępu do Internetu rozwiązują quiz dotyczący świąt na stronach wskazanych przez nauczyciela
- Mogą wystąpić problemy ze sprzętem lub połączeniem internetowym, co może wpłynąć niekorzystnie na dynamikę lekcji i skrócić czas na wykonanie zadania. W tej sytuacji może okazać się konieczne, przedłużenie nieco lekcji o czas potrzebny na wykonanie np. wydruku.
Załącznik 1
Christmas in UK and USA
At Christmas, people remember when Jesus Christ was born and the Christian religion started. Jesus was born in the town of Bethlehem, about two thousand years ago.
Today, Christmas is a vary important time in the Christian year, but it is also a very important time to those who do not go to church. It is a time for buying and giving presents, having parties and being with family. Another name for Christmas is YULE.
Most towns and families put up a Christmas tree, and decorate it with coloured lights, baubles (=shiny balls), tinsel and bows. They also put strings of lights across the streets. Britain borrowed the tradition of a Christmas tree from Germany. Some people hang a holly wreath on their front door. Another popular plant is mistletoe because there is a tradition that one may kiss anyone of the opposite sex who is under it.
People send cards which say things like “Merry Christmas and a Happy New Year” or “Season’s Greetings”. The traditions of the Christmas tree and sending cards started in nineteenth century.
In Britain children perform nativity plays (=do a play about Jesus’ birth) at school and sing Christmas carols. The most popular Christmas songs are called “Jingle Bells” and “Silent night”.
Many children have Advent calendars with little doors for each day until Christmas. Every day the child opens a new door and inside there is a picture or a chocolate.
In Britain many children have parties at school and adults have parties at work...






, aby dodać komentarz.