Wielu uczniów ma problemy z poprawną pisownią. Aby wspomóc naukę ortografii w kl. II- III napisałam i realizowałam program ortograficzny pt. Wędrówki z Zuzią i Maxem. Chciałabym zaprezentować jeden ze scenariuszy zajęć, dzięki którym dzieci poprzez zabawę utrwalały pisownię wyrazów zó i u.
Temat: Utrwalenie pisowni wyrazów z ó i u- zabawy ortograficzne
Cele:
- Uczeń ćwiczy percepcję słuchową.
- Utrwala pisownię wyrazów z ó i u.
- Poznaje zasady gry ortograficznej- scrabble.
- Ćwiczy umiejętność sprawdzania pisowni wyrazów w słowniczku ortograficznym.
- Ćwiczy pamięć wzrokową.
- Wyrabia czujność ortograficzną.
Metody: słowna, oglądowa, ćwiczeniowa, gra dydaktyczna
Formy pracy: praca indywidualna, praca w parach, praca zespołowa
Pomoce dydaktyczne: słowniczki ortograficzne, kartoniki z wyrazami, szary papier w kształcie walizki, ilustracje z wyrazami będącymi rozwiązaniem zagadek, zagadki, maskotka Zuzia
Przebieg zajęć:
1. Zabawa wyrazami.
Dzieci stoją w kole. Nauczyciel rzuca piłkę do każdego dziecka wymawiając jedną sylabę. Zadaniem dziecka jest dokończenie wyrazu zaczynającego się tą sylabą i mającego w sobie głoskę u.
2. Pomóżcie Zuzi
Zuzia, malutka jaszczurka, wybiera się w daleką podróż. Chce zabrać ze sobą walizkę, do której włoży przydatne rzeczy. Może jednak zabrać tylko te, które w swojej nazwie mają ó. Zadaniem uczniów jest ustalenie, jakie rzeczy może zabrać Zuzia. (Wyrazy znajdują się na karteczkach przepiętych do tablicy. Uczniowie ustalają pisownię poszczególnych wyrazów, uzupełniają je i wkładają wyrazy z ó do walizki).
- r…żowa bluzka
- sp…dnica
- kom…rka
- kosz…la
- kapel…sz
- szczoteczka do zęb…w
- oł…wek
- b…ty
- kurtka
- pi…ro
- dł…gopis
- ż…łte spodnie
3. Rozwiązywanie zagadek
Podczas podróży Zuzia układała zagadki. Spróbujcie je rozwiązać. (Na tablicy są prezentowane ilustracje z podpisami, będące rozwiązaniem zagadek). Uzasadnianie pisowni wyrazów.
Ogrodowa - w ogrodzie.
Dzika - woli pole.
Nie gryzie, nie bodzie,
Ale wbija kolec. (róża)
Liżesz go, jak kotek.
W czystej dłoni trzymasz.
A ten mały przysmak
zimę przypomina. (lód)
Czarna strzała- muchy łapie.
Lepi gniazdo przy okapie.
Jeśli nagle obniża loty
- przyjdą chmury, przyjdą słoty. (jaskółka)
Chcesz popływać po jeziorze?
Z wiatrem iść w zawody możesz.
Gdy ma żagiel albo wiosła,
będzie cię po fali niosła. (łódka)
Długi jak jaszczurka
w zielonej koszuli.
Nie lubi się wspinać,
do ziemi się tuli. (ogórek)
Kopią ją w kopalni
a kupują w sklepie.
Z nią każda potrawa
smakuje nam lepiej. (sól)
4. Gra w scrabble.
Zuzia podczas wyjazdu poznała przyjaciela - Maksa, który zaproponował jej grę w scrabble. Zasady gry.
- Uczniowie dobierają się parami.
- Należy wymyślić lub wybrać ze słownika ortograficznego wyraz składający się z parzystej liczby liter , ale nie mniejszej niż z 6 liter. Jest to wyraz podstawowy.
- Zadanie polega na wyszukiwaniu i zapisywaniu na zmianę przez uczestników gry nowych wyrazów, zawierających literę z wyrazu podstawowego.
- W każdym z wpisywanych wyrazów musi wystąpić ó.
Zasady punktacji:
a. za każdy poprawnie ułożony wyraz - 1 punkt
b. za wyjaśnienie pisowni ułożonego wyrazu - 1 punkt
Wygrywa ta osoba, która nazbiera najwięcej punktów.
5. Gra w bingo.
Dzieci otrzymują kartki w kształcie kwadratu. Kwadrat dzielą na 9 identycznych pól. Po ustaleniu wyrazów z ó, które wystąpiły na zajęciach wpisują je w dowolne pola. Nauczyciel wymienia te wyrazy, a uczniowie je wykreślają. Ta osoba, której uda się skreślić trzy wyrazy w rzędzie pionowym, poziomym lub na skos - wygrywa.
Literatura:
- Barbara Lewandowska - Tysiąc zagadek. KAW Białystok 2000
Opracowała: Marzanna...







, aby dodać komentarz.