Data dodania: 2009-05-22 12:16:26
Przedstawiam konspekt lekcji informatyki w klasie 4a SP5 w Jastrzębiu Zdroju.
Temat: Projektujemy osiedle domków w programie MS Paint.
CELE LEKCJI:
NA POZIOMIE WIADOMOŚCI:
NA POZIOMIE UMIEJĘTNOŚCI:
METODA: wykład połączony z metodą laboratoryjną i instruktażem
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: tablica, zestaw komputerowy + oprogramowanie (program Paint)
PLAN LEKCJI:
1. Czynności wstępne.
2. Zapoznanie uczniów z tematem lekcji i etapami jego realizacji.
3. Uświadomienie uczniom celu lekcji.
4. Realizacja poszczególnych etapów lekcji.
5. Czynności końcowe - powtórzenie wiadomości zdobytych na lekcji.
PRZEBIEG LEKCJI:
1. Podanie tematu lekcji i uświadomienie uczniom celu lekcji.
2. Przypomnienie budowy okna programu PAINT.
3. Wyjaśnienie pojęcia perspektywy (wg Wikipedii) Perspektywa - określenie powszechnie stosowane w architekturze, malarstwie, fotografii w stosunku do konstrukcji obrazu powstałego w wyniku rzutu środkowego. Jest to specyficzny sposób przedstawienia trójwymiarowej przestrzeni na płaszczyźnie, odpowiadający w przybliżeniu obrazowi przestrzeni, jaki tworzy oko ludzkie. Podstawową jej zasadą jest pozorne zmniejszanie się wielkości przedmiotu w miarę oddalania od widza oraz pozorna zbieżność ku horyzontowi wszystkich linii biegnących od oka widza do przedmiotu
4. Wykonywanie ćwiczeń pod kontrolą nauczyciela:
Ćwiczenie 1. Uczniowie rysują domek za pomocą prostokąta, kopiują go i wklejają wielokrotnie za każdym razem zmniejszając jego rozmiar. Wybierają styl przeźroczysty, aby ramka zaznaczonego domku nie zasłaniała innych elementów rysunku.
Ćwiczenie 2. Uczniowie zapisują rysunek w pliku OSIEDLE na pulpicie.
Ćwiczenie 3. Z folderu RYSOWANKI wybierają plik ALEJA z rysunkami drzew. Kopiują dwa drzewa i wklejają do swojej pracy.
Ćwiczenie 4. Uczniowie rysują drogę za pomocą narzędzia krzywej linii tworząc efekt perspektywy (jak na rys. 86 w podręczniku, str. 117-Informatyka 2000, podręcznik dla szkoły podstawowej: kl. IV-VI)
Ćwiczenie 5. Uczniowie dorysowują przejeżdżający droga samochód. Korzystają z narzędzia prostokąt, wielokąt oraz elipsa. Aby koło samochodu miało kształt okręgu, należy w czasie jego rysowania trzymać wciśnięty klawisz SHIFT. Oprócz tego, aby koła samochodu były jednakowej wielkości, należy narysować jedno z nich, a potem je skopiować i wkleić.
Ćwiczenie 6. Uczniowie za pomocą narzędzia zwanego kałamarzem kolorują wszystkie zamknięte elementy rysunku. Następnie zapisują go pod nazwą KRAJOBREAZ OSIEDLA.
5. Na koniec uczniowie przypominają na czym polega efekt perspektywy.
6. Zadanie domowe: Wzorując się na rys.100 ze strony127, uczniowie mają narysować aleję drzew, zachowując efekt perspektywy. Plik zapisują na dyskietce lub wysyłają na swoją pocztę internetową.
Opracowała: Izabela Duk-Bochnak