Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie

Are Men from Mars and Women from Venus?

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2009-05-23 21:52:18
Autor: Anna Bugajska

Lekcję, której konspekt prezentuję, przeprowadziłam w bieżącym roku szkolnym, jako lekcję koleżeńską. Przygotowując zajęcia, starałam się tak dobrać tematykę, aby w jak największym stopniu zaangażować młodzież w ich przebieg. Osiągnęłam swój cel.Temat okazał się strzałem w dziesiątkę:) Przedstawiam zatem konspekt mając nadzieję, że komuś z Państwa się spodoba i posłuży, jako pomoc w przygotowaniu zajęć o podobnej tematyce.

I Poziom: intermediate (II klasa LO)
II Czas trwania lekcji: 45 min.
III Temat: Are Men from Mars and Women from Venus?
IV  Cele lekcji:
  • rozwój sprawności mówienia i słuchania ze zrozumieniem;
  • kształtowanie i doskonalenie umiejętności z zakresu rozumienia tekstu czytanego;
  • rozwój słownictwa z zakresu tematycznego: Człowiek, Życie Rodzinne i Towarzyskie;
  • doskonalenie umiejętności działania w zespole
V Materiały i pomoce dydaktyczne:
  • kserokopie z ćwiczeniami przygotowanymi przez nauczyciela
  • płyta DVD; odtwarzacz DVD (lub komputery z dostępem do internetu, o ile jest możliwość przeprowadzenia zajęć w pracowni komputerowej)
VI Techniki i metody nauczania:
  • burza mózgów;
  • czytanie tekstu z podziałem na role;
  • dyskusja w oparciu o tekst oraz obejrzany filmik;
  • praca indywidualna i grupowa nad ćwiczeniami przygotowanymi przez nauczyciela
VII Treści z podstawy programowej:
  • tematyka wprowadzanego słownictwa: rodzina, zainteresowania kobiet i mężczyzn, problemy rodzinne, rozwody, podział ról w rodzinie, randki;
  • funkcje językowe– wyrażanie domysłów, przypuszczeń, opinii wraz z argumentacją; prowadzenie rozmowy; opisywanie rysunków;
  • rozwijanie w uczniach postawy ciekawości, otwartości i kreatywności
VIII Osiągnięcia:

   Uczeń:
  • doskonali umiejętność rozumienia tekstu czytanego i słuchanego, potrafi wyodrębnić główną myśl tekstu;
  • stosuje poznane słownictwo i struktury gramatyczne w nowych kontekstach tematycznych;
  • ćwiczy wymowę poprzez czytanie tekstu i jego właściwą intonację, jak również poprzez wypowiadanie się na określony temat.
IX Przebieg lekcji:

1. Wprowadzenie– powitanie, sprawdzenie obecności, podział uczniów na grupy (dziewczęta i chłopcy pracują w oddzielnych grupach 4-5 osobowych)

2. Rozgrzewka:
Nauczyciel rozdaje uczniom zestaw kserokopii z materiałami. Następnie prosi o opis obrazków znajdujących się na jednej z kserokopii (obrazki przedstawiają śmieszne sytuacje z życia kobiet i mężczyzn) oraz o próbę odgadnięcia tematu zajęć. Po ustaleniu, iż mowa będzie o kobietach i mężczyznach, nauczyciel rysuje na tablicy tabelę składającą się z 2 kolumn o nagłówkach: 'women/men' prosząc  grupki dziewcząt o zastanowienie się nad 5 skojarzeniami, które pierwsze przychodzą im do głowy,  kiedy myślą o mężczyznach, a grupy chłopców– nad 5 słowami, wyrażeniami kojarzącymi się im w pierwszej kolejności z kobietami. Następnie nauczyciel prosi jednego chłopca i jedną dziewczynę o podejście do tablicy i przedstawienie odpowiednio tych skojarzeń. Nauczyciel pyta czego uczniowie zauważają więcej– różnic, czy podobieństw, a następnie zamieszcza temat lekcji na tablicy i pyta czy znajome jest im powiedzenie zawarte w treści tematu. Komunikuje również, iż pod koniec zajęć, po zebraniu dostatecznych ilości informacji, uczniowie będą mieli za zadanie odpowiedzieć na to pytanie.

3. Uczniowie pracują z tekstem– nauczyciel prosi 3 uczniów do odczytania go na głos z podziałem na role (narrator, Elaine i Roger). Tekst pt.”The Differences Between Men and Women«, w wersji skróconej i zmodyfikowanej przez nauczyciela, pochodzi ze strony  www.tysknews.com
Po przeczytaniu tekstu i wyjaśnieniu słownictwa, nauczyciel prosi uczniów o odpowiedź na pytanie: What difference (s) between men and women is/are presented in the text?

4. Uczniowie oglądają krótki film ukazujący różnice między kobietami i mężczyznami. (Bruno Bozzetto — Men vs Women The Differences, który łatwo można odszukać w internecie).W czasie oglądania mają zwrócić uwagę na przedstawione w nim różnice, które następnie prezentują w czasie rozmowy z nauczycielem.

5. Nauczyciel prosi uczniów o przygotowanie w grupach ćw. 3 str 112 pochodzącego z podręcznika Inside Out, wyd. MACMILLAN HEINEMANN, poziom– intermediate. Ćwiczenie polega na dokańczaniu zdań na temat kobiet i mężczyzn. Tutaj znów chłopcy dokańczają zdania na temat kobiet, a dziewczyny– na temat mężczyzn. Po sprawdzeniu ćwiczenia, nauczyciel wraca do tematu lekcji, prosząc o odpowiedź na pytanie w nim zamieszczone. Uczniowie pracują w grupach, po czym przedstawiają swoje opinie i argumenty.

6. Zadanie pracy domowej.
Nauczyciel wyjaśnia, iż zadaniem domowym będzie sporządzenie krótkiego tekstu użytkowego (zad. typu maturalnego), a dokładniej ankiety na temat tego co kobiety i mężczyźni myślą naprawdę. W ankiecie uczniowie mają zadać następujące pytania:
  • czy uważasz, że małżeństwo jest idealnym związkiem 2 osób (poproś o uzasadnienie) ;
  • czy uważasz, że kobiety i mężczyźni mają/powinni mieć te same prawa (poproś o uzasadnienie);
  • jak czułbyś się/czułabyś cię gdyby Twój partner/partnerka zapomniał / -a o Twoich urodzinach;
  • jaki powinien być idealny partner/partnerka (poproś o podanie min. 3 cech)
Ankieta może stanowić element rozgrzewki lekcji następnej, w czasie której uczniowie (w podziale: dziewczyny vs chłopcy) będą odpowiadać na pytania w j. angielskim i być może uzupełnią konkluzje z powyższej lekcji.
 
Opracowała: ANNA BUGAJSKA
(ZSP nr 1 w DĄBROWIE TARNOWSKIEJ)
 

Powrót | Do góry
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.