Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie
Zarejestruj się lub zaloguj aby przeczytać pełen artykuł.

Rzeczownik, czasownik i przymiotnik – rozwijamy słownictwo

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2009-06-07 19:05:28
Autor: Kamilla Adamek

Konspekt zajęć realizowany według własnego programu dla dzieci z trudnościami w pisaniu i czytaniu.

Temat: Rzeczownik, czasownik i przymiotnik – rozwijamy słownictwo.

Cel: Usprawnianie integracji percepcyjno-motorycznej, pamięci słowno-słuchowej, płynności ekspresyjnej, czytania ze zrozumieniem, pisania; stymulacja ogólnego rozwoju intelektualnego. Wyrabianie dobrych motywacji.

Metody: Psychostymulacja mowy i myślenia (Młynarska, Smereka);

elementy kinezjologii edukacyjnej, m. aktywizujące, polisensoryczne.

Pomoce: Obrazki, rozsypanki wyrazowe, zdaniowe, domina obrazkowe, pus-y, zestawy obrazkowo-zdaniowe do rozwiązywania zadań.

Przebieg zajęć:

1. Rozgrzewka umysłu i ciała (elementy gimnastyki mózgu i metod stymulujących mowę i myślenie).

2. Przypomnienie pojęć zapis na tablicy. 

3. Wykonywanie prac zadaniowych indywidualnie i grupowo.

  • losowanie obrazka -> nazwij roślinę, ile ma sylab, głosek twój wyraz; dodaj czasownik; dodaj przymiotnik; ułóż zdanie i zapisz je,
  • zabawne słowa -> ułóż jak najwięcej nowych wyrazów: KRASNOLUDEK, LEKARSTWO, UBRANKO,
  • z rozsypanych wyrazów ułóż zdanie,
  • PUS-y dokończ zdanie..., o jaką część mowy uzupełniłeś zdanie?
  • znajdź przymiotnik o znaczeniu przeciwstawnym (karty do uzupełnienia)
  • losowanie obrazka -> napisz rzeczownik odnoszący się do obrazka -> osoby zmieniają się miejscami, a każda dopisuje jeden rzeczownik -> dopisz do wyrazów liczbę mnogą.
  • zastąp obrazek nazwą czynności w odpowiedniej...
Zarejestruj się lub zaloguj aby przeczytać pełen artykuł.
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.