Przedstawiam kilka konspektów do wykorzystania na zajęciach w świetlicy szkolnej. Są to konspekty zajęć plastycznych, muzycznych, integracyjnych przeznaczone głównie dla dzieci w wieku 7- 10 lat
Miejsce: świetlica szkolna
Czas zajęć: 60 min.
Grupa wiekowa: 7 - 10 lat
Temat: Jesienne drzewo - praca plastyczna.
Cele:
Wiadomości:
- uczeń posiada ogólną wiedzę na temat aktualnej pory roku,
- uczeń zna podstawowe barwy jesieni,
Umiejętności
- uczeń potrafi dokonać analizy własnego samopoczucia,
- uczeń potrafi wykonać pracę plastyczną wg wskazówek nauczyciela,
- potrafi odpowiednio dobrać barwy,
Aspekt wychowawczy:
- - umiejętność współpracy w grupie, integracja grupy,
- uwrażliwienie na piękno jesiennej przyrody,
- - rozładowanie napięcia, odreagowanie stresów,
Forma organizacyjna: grupowa
Metody: pogadanka, praktycznego działania
Środki dydaktyczne: teksty zagadek - rymowanek, duże arkusze szarego papieru, farby plakatowe
Przebieg zajęć:
Faza wprowadzająca:
- 1. Dzieci siedzą w kole, każde odpowiada na pytanie nauczyciela w jakim kolorze jest jego nastrój.
- 2. Odgadywanie zagadek - rymowanek o tematyce jesiennej (nauczyciel głośno czyta, dzieci odpowiadają).
- 3. Pogadanka z dziećmi na temat jesiennej przyrody, zachodzących zmian. Zwrócenie uwagi na dominujące kolory o tej porze roku.
Faza realizacyjna:
- 1. Podział dzieci na grupy 4 - 5 osobowe, przygotowanie miejsca pracy.
- 2. Malowanie przez dzieci drzewa na dużym arkuszu papieru.
- 3. Malowanie własnych dłoni farbami w jesiennych kolorach, odbijanie na papierze z namalowanym konturem drzewa.
Faza podsumowująca:
- 1. Dzieci odpowiadają na pytania nauczyciela:
- - jak czuły się podczas bezpośredniego kontaktu z farbami?
- - W jakim kolorze jest jego nastrój?
- 2. Porządkowanie miejsca pracy, wystawa gotowych prac.
Opracowanie: Sonia Żychlińska
KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Miejsce: świetlica szkolna
Czas zajęć: 60 min.
Grupa wiekowa: 7 - 10 lat
Temat: Poznajemy tradycje świateczne - wykonanie kartki techniką origami kółkowego.
Cele:
- Wiadomości:
- - uczeń zna symbole Świąt Bożego Narodzenia np.: choinka, opłatek, wigilia, ...
- - uczeń zna tradycję składania świątecznych życzeń,
- Umiejętności:
- - uczeń potrafi estetycznie wykonać pracę techniką origami kółkowego,
- - uczeń potrafi napisać życzenia świąteczne,
- Aspekt wychowawczy:
- - zwrócenie uwagi na międzyludzki wymiar świąt Bożego Narodzenia,
- - czerpanie radości z dawania.
Forma organizacyjna: indywidualna
Metody: pogadanka, pokaz, instruktaż, praktycznego działania
Środki dydaktyczne: duży arkusz papieru z narysowanym szkieletem krzyżówki, mazak, zestaw pytań do krzyżówki - rozwiązaniem jest hasło BOŻE NARODZENIE, niebieska kartka formatu A4, kółka z papieru kolorowego różnej wielkości, klej
Przebieg zajęć:
Faza wprowadzająca:
- 1. Przywitanie się z dziećmi, każdy odpowiada na pytanie w jakim kolorze jest jego nastrój.
- 2. Rozwiązanie krzyżówki. Dzieci siedzą w półkolu, nauczyciel czyta poszczególne hasła, odpowiedzi wpisuje do wiszącej krzyżówki.
- 3. Pogadanka z dziećmi na temat zbliżających się Świąt, tradycji składania życzeń najbliższym.
Faza realizacyjna:
- 1. Przygotowanie miejsca pracy, zapoznanie dzieci ze sposobem wykonania kartki świątecznej.
- 2. Wykonanie przez dzieci pracy plastycznej, pisanie życzeń świątecznych.
Faza podsumowująca:
- 1. Prezentacja wykonanych przez dzieci kartek, wspólne zastanawianie się komu można wysłać lub dać kartkę z życzeniami (rodzina, sąsiedzi, ludzie samotni).
- 2. Porządkowanie miejsca pracy.
Opracowanie: mgr Sonia Żychlińska
KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Miejsce: świetlica szkolna
Czas zajęć: 45 min.
Grupa wiekowa: 7 - 11 lat
Temat: Podróż do Hollywood - zestaw zabaw przy muzyce.
Cele:
- Wiadomości:
- - dziecko zna zasady zajęć i stosuje je podczas zabawy,
- - dziecko zna reguły poszczególnych zabaw i tańców,
- Umiejętności:
- - dziecko potrafi przekazywać i odczytywać wiadomości przekazywane w sposób niewerbalny,
- - uczeń nabywa umiejętności prawidłowej komunikacji,
- - uczeń potrafi używać wyobraźni, realizować zadania w kreatywny sposób
- Aspekt wychowawczy:
- - czerpanie radości ze wspólnej zabawy,
- - integracja grupy poprzez wspólną zabawę,
- - uaktywnienie osób nieśmiałych i zakompleksionych
Forma organizacyjna: grupowa
Metody: podająca, problemowa (aktywne uczestniczenie)
Środki dydaktyczne: płyta do warsztatów muzycznych
Przebieg zajęć:
Faza wprowadzająca:
1. Ustalenie zasad, które będą obowiązywały na zajęciach:
- - słuchamy siebie uważnie,
- - decydujemy o własnej aktywności,
- - nie oceniamy siebie i innych, nie krytykujemy,
- - pamiętamy o bezpieczeństwie własnym i innych,
- - sprzątamy po sobie.
Faza realizacyjna:
- 1. Samolot - taniec integracyjny. Wykonywanie gestów naśladujących włączanie silników, zapinanie pasów, , wyglądanie przez okno,
- 2. Studio filmów kryminalnych. Każdy z uczestników jest agentem wysłanym za miasto w celu wyśledzenia niebezpiecznego szpiega. Chodząc swobodnie po sali w rytm muzyki, wybiera on sobie osobę, którą podejrzewa o to, że jest szpiegiem i śledzi ją dyskretnie, poruszając się za nią po całej sali. W pewnym momencie muzyka milknie i każdy łapie śledzonego przez siebie szpiega. Następnie agenci przystępują do pracy parami - para śledzi parę i jak poprzednio w momencie wyłączenia muzyki łapie ją.
•3. Studio techniczne. Uczestnicy stają w parach - jedna osoba jest robotem, druga jest mechanikiem. Robota uruchamia się poprzez położenie ręki na głowie. Dotknięcie prawego ramienia robota powoduje jego skręt w prawo, dotknięcie lewego - skręt w lewo. Krok robota można przyspieszyć „przekręcając" gałkę na plecach. Robot zatrzymuje się gdy położy mu się ponownie dłoń na głowie. Po pewnym czasie następuje zmiana ról.
•4. Bufet. Taniec integracyjny „Ciasto" - dzieci przy muzyce naśladują pieczenie ciasta.
•5. Nieme kino. Uczestnicy dobierają się w pary. Jedna osoba za pomocą pantomimy, ma „ poprosić drugą o pożyczenie znacznej sumy pieniędzy. Scenę odgrywają wszyscy przy muzyce ze starego kina. Następnie zmiana ról - ta osoba z pary, która pożyczyła pieniądze, ma za zadanie je odzyskać.
Faza podsumowująca:
- 1. Powrót z Hollywood - powtórzenie tańca samolot.
Opracowanie: mgr Sonia Żychlińska (na podstawie warsztatów Zofii Lorens).
KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Miejsce: świetlica szkolna
Czas zajęć: 45 min.
Grupa wiekowa: 7 - 10 lat
Temat: Poznajmy się - zabawy integracyjne
Cele:
- Wiadomości:
- - dziecko zna zasady wykonywania poszczególnych ćwiczeń,
- - uczeń potrafi wymienić imiona wszystkich uczestników zajęć,
- Umiejętności:
- - uczeń potrafi nawiązywać kontakty z innymi dziećmi,
- - uczeń potrafi mówić o sobie, określić swoje zainteresowania, preferencje, własne cechy,
- Aspekt wychowawczy:
- - stworzenie okazji do lepszego poznania i integracji grupy,
- - zwiększenie tolerancji w grupie,
Forma organizacyjna: grupowa
Metody: pogadanka, instrukcja, aktywne
Środki dydaktyczne: piłka lub maskotka
Przebieg zajęć:
Faza wprowadzająca:
1. Przywitanie się z dziećmi, wyjaśnienie celu zajęć.
Faza realizacyjna:
- 1. Moje imię. Uczestnicy siedzą w kole. Prowadzący podaje swoje imię, następna osoba mówi imię poprzednika i swoje. Zabawa kończy się w momencie, gdy każdy uczestnik się przedstawi.
•2. Znajdź kogoś kto ... Prowadzący wydaje polecenia typu:
znajdź kogoś kto:
- - ma taki sam kolor oczu jak ty,
- - ma taką samą dłoń,
- - ma taki sam kolor włosów,
- - jest tego samego wzrostu,
- - ma taki sam znak zodiaku,
- - jego imię zaczyna się na tą samą...






, aby dodać komentarz.