Konspekt przeznaczony jest dla klasy trzeciej technikum realizującej zakres podstawowy z matematyki. Głównym celem lekcji jest kształcenie umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy matematycznej.
I ZAŁOŻENIA METODYCZNE
1. Cele edukacyjne
a) kształcenia
wiadomości:
- przypomnienie wiadomości o figurach obrotowych i wzorów na obliczanie ich objętości;
umiejętności:
- rozpoznawanie kształtu naczyń występujących w codziennej praktyce,
- umiejętność dokonywania oceny pojemności naczyń,
- umiejętność przekształcania wzorów na objętość brył obrotowych,
- umiejętność obliczania pojemności naczyń z wykorzystaniem wzorów matematycznych,
- zamienianie jednostek objętości;
b) wychowania:
postawy i przekonania:
- kształcenie umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy matematycznej,
- uświadomienie praktycznego znaczenia wiedzy matematycznej,
- rozwijanie wyobraźni przestrzennej i spostrzegawczości,
- wdrażanie do właściwej organizacji pracy,
- przyzwyczajenie do pokonywania trudności;
2. Metody pracy:
- rozmowa nauczyciela z uczniami,
- aktywizująca,
- czynnościowa,
- pogadanka,
- eksponująca,
- praca grupowa,
- problemowa;
3. Środki dydaktyczne:
- rzutnik,
- ekran,
- foliogram (wzory do obliczania pojemności naczyń),
- eksponaty (naczynia),
- przybory do dokonywania pomiarów,
- kartki z treścią zadań dla uczniów.
II TOK LEKCJI
Faza wprowadzająca
|
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Wskazówki i uwagi |
|
|
|
Faza realizacyjna
|
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Wskazówki i uwagi |
|
|






, aby dodać komentarz.