Przedstawiam konspekt lekcji informatyki w klasie 4a SP5 w Jastrzębiu Zdroju.
Temat: Projektujemy osiedle domków w programie MS Paint.
CELE LEKCJI:
NA POZIOMIE WIADOMOÅšCI:
-
uczeń potrafi wymienić elementy okna programu PAINT
-
uczeń wie jak korzystać z narzędzi programu PAINT
-
uczeń wie co to jest perspektywa
NA POZIOMIE UMIEJĘTNOŚCI:
-
uczeÅ„ potrafi korzystać z figur prostokÄ…ta, kwadratu oraz koÅ‚a do budowania różnych przedmiotów
-
uczeń potrafi kopiować i wklejać elementy zapisane w innym pliku do swojego dokumentu
-
uczeń potrafi zastosować efekt perspektywy w swojej pracy
-
uczeÅ„ potrafi korzystać z narzÄ™dzia zwanego kaÅ‚amarzem do wypeÅ‚niania kolorem obiektów
-
uczeń potrafi zastosować efekt perspektywy
METODA: wykład połączony z metodą laboratoryjną i instruktażem
ÅšRODKI DYDAKTYCZNE: tablica, zestaw komputerowy + oprogramowanie (program Paint)
PLAN LEKCJI:
1. Czynności wstępne.
2. Zapoznanie uczniów z tematem lekcji i etapami jego realizacji.
3. Uświadomienie uczniom celu lekcji.
4. Realizacja poszczególnych etapów lekcji.
5. CzynnoÅ›ci koÅ„cowe - powtórzenie wiadomoÅ›ci zdobytych na lekcji.
PRZEBIEG LEKCJI:
1. Podanie tematu lekcji i uświadomienie uczniom celu lekcji.
2. Przypomnienie budowy okna programu PAINT.
3. WyjaÅ›nienie pojÄ™cia perspektywy (wg Wikipedii) Perspektywa - okreÅ›lenie powszechnie stosowane w architekturze, malarstwie, fotografii w stosunku do konstrukcji obrazu powstaÅ‚ego w wyniku rzutu Å›rodkowego. Jest to specyficzny sposób przedstawienia trójwymiarowej przestrzeni na pÅ‚aszczyźnie, odpowiadajÄ…cy w przybliżeniu obrazowi przestrzeni, jaki tworzy oko ludzkie. PodstawowÄ… jej zasadÄ… jest pozorne zmniejszanie siÄ™ wielkoÅ›ci przedmiotu w miarÄ™ oddalania od widza oraz pozorna zbieżność ku horyzontowi wszystkich linii biegnÄ…cych od oka widza do przedmiotu
4. Wykonywanie ćwiczeń pod kontrolą nauczyciela:
Ćwiczenie 1. Uczniowie rysujÄ… domek za pomocÄ… prostokÄ…ta, kopiujÄ… go i wklejajÄ… wielokrotnie za każdym razem zmniejszajÄ…c jego rozmiar. WybierajÄ… styl przeźroczysty, aby ramka zaznaczonego domku nie zasÅ‚aniaÅ‚a innych elementów rysunku.
Ćwiczenie 2. Uczniowie zapisują rysunek w pliku OSIEDLE na pulpicie.
Ćwiczenie 3. Z folderu RYSOWANKI wybierają plik ALEJA z rysunkami drzew. Kopiują dwa drzewa i wklejają do swojej pracy.
Ćwiczenie 4. Uczniowie rysują drogę za pomocą narzędzia krzywej linii tworząc efekt perspektywy (jak na rys. 86 w podręczniku, str. 117-Informatyka 2000, podręcznik dla szkoły podstawowej: kl. IV-VI)
Ćwiczenie 5. Uczniowie dorysowujÄ… przejeżdżajÄ…cy droga samochód. KorzystajÄ… z narzÄ™dzia prostokÄ…t, wielokÄ…t oraz elipsa. Aby koÅ‚o samochodu miaÅ‚o ksztaÅ‚t okrÄ™gu, należy w czasie jego rysowania trzymać wciÅ›niÄ™ty klawisz SHIFT. Oprócz tego, aby koÅ‚a samochodu byÅ‚y jednakowej wielkoÅ›ci, należy narysować jedno z nich, a potem je skopiować i wkleić.
Ćwiczenie 6. Uczniowie za pomocą narzędzia zwanego kałamarzem kolorują wszystkie zamknięte elementy rysunku. Następnie zapisują go pod nazwą KRAJOBREAZ OSIEDLA.
5. Na koniec uczniowie przypominajÄ… na czym polega efekt perspektywy.
6. Zadanie domowe: Wzorując się na rys.100 ze strony127, uczniowie mają narysować aleję drzew, zachowując efekt perspektywy. Plik zapisują na dyskietce lub wysyłają na swoją pocztę internetową.
Opracowała: Izabela Duk-Bochnak






, aby dodać komentarz.