Przedstawiam konspekt lekcji przyrody dla klasy VI szkoły podstawowej rozpoczynającej omawianie tematyki: Bezkręgowce lądowe.
Cele:
Uczeń:
- opisuje budowę zewnętrzną dżdżownicy,
- omawia czynności życiowe dżdżownicy,
- tłumaczy sposób poruszania się dżdżownicy,
- omawia cechy umożliwiające dżdżownicy życie w glebie,
- wyjaśnia znaczenie dżdżownic.
Metody:
- praca zbiorowa i grupowa.
Formy pracy:
- praca z tekstem,
- obserwacja,
- dyskusja.
Środki dydaktyczne:
- okazy naturalne,
- film pt.: „Bezkręgowce",
- tablica dydaktyczna „Pierścienice",
- „Przewodnik roślin i zwierząt" - MULTICO Oficyna Wydawnicza,
- podręcznik,
- zeszyt ćwiczeń,
- lupy.
Przebieg lekcji:
I Faza wstępna
1. Czynności organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematyki ostatniej lekcji („Utrwalenie wiadomości o kręgowcach"). Przypomnienie znaczenia pojęcia „kręgowce".
3. Wprowadzenie do lekcji - prezentacja filmu „Bezkręgowce". Sprecyzowanie pojęcia „bezkręgowce". Zapowiedź tematyki lekcji („Dziś poznamy przedstawiciela bezkręgowców - należącą do pierścienic dżdżownicę").
4. Zapis tematu na tablicy.
II Faza realizacji
1. Omówienie środowiska życia dżdżownicy („W jakim środowisku żyją dżdżownice?"; „Jak zachowują się w czasie deszczu? Dlaczego?")
2. Podział uczniów na pięć grup. Podanie celów pracy („Przez bezpośrednią obserwację dowiemy się teraz o budowie zewnętrznej dżdżownicy, sposobie jej poruszania i czynnościach życiowych").
3. Omówienie budowy zewnętrznej dżdżownicy oraz sposobu poruszania się. (Uczniowie w grupach obserwują naturalne okazy dżdżownic,...






, aby dodać komentarz.