Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie
Zarejestruj się lub zaloguj aby przeczytać pełen artykuł.

Lekcja powtórzeniowa o sztuce baroku i klasycyzmu

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2009-05-23 16:08:40
Autor: Grażyna Tarkowska

Scenariusz lekcji powtórzeniowej o sztuce baroku i klasycyzmu dla klasy III gimnazjum pod kątem hospitacji diagnozującej z uwzględnieniem standardów egzaminacyjnych.

Temat: Powtórzenie i utrwalenie wiadomości o sztuce Baroku i Klasycyzmu

Cel główny: Powtórzenie i utrwalenie wiadomości o sztuce Baroku i Klasycyzmu.

Cele pośrednie:

  • Czytanie tekstów i rozumienie ich treści  na poziomie dosłownym.
  • Wyszukiwanie informacji zawartych w tekstach i ilustracjach.

Cele operacyjne:

Uczeń wie:

  • jakie jest pochodzenie nazwy „ Barok"
  • jakie elementy architektoniczne ze sztuki starożytnej Grecji i Rzymu wykorzystano w budowlach Baroku i Klasycyzmu

Uczeń umie:

  • na osi czasowej oznaczyć czas trwania Baroku i Klasycyzmu
  • scharakteryzować architekturę, rzeźbę oraz malarstwo Baroku i Klasycyzmu.

Uczeń potrafi:

  • podać przykłady zabytków architektury sakralnej i świeckiej
  • wymienić nazwiska malarzy , rzeźbiarzy barokowych i ich dzieła
  • spośród zaprezentowanych zabytków architektury odróżnić pochodzące z okresu Baroku i Klasycyzmu

Forma pracy: zbiorowa, indywidualna

Metody pracy: praca z tekstem, pokaz, pogadanka

Środki dydaktyczne: reprodukcje rzeźb, architektury, malarstwa, teksty, karty pracy.

Czas trwania: 1 godzina lekcyjna

Przebieg lekcji:

1. Powitanie. Sprawy organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.

2. Część właściwa.

  • Podanie tematu; Powtórzenie i utrwalenie materiału o sztuce Baroku i Klasycyzmu.
  • Nauczyciel rozdaje wszystkim uczniom teksty od I do V oraz karty pracy do tych tekstów. Każdy uczeń otrzymuje 4 kolorowe kartki z oznaczeniem literowym A,B,C,D.
  • Praca uczniów z tekstem I (Barok w architekturze). Zadaniem uczniów jest przeczytanie tekstu I i wyszukanie treści stanowiących odpowiedź do zadań:

Barok jako styl narodził się we Włoszech w:

A. XIII wieku
B. XVI wieku
C. X wieku
D. XIV wieku

Niezwykła, dziwaczna perła jest oznaczeniem dla słowa:

A. tympanon
B. fasada
C. barocco
D. flankowanie

Architektura barokowa ukierunkowana była na:

A. przepych i monumentalność
B. umiar i oszczędność form
C. symetrię i rytm
D. brak ozdób

Elementami architektonicznymi zaczerpniętymi ze sztuki starożytnej Grecji i Rzymu były:

A. kopuły
B. kolumny i falujące gzymsy
C. kręte schody
D. duże okna

Trwałymi ozdobami we wnętrzach kościołów były:

A. nagrobki
B. złocenia
C. figury apostołów
D. nagie figurki dzieci tzw. putta

Naczelnymi cechami w architekturze Baroku były:

A....

Zarejestruj się lub zaloguj aby przeczytać pełen artykuł.
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.