Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie
Zarejestruj się lub zaloguj aby przeczytać pełen artykuł.

Gil - ptaszek zimowy

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2009-05-24 22:30:06
Autor: AGNIESZKA GAŁEK

Przedstawiam scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy pierwszej.

data: 02.03.2007

ośrodek tematyczny: Pożegnanie zimy

temat: Gil - ptaszek zimowy

prowadząca: Agnieszka Gałek

cele ogólne:

  • poszerzenie wiadomości dotyczących gila- jego zwyczajów i przysmaków
  • wzbogacenie słownika uczniów
  • doskonalenie umiejętności pisania w liniaturze
  • doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 20
  • wdrażanie do pracy w grupie

cele operacyjne:

  • rozpoznaje gila po opisie
  • porządkuje zdania z rozsypanki wyrazowej opisującej gila
  • wzbogaci wiadomości dotyczące gila
  • starannie przepisze tekst w liniaturze uzupełniając luki
  • dodaje i odejmuje w zakresie 20
  • rozwiąże zadanie tekstowe według poznanego schematu (wiem, pytam, liczę, odpowiadam)
  • zgodnie współpracuje w grupie

metody:

  • czynna
  • poglądowa
  • zadaniowa
  • problemowa
  • zabawowa

formy pracy:

  • zbiorowa
  • zespołowa
  • indywidualna

środki dydaktyczne:

  • rozsypanka wyrazowa z opisem gila
  • plansza ilustrująca wielkość gila w stosunku do człowieka
  • ilustracje gila (samca i samiczki)
  • kartoniki z działaniami i przysmakami gila
  • ilustracje owoców jarzębiny, klonu, jesionu

Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie do tematu zajęć- rozsypanka wyrazowa (praca w grupach)

  • Jest to niewielki ptak. Na łepku ma czarne piórka, które przypominają czapkę. Dziób jest krótki i gruby.
  • Ten ptaszek ma siwy grzbiet, a jego brzuszek jest czerwony lub brązowo-różowy. Jego ogon i skrzydełka są czarne.

Prezentacja wykonanego zadania na tablicy, odczytanie ułożonego opisu w całości, odgadnięcie przez dzieci nazwy ptaka.

 

2. Wysłuchanie informacji o życiu gila (wykorzystanie ilustracji).

Plansza ilustrująca wielkość gila w stosunku do człowieka

  • Gile zamieszkują lasy wszelkich typów, ale przede wszystkim bory szpilkowe i mieszane, poza tym zakrzewione parki, sady i cmentarze. Przylatują także do karmników. W Polsce gniazdują niezbyt licznie. Dopiero na jesieni pojawiają się gile przelotne z północy i wschodu, więc do kwietnia w lasach, parkach i ogrodach jest ich bardzo dużo.
  • Wzrost udziału drzew szpilkowych w lasach, moda na sadzenie iglaków w parkach i ogrodach oraz rozwój wysokich zbiorowisk roślinnych na skrajach lasów przyczyniły się zapewne do zwiększenia liczebności gila.
  • Niezwykła ufność gila wobec ludzi (mała płochliwość) ułatwiła mu osiedlenie się w miastach, w których obecnie coraz częściej się go spotyka.
  • Gil ma w policzkach kieszenie, w których może gromadzić spore ilości pożywienia. Dzięki temu nie musi się uganiać bez ustanku za pokarmem dla piskląt (może sobie pozwolić nawet na półgodzinne przerwy). Oboje rodzice karmią młode wstępnie przetrawioną papką złożoną z ziaren i owadów; „przygotowują” ją właśnie w policzkach. Wiele par tego gatunku przebywa razem również zimą i możliwe nawet, że ich związek trwa całe życie.
  • Śpiew gila jest stosunkowo cichy, toteż łatwo go w rozgwarze ptasiego koncertu nie usłyszeć. Śpiewa również samica, co nie jest wśród ptaków zjawiskiem częstym.

3. „Co lubi gil”- zagadka matematyczna (dodawanie i odejmowanie w zakresie 20).

Każda z wcześniej powieszonych fotografii ma przyklejoną w rogu cyfrę 8 oraz 17. Obok n-el przyczepia kartoniki z działaniami (z drugiej strony nazwa przysmaku dla gila).  Zadaniem dzieci jest wybór tylko tych działań, których wynik wynosi 8 lub 17.


Działania:

17 – 3 = __  ojojoj, 14 – 6 = __  owoce jarzębiny, 5 + 1 + 2 = __  owoce klonu,

3 + 4 = __  ojojoj, 5 + 5 + 5 = __  ojojoj, 0 + 17 = __  pączki drzew,

20 – 3 = __  owoce jesionu, 5 + 2 + 10 + = __  dobre odmiany jabłek,

18 – 8 – 2 = __  gruszki (Williama), 20 – 5 – 1 = __  ojojoj

 

4. Przepisanie do zeszytów w linie wybranych informacji o gilu (zapisana wcześniej notatka na tablicy).

Luki samodzielnie uzupełniają uczniowie.

Gil to niewielki .................... Na łepku ma ................. piórka, które przypominają czapkę. Jego .................. jest czerwony lub brązowo-................... Ma siwy grzbiet, czarne skrzydła i ogon.

Pod spodem dzieci wykonują ilustrację gila.

 

5. Rozwiązywanie prostych zadań tekstowych.

 

6. Podsumowanie zajęć- ocena pracy dzieci.


Opracowała: Agnieszka...

Zarejestruj się lub zaloguj aby przeczytać pełen artykuł.
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.