Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie
Zarejestruj się lub zaloguj aby przeczytać pełen artykuł.

How not to get lost (in London)? czyli jak nie zgubić się (w Londynie)?

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2009-05-24 18:59:56
Autor: Elżbieta Simkiewicz

Przedstawiam konspekt zajęć otwartych z języka angielskiego w klasie VI.

Temat lekcji: „How not to get lost (in London)?” czyli jak nie zgubić się (w Londynie)?

Klasa: VI

Czas trwania lekcji: 45 minut

Cele lekcji:

  • Pytanie o drogę
  • Wskazywanie drogi
  • Określanie lokalizacji miejsc i budynków w mieście
  • Praca z mapą

Cele operacyjne:

  • Powtórzenie nazw miejsc i budynków w mieście
  • Powtórzenie przyimków miejsca takich jak: in front of, behind, opposite, next to, near
  • Utrwalenie pytania o lokalizacje miejsca lub budynku: Where`s the bookshop?
  • Określanie położenia budynku lub miejsca w mieście
  • Wprowadzenie i utrwalenie pytania o drogę
  • Wprowadzenie i utrwalenie czasowników, za pomocą których wyjaśniamy drogę
  • Ćwiczenie umiejętności wskazywania drogi do jakiegoś miejsca

Umiejętności językowe:

  • słuchanie
  • mówienie
  • pisanie

Metody:

  • burza mózgów
  • elementy dramy (scenki sytuacyjne)
  • metoda komunikacyjna

Pomoce dydaktyczne:

  • podręcznik Sky 2
  • karty z nazwami miejsc w mieście na tablicy
  • mapy miasta
  • płyta CD Sky 2 z dialogami

Przebieg lekcji:

1. Powitanie gości i uczniów

2. Przedstawienie celów lekcji

3. Warm-up czyli rozgrzewka, wprowadzenie do tematu

  • nauczyciel podnosi do góry mapę jakiegoś miasta i prosi uczniów o przypomnienie słowa „mapa” po angielsku
  • nauczyciel pyta po angielsku, w jakich sytuacjach najczęściej potrzebujemy takiej mapy – uczniowie starają się odpowiedzieć również po angielsku
  • na tablicy znajdują się 24 karty z nazwami miejsc i budynków w języku polskim - uczniowie podają odpowiedniki tych wyrazów w języku angielskim, po czym nauczyciel odwraca każdą z tych kart – na odwrocie są nazwy angielskie

POLICE STATION - POSTERUNEK POLICJI

TOWN HALL - RATUSZ

GARDEN CENTRE - SKLEP OGRODNICZY

CHEMIST - APTEKA

HAIRDRESSER -FRYZJER

BANK - BANK

RAILWAY STATION - STACJA KOLEJOWA

POST OFFICE - POCZTA

GALLERY - GALERIA

MUSEUM - MUZEUM

COMPUTER SHOP - SKLEP KOMPUTEROWY

RECORD SHOP - SKLEP MUZYCZNY

CAFE - KAWIARNIA

RESTAURANT - RESTAURACJA

PLAYGROUND - PLAC ZABAW

PET SHOP - SKLEP ZOOLOGICZNY

CAR PARK - PARKING

BUS STOP - PRZYSTANEK AUTOBUSOWY

SWIMMING POOL - PŁYWALNIA

NEWSAGENT - KIOSK

BOOKSHOP - KSIĘGARNIA

LIBRARY - BIBLIOTEKA

HOSPITAL - SZPITAL

KINO - CINEMA

  • nauczyciel przypina na tablicy dużą mapę miasta i pyta uczniów o lokalizację różnych budynków- uczniowie podają przy jakiej ulicy znajduje się dany budynek, oraz jak jest on położony względem innych miejsc

4. Wprowadzenie nowego słownictwa, potrzebnego do wskazywania drogi

  • Uczniowie otwierają podręczniki na stronie 81 /ćwiczenie 4
  • Nauczyciel włącza początek rozmowy i prosi uczniów o powtórzenie pytania o drogę, które zadał John.
  • Nauczyciel zapisuje pytanie na tablicy – EXCUSE ME. CAN YOU TELL ME THE WAY TO (THE RECORD SHOP)? – uczniowie kilkakrotnie powtarzają nową strukturę, podstawiając nazwy różnych miejsc i budynków, wskazanych przez nauczyciela.
  •  Uczniowie dostają na kartach pracy nowe czasowniki, których znaczenie wyjaśniają obrazowo przy pomocy mapy:

Go up this street / road

Go down this street / road

Go straight ahead

Go past (the bank)

Turn left into (Silver Street)

Turn right into (King Street)

Turn left / right at the corner

(The cinema) is on your left / right

  • Uczniowie otrzymują tekst rozmowy pomiędzy Johnem i kobietą, patrząc na mapę w podręczniku i słuchając nagrania w całości, uzupełniają luki w tekście nowo poznanymi wyrażeniami. (Załącznik 1)

John is at the bus stop ______ Bond Street.

John: Excuse me. Can you tell me the way to the record shop, ____________ ?

Woman: Sure. _________ _________ Bond Street, __________ the chemist on your __________ and ____________  ____________ into London Road.

John: ____________ into London Road. OK.

Woman: ____________  _____________ London Road _____________ the newsagent and the police station.

John: ___________ the newsagent and the police station. OK.

Woman: Yes, and ____________  ____________ into King Street. The record shop is ___________  _____________  _____________.

John: _________  ____________  ___________.

Woman: Yes, it`s ____________  _________ the post office.

John: Oh. OK. ________________.


  • Uczniowie otrzymują tekst kolejnej rozmowy. Tym razem patrzą na mapę i samodzielnie uzupełniają tekst. Następnie odsłuchują nagranie i sprawdzają poprawność swoich odpowiedzi. (Załącznik 1)

 

Sally is in front of the station in Station Road.

Sally: _____________   _________ . Can you tell me the way to the cinema, please?

Boy: Sure. _____________  ___________  Station Road and ____________  ___________ into London Road.

Sally: __________ into London Road. OK.

Boy: Go _________  __________  past three shops and the cinema is ________   __________   ____________.

Sally: Oh, OK.

Boy: It`s ______________ the town hall.

Sally: thanks.

 

5. Uczniowie w parach czytają dialogi.

  • Uczniowie słuchają dwóch kolejnych dialogów i śledzą mapę. Ich zadaniem jest odgadnąć jakie budynki kryją się pod literami B i A.

6. Utrwalenie nowego materiału.

  • Uczniowie pracują w parach. Ich zadaniem jest wskazać drogę do danego miejsca na mapie. Uczniowie odgrywają  scenki  przy mapie na tablicy. (Załączniki 2 i 3 )

7. Praca domowa

  • Strona 77 z zeszytu ćwiczeń. Wytłumacz jak dojść z twojego domu do szkoły. Pomocniczo naszkicuj sobie mapkę, a następnie napisz objaśnienia.


Opracowała: mgr Elżbieta Simkiewicz


Zarejestruj się lub zaloguj aby przeczytać pełen artykuł.
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.