Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie

Rozróżnianie i budowanie kompozycji plastycznych na płaszczyźnie

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2009-05-29 19:56:38
Autor: Joanna Ciołak

«Rozróżnianie i budowanie kompozycji plastycznych» — przykładowy temat lekcji plastyki w klasie IV. Scenariusz ten może być wykorzystany na lekcję powtórzeniową. Rozwija umiejetności kompozycyjne uczniów.

Temat lekcji: Rozróżnianie i budowanie kompozycji plastycznych na płaszczyźnie

Cele lekcji:

Uczeń:

  • Umie wyjaśnić pojęcie kompozycja.
  • Wskazuje na rodzaje rytmów w pracach plastycznych.
  • Wykonuje kompozycie rytmiczną.
  • Rozpoznaje i nazywa kompozycje otwarte i zamknięte.
  • Wymienia różnice między kompozycją otwartą a zamkniętą.
  • Rozpoznaje kompozycje symetryczne na płaszczyźnie i przestrzeni.
  • Tworzy obrazy symetryczne jednoosiowe i wieloosiowe.
  • Wyjaśnia pojęcia: kompozycja statyczna, kompozycja dynamiczna.
  • Obserwuje postać w ruchu i bezruchu.
  • Wskazuje na przykłady układów statycznych i dynamicznych sztuce.
  • Tworzy statyczne i dynamiczne kompozycje plastyczne.
  • Rozwija umiejętności kompozycyjne.

Środki dydaktyczne: przykłady prac plastycznych, podręcznik, karta ćwiczeń, prezentacja multimedialna, krzyżówka.

Materiały i przybory: kredki,

Metody: pogadanka, prezentacja, praca własna.

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.

Przebieg lekcji:

1. Czynności organizacyjne.
2. Powtórzenie wiadomości o kompozycji i jej rodzajach.

  • Krzyżówka

3. Poszukiwanie przykładów kompozycji w najbliższym otoczeniu (np. układ domów w osiedlu mieszkaniowym, ustawienie ławek w klasie, kompozycja ubioru, kompozycja kanapki itp.)            
4. Podanie tematu lekcji: Rozróżnianie i budowanie kompozycji plastycznych na płaszczyźnie.
5. Prezentacja multimedialna„Kompozycje plastyczne”

  • Uczniowie rozpoznają i nazywają prezentowane kompozycje plastyczne.

6. Ćwiczenia — autorzeźba.

  • Człowiek w pozycji statycznej.
  • Człowiek w pozycji dynamicznej.

7. Obserwacja i określanie kompozycji otrzymanych prac.

  • Uczniowie wklejają swoje kompozycje w odpowiednie miejsce tworzonego w czasie lekcji plakatu o rodzajach kompozycji plastycznych.

8. Ćwiczenia poobserwacyjne — budowanie i nazywanie rodzajów kompozycji (karta ćwiczeń)

  • Polecenie 1. Dokończ rysunki i napisz, jaki tworzą rytm.
  • Polecenie 2. Dorysuj brakujące elementu, tak aby powstał układ symetryczny.
  • Polecenie 3. Znając cechy kompozycji statycznej i dynamicznej, zbuduj oba układy (mając do dyspozycji 4 linie i 2 kwadraty) i pokoloruj.

9. Ocena pracy uczniów na lekcji.
10. Ewaluacja.

Opracowała: Joanna Ciołak


Powrót | Do góry

Pliki do pobrania

Zaloguj się

, aby dodać komentarz.