Przedstawiam konspekt lekcji do wykorzystania na lekcji informatyki lub lekcji matematyki.
Temat: Praktyczne zastosowanie komputera w obliczeniach matematycznych.
Cele lekcji:
- Pokazanie wykorzystania programów komputerowych do rozwiązywania zadań matematycznych.
- Poznanie na kalkulatorze oznaczenia klawiszy MR, MS, MC, M+, M-.
- Opanowanie umiejętności pracy z kilkoma programami jednocześnie.
- Zapisywanie zadań z rozwiązaniem we własnym katalogu.
Metoda lekcji:
- lekcja charakteryzująca się działaniem i pracą w grupach dwuosobowych.
Środki dydaktyczne:
- tabela z objaśnieniami klawiszy kalkulatora,
- zadania przygotowane przez nauczyciela i udostępnione na poziomie D dla uczniów,
- kalkulator.
Kryteria oceniania:
Konieczne | Podstawowe | Rozszerzające | Dopełniające | Wykraczające |
Umie otwierać programy | Wykonuje zadania z pomocą n-la | Opanował znaczenie klawiszy kalk. | Opanował znaczenie klawiszy kalk. | Opanował znaczenie klawiszy kalk. |
Zapisuje z pomocą nauczyciela | Poprawia błędy | Rozwiązuje zadania z niedużą pomocą n-la | Rozwiązuje zadania samodzielnie | Rozwiązuje zadania samodzielnie |
| Zapisuje pracę z pomocą n-la | Zapisuje prace samodzielnie | Zapisuje prace prawidłowo | Zapisuje prace prawidłowo |
Nie zapamiętał znaczenia klawiszy kalk. | Rozwiązuje zadania z pomocą n-la |
|
| Pomaga kolegom w rozwiązywaniu zadań |
Przebieg lekcji:
Etap | Planowane działania |
Cel | Podaje temat lekcji, omawiam cele lekcji. |
Analiza | Prowadzę rozmowę, podczas której uczniowie podają znane im zastosowania komputera. |
Planowanie | Proponuję otwarcie programu kalkulatora i zadań przygotowanych przez nauczyciela. Uczniowie kopiują zadania i wklejają do edytora tekstu i zapisują w swoich katalogach. |
Przygotowanie | Objaśniam znaczenie klawiszy pamięci kalkulatora. Proponuję wspólne rozwiązanie wybranych przykładów. |
Wykonanie | Uczniowie przystępują do rozwiązania zadań. |
Ocena i zakończenie | Oceniam wybranych uczniów. Podsumowuję lekcję i utrwalam materiał poznany podczas lekcji. |
Opracowała: Hanna Podzińska
Powrót | Do góry






, aby dodać komentarz.