Jestem nauczycielem bibliotekarzem w Specjalnym Ośrodku Szkolno— Wychowawczym, dzieci i młodzież niepełnosprawna intelektualnie ma bardzo duże problemy z czytaniem ze zrozumieniem, dlatego czytelnictwo jest bardzo słabe. Staram się zachęcać ich do tego, a jednym ze sposobów jest organizowanie konkursów czytelniczych.
SCENARIUSZ KONKURSU CZYTELNICZEGO DLA UCZNIÓW I – III GIMNAZJUM
TERMIN: 30.04. 2009 r. godz. 12.00
PROWADZĄCY: Katarzyna Otorowska
CZAS TRWANIA: 1 GODZINA
CELE:
- Rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci i młodzieży upośledzonej umysłowo w stopniu lekkim.
- Spopularyzowanie utworów Małgorzaty Musierowicz.
- Zachęcanie uczniów do czytelnictwa książek o tematyce dorastającej młodzieży.
DYDAKTYCZNE:
- Utrwalenie wiadomości o bohaterach książki M. Musierowicz „Kłamczucha”.
- Utrwalenie nazwiska autora oraz podstawowych faktów z jego życiorysu.
- Rozwiązywanie krzyżówek, rebusów.
- Rozpoznawanie bohaterów książki po ich opisie.
- Dokańczanie sytuacji jakie wydarzyły się bohaterom.
- Wypisywanie charakterystycznych cech bohaterów książki.
- Alfabetyczne zapisywanie tytułów książek.
WYCHOWAWCZE:
- Kształtowanie postawy koleżeńskiej rywalizacji.
METODY: Aktywizujące – gry i zabawy dydaktyczne.
FORMY: Indywidualna
PRZEBIEG:
1. Przywitanie uczestników konkursu.
2. Losowanie miejsc.
3. Przedstawienie komisji konkursowej.
4. Omówienie regulaminu konkursu.
- Każdy zawodnik otrzymuje siedem kart, na których znajdują się zadania i rozwiązuje je samodzielnie.
- Na każdej karcie napisane jest ile punktów można uzyskać za zadanie, które się na niej znajduje.
- Ilość punktów uzależniona jest od trudności zadania, lub elementów w nim zawartych.
- Na rozwiązywanie zadań przeznaczonych jest 30 minut, po tym czasie, do komisji nie mogą już wpływać żadne rozwiązane zadania.
- Nagrodzone zostaną, trzy osoby z największą ilością punktów.
- Nieprzewidziane są miejsca egzekwio, jeśli znajdą się uczniowie z taką samą liczbą punktów, odbędzie się dogrywka.
5. Rozdanie kopert z zadaniami.
6. Zmagania konkursowe – 30 min.
7. Podsumowanie punktacji.
8. Ogłoszenie zwycięzców.
9. Nagrodzenie zwycięzców odbędzie się na apelu szkolnym.
ZADANIE 1.
Kogo opisują poniższe fragmenty ?
„…Czarne żywe oczy, iskrzące się wesoło zza grubych szkieł, patrzyły z lekka rozbieżnie i z lekka ironicznie. Czarne włosy otaczały jej głowę jak puszysta czapeczka i kończyły się krótkim, grubym warkoczem, ściągniętym gumką. Policzki miała …..różowe, nos spory i zawadiacki, a wyraz jej ust wskazywał na temperament wybuchowy i daleki od łagodności.
Wyglądała na kogoś, kto ma tak zwany charakterek.”
Odpowiedź: ……………………………….
„…wysoki złotowłosy chłopak o szafirowych oczach. Ubrany był w czerwone bermudy i biały sweter, miał rzymski profil i był piękny jak Apollo.”
Odpowiedź: ……………………………….
Był to mały, krępy rudzielec o piegowatej twarzy i bystrych szarych oczach. Ubrany był w granatowy garnitur i białą koszulę, sztywne włosy zaś przyczesane miał w sposób, który bez pudła zdradzał pierwszaka. Jego dłonie były niespodziewanie duże i silne, podobnie jak bary, które rozpierały ciasną marynarkę.
Odpowiedź: ……………………………….
„…okrągła, nieduża blondynka o wesołych niebieskich oczach i skłonnością do tycia.”
Odpowiedź: ………………………………
„…- rudawy myśliciel, nałogowo ogryzający paznokcie, pozbawiony wskutek upadku na rowerze dwóch górnych mlecznych siekaczy……”
Odpowiedź: ………………………………
„Była opaloną, przemądrzałą osobą o długich, lśniących, brązowych włosach i nie domkniętych ustach, …Sposób bycia… wskazywał na dużą pewność siebie, a sposobowi ubierania się nie można było nic zarzucić.
Odpowiedź:...







, aby dodać komentarz.