Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie
Zarejestruj się lub zaloguj aby przeczytać pełen artykuł.

Wprowadzenie struktury I can.../ I can't

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2009-05-31 13:47:30
Autor: Małgorzata Mystkowska

Proponuję scenariusz zajęć do wykorzystania na lekcji języka angielskiego w kl. II szkoły podstawowej. Napisany został w oparciu o program i podręcznik wydawnictwa OUP— Stardust II

Prowadzący zajęcia - Małgorzata Mystkowska

Klasa – kl. II b

Czas trwania zajęć – 45 min

Temat: Wprowadzenie struktury „I can ... / I can’t ...” na podstawie piosenki „Can you play football ?”

CELE:

Uczeń

  • określa możliwości i umiejętności wykorzystując strukturę “I can ...” i „I can’t ...”
  • rozpoznaje i nazywa rodzaje dyscyplin sportowych
  • pisze nazwy dyscyplin sportowych
  • czyta rymowankę
  • śpiewa piosenkę i naśladuje czynności z piosenki
  • słucha i rozpoznaje nazwy czynności
  • rozwija wrażliwość muzyczną

METODY: komunikacyjna, TPR – reagowanie całym ciałem, gry i zabawy z kartami obrazkowymi, wykorzystanie piosenki

 

FORMY PRACY: praca z całą klasą, praca indywidualna

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: podręcznik i ćwiczenia „Stardust II”, karty obrazkowe i wyrazowe, nagranie z piosenką „Can you play football?”, plansza do gry Bingo, pionki – jadalne kółeczka Cheerios

 

PRZEBIEG  LEKCJI

 

I WSTĘP – ROZGRZEWKA JĘZYKOWA

Dzieci utrwalają nazwy dyscyplin sportowych – Sports activities. Nazwy dyscyplin sportowych znajdują się na tablicy: rollerblade, play football, play basketball, skateboard, skip, ride a bike

  • Nauczyciel gra z dziećmi w grę “Names”. Wręcza sześciorgu dzieciom po jednej karcie przedstawiającej czynność i prosi, aby wyszły na środek sali i pokazały pozostałym swoje karty. Nauczyciel wypowiada nazwę jednej czynności i wskazuje ucznia, którego zadaniem jest powiedzieć, kto trzyma kartę z .odpowiednim rysunkiem. Jeśli uczeń odpowie poprawnie, teraz on dostaje kartę i gra toczy się dalej. Modyfikacja – nauczyciel sam wypowiada imię ucznia trzymającego kartę i wskazuje innego, który ma nazwać przedstawioną czynność. Po zakończeniu gry karty wędrują na tablicę.

II ŚPIEWANIE PIOSENKI ZAWIERAJĄCEJ STRUKTURY „CAN” I „CAN’T”

  • Dzieci poznają strukturę „I can... / I can’t”. Nauczyciel na przykładzie uczennicy, która demonstruje umiejętność skakania na skakance objaśnia użycie zwrotu „I can...”. Zapis na tablicy:
    I can ... – Potrafię ...

    I can’t ... – Nie potrafię ...

    I can ............. and I can ............ but I can’t ................   .

    Uczniowie zgodnie z zapisanym na tablicy schematem układają ustnie zdania
    o tym, co potrafią i czego nie potrafią robić. Używają nazw dyscyplin sportowych. Następnie nauczyciel wręcza kilkorgu dzieciom karty z napisami: I, can, ‘t, i nazwami czynności. Prosi ich o ustawienie się w takiej kolejności, żeby powstały poprawnie zbudowane zdania.
  • Śpiewanie piosenki „Can you play football? Obejrzenie obrazków. Odpowiadanie na pytania: „Who’s this?  What’s he doing?  What’s she doing?
    Objaśnienie nowych słówek i zwrotów – prezentacja za pomocą gestów
    i ruchu:
    Wobble to the left / right!

    Stand tall!

    Don’t fall!

    Dip! Flip! Zip!
  • Słuchanie nagrania – słowa piosenki znajdują się na str. 45 w podręczniku. Zapoznanie się z melodią, tytułem i treścią
    Jaki tytuł nosi piosenka?

    Kto śpiewa każdą zwrotkę i refren?

    Co potrafią bohaterowie a czego nie potrafią? – Zeeta can ... , Zap can ... ,

    Robodog can’t ... .
  • Śpiewanie piosenki z gestami i ruchami jej towarzyszącymi.
    Dip, flip, zip!
    – klaskanie

    Wobble to the left / right!
    – kołysanie się w lewo i w prawo

    Stand tall!
    – wyprostowana sylwetka

    Don’t fall!
    – gest zakazu

    Come on!
    – gest przywołujący

    Let’s go now!
    – marsz w miejscu
  • Śpiewanie piosenki z podziałem na role – Children, Zap, Zeeta, Robodog

III CZYTANIE I PISANIE NOTATKI Z TABLICY – uzupełnianie luk w zdaniu

 

IV SŁUCHANIE (zeszyt ćwiczeń s. 3) – dzieci słuchają, rozpoznają nazwy czynności i numerują obrazki. Nauczyciel sprawdza odpowiedzi wraz z całą klasą.

 

V GRA W BINGO – uczniowie otrzymują plansze z 6 polami, na których są nazwy dyscyplin sportowych oraz  3 jadalne kółeczka Cheerios. Wybierają 3 dyscypliny i ołówkiem zaznaczają na nich „V”. Nauczyciel losowo wybiera karty obrazkowe. Uczniowie układają kółeczka na wybranych przez siebie polach. Wygrywa ten, kto pierwszy ułoży 3 kółeczka i powie: „Bingo!”

 

VI ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ – zaśpiewanie piosenki; zadanie pracy domowej (zeszyt ćwiczeń, ćw. 2 s. 37 ), która polega na zapisywaniu słów i łączeniu wyrazów z odpowiadającymi im obrazkami.

                                                

Tekst  piosenki  „Can you play football?”

 

Can you play football?

Can you skip?

Can you skateboard?

Dip! Flip! Zip!

 

Wobble to the left! Stand tall!

Wobble to the right! Don’t fall!

Come on, let me show you how,

Come on, come on, let’s go now!

 

I can play football.

I can skip.

I can skateboard.

Dip, flip, zip!

 

Wobble to the left ...

 

I can’t play footbal.

I can’t skip.

I can’t skateboard.

Dip, flip, zip!

 

Opracowała: Małgorzata Mystkowska

Zarejestruj się lub zaloguj aby przeczytać pełen artykuł.
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.